Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
    just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default un ghid multifocus pe offset-uri?

dupa parerea mea, asta e viitorul receptiei tv pe satelit, din punctul de vedere al antenei: folosirea unei antene fixe si a mai multor LNB in focare diferite..

tinand cont ca marea majoritate a celor de pe acest forum nu au antene eliptice sau toroidale, ci doar offset sau circulare, iar achizitia unei alte antene mai potrivite, nu se justifica atata timp cat 2,3..5 LNB-uri se pot monta si pe antena offset/circulara care deja e in dotare, astfel ca se pot receptiona niste sateliti importanti, mi s-ar parea util un ghid pentru o asemnea modificare
    ... un bun exemplu a reusit Ionutz7
    Quote Originally Posted by Ionutz7 View Post
    in plus nu prea pricep de ce o antena eliptica de 80 cm, care are in plus doar niste elemente de prindere, costa de 3 ori cat una offset clasica.. as intelege un 30-50-70%, pentru ca nu se vand (inca) asa multe, dar 200% in plus.. smekerie de marketing..
    Last edited by Luke_MS; 6th October 2010 at 09:24.

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

si ca sa deschid putin subiectul, am sa pun o problema care am pus-o si in privat catorva, dar de ce sa nu fie accesibil un raspuns din partea oricui?

e vorba de o descriere a curbei care o urmeaza satelitii dupa ce se reflecta dintr-o antena offset/circulara in focarele acestei antene: cum arata? depinde de pozitia in plan vertical a antenei?, de rotirea dupa o axa orizontala a acesteia, asa cum se produce in cazul antenelor mobile? daca cineva e in stare sa faca un desen, ar fi super!
    Last edited by Luke_MS; 6th October 2010 at 09:16.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Problema de loc geometric

Cauti un raspuns justificat geometric sau practic?
    Primul il astept si eu de cca 6 luni de la un prieten cu studii corespunzatoare si fiul student la UBB la matematica.
    Al doilea ar putea fi ilustrat de forma suportului multi-feed de la Triax.
    Sau nu ?
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

mateda, si 1-si 2, dar bineinteles ca vreau sa ajung la ceva practic.. eu am 2 antene cu care cred ca as putea acoperi 10-12 sateliti.. partea teoretica nu poate fi decat de ajutor, am facut niste desene dar "You may not post attachments" nu ma lasa sa le postez aici.. am vazut azi si discutiile de la alt topic care au mai adus niste clarificari sa zicem, insa cam orbeste.. stiu (din citite si din poze) de antenele triax cu suportul acela ca o sina curba, dar eu (ca multi altii) nu am o asemenea antena si oricum o iei tot un offset clasic e si aia, doar ca s-au gandit la acel suport.. din desenele ce le-am facut imi rezulta logic si mie acel suport de triax, am pus de test un al 2-lea LNB direct pe antena mobila reglata pe 1W (adica inclinata), respectand oarecum suportul acela si mi-a intrat din primul reglaj 4,8E.. cred ca pana la urma doar asa prin experimente daca nu ma lamuresc

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Luke_MS View Post
    dupa parerea mea, asta e viitorul receptiei tv pe satelit, din punctul de vedere al antenei: folosirea unei antene fixe si a mai multor LNB in focare diferite....
    Este doar parerea ta.

Pe un offset intradevar poti sa pui mai multe LNB-uri....eu am avut chiar 4 cu focarul principal pe Astra 19E si ultimul pe 1W si toate pe un offset de 1,2. Dar nu renteaza . Un motiv ar fi ca pierzi mult din semnal pe LNB-urile secundare deci implicit posturi, un alt motiv ar fi ca 4 LNB-uri+ un switch te costa aproape cat un motor si nu in ultimul rand un carnat de mai multe LNB-uri inseamna un suport improvizat care de cele mai multe ori se misca la cea mai mica adiere de vant si mai schimba si pozitia LNB-ului din focarul principal din cauza greutatii. Pe un offset de 0,8 e doar amageala.

Uite asa arata la mine offsetul respectiv cu singura modificare ca am dat jos LNB-ul pe 1W pentru ca era aproape degeaba.

Si uite acum ce a ajuns antena aia :

Experimenteaza si dupa aia ne spui si noua concluziile tale
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by pytonu View Post
    Este doar parerea ta.
    ..........
    Experimenteaza si dupa aia ne spui si noua concluziile tale
    inca imi mentin parerea, pierderea de semnal exista cu siguranta, dar la o antena de 1,2 ai de unde, tinand cont de ce antene ai nevoie pentru o receptie in conditii acceptabile.. antenele multifocus nu cred ca au castig mai bun, doar ca e cam acelasi pentru acoperirea garantata, doar cele toroidale cred ca au parametrul asta mai serios.. conteaza calitatea antenei, oricare o fi ea si modul in care sunt montate LNB-urile.. improvizatiile daca sunt robuste si precise .. sunt ok

nu stiu ce socoteala ai facut tu, dar 4 LNB single si un diseq 4+1 costa vreo 90-100 ron, iar un motor h-h incepe de la un pret aproape dublu..

un lucru e sigur.. vreau sa testez!

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default multifocus

inca imi mentin parerea, pierderea de semnal exista cu siguranta, dar la o antena de 1,2 ai de unde, tinand cont de ce antene ai nevoie pentru o receptie in conditii acceptabile.. antenele multifocus nu cred ca au castig mai bun, doar ca e cam acelasi pentru acoperirea garantata, doar cele toroidale cred ca au parametrul asta mai serios.. conteaza calitatea antenei, oricare o fi ea si modul in care sunt montate LNB-urile.. improvizatiile daca sunt robuste si precise .. sunt ok

nu stiu ce socoteala ai facut tu, dar 4 LNB single si un diseq 4+1 costa vreo 90-100 ron, iar un motor h-h incepe de la un pret aproape dublu..

un lucru e sigur.. vreau sa testez!
    daca nu ai instalat niciodata un multifeed,cred ca nu are rost sa comentam avantaje si dezavantaje

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Inca un sistemul multifocus

> 5xLNB Inverto Black MultiConnect Dielectric Single
    > suport LNB-uri Inverto Black MultiConnect Dielectric
    > diSEqC Switch Opticum 8/1
    > offset de 0.9

> 7E in focarul principal, 16E, 19.2E in stinga, iar 5E si 1W in dreapta

>cand e vreme rea unele transpondere nu intra deloc - in mod special de pe 16E si unele de pe 5E, dar trebuie sa mentionez ca antrena nu este reglata la sange, se poate si mai bine.

Last edited by sandrei; 7th October 2010 at 00:01.
    Offset 0,9 m + LNB Digiline + H-H mount DM 3800 + DM800SE + DM500S
    Offset 0,9 m + 5 x LNB Inverto Twin Multiconnect: 19.2E, 16E, 9E, 4.8E, 1W + Opticum 4050C

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Si pozele

Quote Originally Posted by sandrei View Post
    > 5xLNB Inverto Black MultiConnect Dielectric Single
    > suport LNB-uri Inverto Black MultiConnect Dielectric
    > diSEqC Switch Opticum 8/1
    > offset de 0.9

> 7E in focarul principal, 16E, 19.2E in stinga, iar 5E si 1W in dreapta

>cand e vreme rea unele transpondere nu intra deloc - in mod special de pe 16E si unele de pe 5E, dar trebuie sa mentionez ca antrena nu este reglata la sange, se poate si mai bine.

Offset 0,9 m + 5 x LNB Inverto Twin Multiconnect: 19.2E, 16E, 9E, 4.8E, 1W + Opticum 4050C

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

frumos!..

2 observatii:
    - nu se vede, sau eu nu vad clar daca suportul are si vreo inclinatie sau sta paralel cu pamantul, dar se vede (ochiometric bineinteles) ca are o curbura ca si la Triax
    - incapea si 13E.. mai ales ca sunt LNB cu dielectric, subtiri la cap
    Last edited by Luke_MS; 7th October 2010 at 15:42.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

frumos!..

2 observatii:
    - nu se vede, sau eu nu vad clar daca suportul are si vreo inclinatie sau sta paralel cu pamantul, dar se vede (ochiometric bineinteles) ca are o curbura ca si la Triax
    - incapea si 13E.. mai ales ca sunt LNB cu dielectric, subtiri la cap
    Da asa este, din poze nu se vede inclinatia, ea exista si urmareste curba polara. 13E incape fara probleme, dar antena este montata la tara si este folosita doar 2-3 luni pe timpul verii, si am vrut sa acopere cit mai mult din programele ro fta.

Suportul pt LNB-uri descrie si el un arc de cerc (nu este liniar), iar lungimea lui permite acoperirea satelitilor pe o deschidere de 20 grade, cate 10 grade de o parte si de alta a LNB-ul central.
    Instalat pe o antena mai mare, ar aduce un plus de semnal, insa deschiderea ar fi mai mica de 20 de grade.Probabil un suport mai lung ar rezolva problema.

Ideea este ca cu un multifocus montat pe o antena de 1.2m se pot receptiona in conditii bune toate pozitiile orbitale importante.

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sandrei View Post
    Ideea este ca cu un multifocus montat pe o antena de 1.2m se pot receptiona in conditii bune toate pozitiile orbitale importante.
    da!.. cam asta e si ideea mea, dar si cu o antena de 90 cm se poate face treaba ...

incerc sa gandesc un suport cat de cat simplu pe de-o parte,iar pe de alta parte care sa asigure ajustare totala, dar si robustete si rigiditate montajului.. altfel n-am facut nimic... am cateva idei, sunt doar pe hartie inca, am destul de putin timp pe care sa mi-l aloc pentru asta, insa ceva tot voi face
    Last edited by Luke_MS; 8th October 2010 at 09:53.

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

.. revin cu niste intrebari...

suportul de LNB-uri este facut, din multe puncte de vedere mi se pare ok,dar inca nu este incercat.. l-am si montat pe antena, numai ca antena e razamata de gard deocamdata, am demontat-o din vechea pozitie si vreau sa o mut intr-o pozitie mai buna.. modul cum am facut suportul am sa-l detaliez dupa ce-l si incerc, treaba care mai dureaza, dar in principiu am incercat sa respect un principiu: curbura acestui suport trebuie sa fie o rezultanta a 2 curbe: una in plan orizontal care tine de parametrii oalei, iar alta in plan vertical, care reprezinta de fapt oglinda orbitei satelitilor.. nici una nu stiu cum as putea-o calcula exact si deci am facut multe aproximari.. vad eu ce a iesit cand voi incera sa prind ceva

pe antena de 1,2m vreau sa prind de la 19E la 1W si inca nu m-am hotarat unde sa pozitionez focarul principal, optiunile mele ar fi 7E sau 9E si inclin mai tare spre 9E, iar criteriul ar fi pozitia de mijloc in acea deschidere de 20 de grade; mai sunt si alte criterii dupa care trebuie sa ma iau?
    Last edited by Luke_MS; 18th October 2010 at 09:32.

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default 1. teoria

ok.. eu imi expun ideile, rugandu-va sa ma contrati daca credeti ca e cazul..

1. PRINCIPII (teoretice): cum trebuie facut acel suport multifeed al unei antene offset?

Ca idee generala, pentru ca un suport sa poata fi usor de reglat pe o antena, trebuie gandit sa urmareasca 2 curbe, una in plan H - orizontal, iar alta in plan V - vertical. Ambele curbe depind de caracteristicile antenei, insa am incercat sa obtin o idee aplicabila la toate antenele.

H Pentru cea din planul orizontal am aproximat pozitia focarelor reflectate astfel: am considerat ca reflexia nu vine de pe o curba polara ci de pe un emitator ce se plimba pe o dreapta; atunci procedam invers si in loc sa plimbam semnalul, rotim antena dupa o axa verticala care este tangenta la parabola, urmarind focarul principal ca si cum ar fi in focare secundare; curba descrisa astfel de focarul principal va avea raza egala cu lungimea segmentului FF (fig.1) si deci mai mare decat distanta focala FC (110-115%). Am facut si niste masuratori pe antena descrisa mai jos si niste calcule ca sa sustina oarecum aceste aproximari, si anume: intre pozitiile 0,8W si 4,8E (deci 5.6 grade) am masurat cca 80mm, am calculat cati mm corespund la un grad si apoi raza curburii. Obtinand astfel curba, putem sa si calculam pe unde trebuie plasati suportii individuali pentru LNB-uri, relativ la focarul principal, dupa formula:
    Am = Ag * Cag = diferenta metrica de azimut, unde
    Ag = diferenta de azimut (masurata in grade) intre focarul principal si o pozitie de satelit alaturat; aici trebuie tinut cont de fenomenul de reflexie in oglinda, adica ce apare cu + (azimut mai mare decat al focarului principal) inseamna o pozitie mai in dreapta fata de focarul principal, iar in oglinda de fapt acea deplasare este in stanga (privind din spatele antenei); e vorba de lungimea unui arc de cerc, insa putem aproxima arcul cu o linie dreapta;
    Cag = distanta corespunzatoare unui grad pe circumferinta unui cerc, care are raza egala cu distanta FF si deci = (2*pi*FF)/360 = 0.0175*FF
    Masuratorile sunt dificil de facut in cazul segmentului FF, dar aproximarile sunt suficiente. Curba H va arata ca mai jos:

V In plan vertical curba trebuie sa respecte elevatiile satelitilor de pe orbita, si depinde de distanta focala dupa formula:
    Em = Eg * Ceg = diferenta metrica de elevatie, unde
    Eg = diferenta de elevatie (in grade) dintre cea din focarul principal si a unei pozitii de satelit alaturata; si aici trebuie tinut cont de fenomenul de reflexie in oglinda, ce apare cu + (elevatie mai mare decat a focarului principal) inseamna de fapt o pozitie mai joasa fata de focarul principal, si deci trebuie sa iasa cu − pe curba de elevatii
    Ceg = distanta corespunzatoare unui grad pe circumferinta unui cerc, care are raza egala cu distanta focala FC, adica= (2*pi*FC)/360 = 0.0175*FC; mai precis ar fi sa nu luam direct FC, care nu este paralela cu orizontala ci proiectia lui FC pe segmentul FF, insa nu cred ca diferenta e relevanta, mai ales ca oricum un reglaj fin pe inaltime va fi inevitabil. Distanta focala se cunoaste sau se poate calcula din masuratori, iar diferentele ar fi undeva la cca 0,5 mm/grad de elevatie.
    Tinand cont de valorile din exemplul antenei de mai jos, curba V arata ca mai jos:

Aceasta curba V se muleaza peste curba H, vazuta aici ca si axa H. Este important sa vizualizezi curba inainte de a te apuca de treaba, pentru ca vei avea o imagine a ceea ce trebuie sa obtii la montajul final, iar astfel pozitiile satelitilor mai usor de gasit si reglat fin. Aceasta imagine corespunde unei vederi din spatele antenei si se observa ca avem o curba descendenta, dar daca deschiderea include si punctul de SUD magnetic, alura aceasta devine o forma care dinspre o parte coboara, atinge un minim (sudul), dupa care urca. Daca toata deschiderea se afla in zona din stanga Sudului magnetic, curba va fi doar ascendenta. Inca o precizare importanta este faptul ca punctele colorate de pe aceasta curba reprezinta centrele LNB-urilor.

Exemplul meu se refera la o antena la care:
    - are diametrele mic de 1070 mm si respectiv mare de 1170 mm (masurate)
    - distanta focala FC este de cca 700 mm (ceea ce inseamna 12.2 mm/ rotit), iar acel FF l-am aproximat la 820 mm (14.3mm/ rotit), aproximatia rezultand si din masuratorile facute, asa cum spuneam mai sus (la 5,6 s-au masurat cca 80mm); daca nu se poate efectua o masuratoare intre 2 pozitii de satelit (cu un suport minimal), majorarea lui FC cu 15-20% e o aproximatie suficienta;
    - unghiul de deschidere pe care il urmaresc deocamdata este intre 19,2E si 1W, deci cca 20, centrat deocamdata in 9E; conteaza unde se pozitioneaza focarul principal eu alegand o pozitie cat mai centrala pentru cei 4 sateliti vizati in faza initiala, avand nevoie de 10 intr-o parte si in cealalta; probabil ca la momentul cand voi acoperi intreaga deschidere ce mi-am propus-o in final (de 26), voi pozitiona antena pe 5E, avand deviatiile maxime de 12 si respectiv 14
    - locatia antenei este in apropiere de Tg.Mures, unde Sudul magnetic este la cca 24.5E
    - o schita a situatie finale ar arata cam asa:

urmeaza partea practica, am montat deja 4 LNB-uri pe care am semnal si stau destul de ferm pe pozitii, dar inca mai lucrez... nu prea am timp... voi reveni cu detalii
    Last edited by Luke_MS; 28th October 2010 at 15:55.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Frumos!

Iarta-ma, n-am avut rabdare sa citesc tot ce-ai scris. Am trecut si eu prin faza in care am vrut sa-mi fac un suport multifeed si m-am documentat temeinic. Am incercat ceva, dupa care am lasat-o balta. Profitind de faptul ca antena mea e o clona de Triax TDA110, am cumparat de pe forum un suport Triax cu 4 coliere pt lnc-uri, suport care a avut nevoie doar de doua gauri date in bratul antenei ca sa se potriveasca la fix. Initial am avut combinatia cautata de tine, 19E2-13E-4E8-0W8. Pentru ca Astra 19,2E "intra cu pauze", am renuntat la el si am ramas cu celelalte. Astra vreau s-o "pun" pe un suport de "dielectric", impreuna cu 39E si 28E2 pe o antena Kathrein de 70 cm, pe care am acum in focar 28,2E si merge foarte bine. Ai in PM referinte mai ... delicate.
    Bafta!
    Amiko Alien + 1,15 Al [13E-4,8E-0,8V] pe suport TRIAX + Kathrein CAS60 [5V] + 40"HD Blaupunkt + 43"UHD LG

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)