Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Suport LNB :Thor si Sirius

Am suport 2 LNB-uri Twin. Am avut-o reglata pe Astra (19 E) si Hotbird (13 E) si au mers foarte bine. As dori sa vad Thor (1 W) si Sirius (4,8 E). Pe care dintre sateliti il focalizez cu LNB-ul de pe bratul antenei ? La focalizarea anterioara LNB-ul de pe bratul antenei era pe Astra (19 E). Multumiri anticipate!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by meridianu View Post
    Am suport 2 LNB-uri Twin. Am avut-o reglata pe Astra (19 E) si Hotbird (13 E) si au mers foarte bine. As dori sa vad Thor (1 W) si Sirius (4,8 E). Pe care dintre sateliti il focalizez cu LNB-ul de pe bratul antenei ? La focalizarea anterioara LNB-ul de pe bratul antenei era pe Astra (19 E). Multumiri anticipate!

regleaza intai focarul secundar pe thor si apoi ce ity ramane e semnalul util pe sirius ,intelsatul presupun k vrei ptr digi nu thor are semnalul mai pretentios deasta....succes
    Dreambox_82

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

LNB-ul din stanga (cel de pe brat) il focalizez pe Sirius si pe Thor cel mobil ? As dori daca e posibil sa-mi intre si Focus si Digi. Am antena de 1.2.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

LNB-ul din stanga (cel de pe brat) il focalizez pe Sirius si pe Thor cel mobil ? As dori daca e posibil sa-mi intre si Focus si Digi. Am antena de 1.2.

intra ambele, daca centrezi pe 1w.. eu am 9,5db pe 1w si 13 pe 5e, akta..

centru 1w.. iti recomand ca sa prinzi si digi ok..dar merge si cu 5e centru..
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca LNB-urile sunt pozitionate ca in poza, atunci pe cel de pe brat trebuie sa ai 1W, iar pe cel din dreapta 4,8E.
    Dupa cum ai spus insa in primul post (pe brat aveai Astra), atunci nu puteai avea HotBird in dreapta, ca in poza, ci in stanga.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Daca LNB-urile sunt pozitionate ca in poza, atunci pe cel de pe brat trebuie sa ai 1W, iar pe cel din dreapta 4,8E.
    Dupa cum ai spus insa in primul post (pe brat aveai Astra), atunci nu puteai avea HotBird in dreapta, ca in poza, ci in stanga.
    Ai perfecta dreptate daca e ca in poza atunci cel de pe brat e 100% pe 1W celalalt fiind pe 5E.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Focus si Digi sint pe acelasi satelit, de ce ai nevoie de doua LNB-uri

Notă: Vizionarea programelor Pay TV fără un abonament valabil este ilegală
    Discuţiile purtate si fişierele disponibile aici sunt n scop experimental şi educaţional !

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

LNB-ul din focarul secundar il vad putin ridicat.. asa trebuie sa fie? indiferent de pozitia antenei (atat timp cat pe focarul principal ai semnal bun pe 1W)
    Last edited by Luke_MS; 6th October 2010 at 08:55.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default raspuns

Quote Originally Posted by Luke_MS View Post
    LNB-ul din focarul secundar il vad putin ridicat.. asa trebuie sa fie? indiferent de pozitia antenei (atat timp cat pe focarul principal ai semnal bun pe 1W)
    lnb secundar da- putin mai jos,deoarece sirius are elevatia putin mai mare ca thor!dar de fapt ce vrei sa viozionezi pe sirius?taraf?

just for fun... Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kondratov View Post
    lnb secundar da- putin mai jos,deoarece sirius are elevatia putin mai mare ca thor!dar de fapt ce vrei sa viozionezi pe sirius?taraf?
    taraf este si pe thor, dar nu asta e ideea..

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Luke_MS View Post
    LNB-ul din focarul secundar il vad putin ridicat... asa trebuie sa fie?
    Asa i-a iesit montajul, este manufactura... Pentru LNB-ul din dreapta a folosit un colier (cel negru) care in mod normal se prinde pe bratul antenei.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)