Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sharing cu Dreambox 500S - cum se face?

Am un Dreambox 500s, un abonament platit la Akta, un router si o conexiune la net foarte buna. Receptorul este conectat la net. As dori sa fac si eu sharing dar nu stiu cum. O sa imi spuneti sa citesc pe forum si voi vedea cum se face dar eu nu am gasit nici un topic care sa explice pas cu pas cum se face si nu cred ca sunt singurul care vrea sa faca acest lucru si nu stie cum. Deci daca poate cineva sa detalieze as fi foarte recunoscator.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Offf....Nu gasim nimic.
    Promit ca am sa fac eu un tutorial pas cu pas pe care in functie de timpul disponibil am sa incep sa-l dezvolt de maine (poate ca si postez o parte din el).Sper sa-l inchei intr-o saptamana.

Ma gandesc sa-l fac in 3 parti:
    1.- setare router (materialul e aproape finalizat)
    2.- instalare soft, setare Dmbox, scripturi, utilitare etc + un pachet cu programele necesare folosite de mine chiar daca variantele sunt mai vechi.
    3.- cardshhhhaaaa...partea asta nu cred ca o voi dezvolta. Fiecare va face ce vrea cu jucaria lui daca primele etape vor fi finalizate cu succes.

Asa ca aveti putintica rabdare....

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

pai poti sa explici macar si nr 3 , adica sa stie omu ce tre si cum sa treaca la F sau la C , chiar le-ar fi de folos daca tot faci tutorialu , parerea mea.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Ar fi prea punctual ...poate omul vrea sa utilize o linie "N"....iar prezentarea detaliata poate duce cum s-a vazut pe la altii prin West...cu chiftele aruncate peste gard la Poarta Alba.

Da mai vedem ...
    Deocamdata tutorialul am sa-l dezvolt la servici si acasa avand la baza un router TRENDNET respectiv ASUS RT-G32 si un DM-box CLONA nou adica nefolosit ( sta in sifonier ca rezerva sau pentru teste). Probabil voi folosi PrintScreen-uri si ceva fotografii cu telefonul mobil pentru ca nu am DSLR
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

bun si asa , dar nu cred ca ne mai duc astia la canal , sau

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by badboy View Post
    pai poti sa explici macar si nr 3 , adica sa stie omu ce tre si cum sa treaca la F sau la C , chiar le-ar fi de folos daca tot faci tutorialu , parerea mea.
    O fi tare greu de citit un cccam.cfg download-at direct de pe serverul gemini ... da na or fi prea multi "alfabeti" ...

Plictisit Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default gbox

@bogdanrusu
    poate o sa vrei sa incerci pe gbox, inca mai traieste:

http://www.phones-direct.ro/public/d.../gboxhelp.html

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Hai ca asa cum am promis am inceput sa construiesc tutorialul.

Pentru inceput am finalizat ETAPA 1 : setare router...Prezentarea e sub format pps PowerPoint.

Etapa II este mult mai stufoasa si mai trebuie retusata.Sper sa o finalizez maine

Pentru inceput puteti sa va aruncati un ochi prin prezentarea Etapei I, sa va dati cu presupusul si apoi voi lua o decizie daca deschid un thread nou si urc fisierul pe un host public.

Deocamdata fisierul l-am urcat pe un server la care lucrez si-l puteti downloada utilizand un client FTP (filezilla sau FireFTP) avand ca date de acces : host 89.33.95.65 , user : rdiuser , parola : pytonu , port :2121 .
    Sau accesati in browserul internet http://89.33.95.65 si acolo gasiti o pagina de acces FTP in care va logati cu userul: rdiuser si parola : pytonu

Atentie. userul si parola sunt temporare. Contul am sa-l sterg dupa o perioada limitata.

Bafta

Bafta.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Vad ca nu va descurcati cu FTP-ul....

Uite aici :
    - tutorialul de router
    PROLOG.ppt - 1.48MB

- tutorial DM500 pana la setarile cccam. O sa fac si aici ceva in perioada urmatoare
    Ghid setare Dreambox 500.ppt - 1.28MB

- softuri principale, dreamup, dreameditor, dcc
    SOFT.zip - 5.23MB

Acum daca le-am urcat pe un host public....voi bloca userul :rdiuser din serverul meu.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)