Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default M-am gandit sa imi iau DM8000, SE MERITA ?

Vreau si eu sa fac pasul spre un Dream HD si ma gandeam sa imi iau DM8000, se merita ?

Recunosc ca sunt cam planta asa la DM, ce poti face in plus fata de un DM800 HD ?

Pe langa DM8000 de asemenea as vrea sa imi iau si un DM800 HD SE acesta nou cu procesor de 400Mhz ca sa am in 2 camere si sa fac local share de la DM8000 la DM800 .

Astept sfaturi .

Toate cele bune !
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

daca dai un simplu search ai sfaturi ...o sumedenie,scurt spus daca ai bani si nu stii ce sa faci cu ei i-a 8000 dar nu cloana! , daca nu mai bine un 800 orig. ...cred ca m-am facut inteles .

Succes.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default nu-ti lua

E mult prea scump si programele SD se vad mai prost decat cu un dm500s... am avut eu si dupa 3 zile mi-a trecut...... nu-ti recomand nici clona nici original.... am vazut si eu cateva programe in HD timp de 3 zile si ma uitam stiind ca nu mai am 12 milioane in buzunar ptr ceea ce vedeam si mi-am dat seama ca nu se merita...plus de asta sunt multe chichite, pluginuri...eu mi-am luat teapa cu simul ...habar n-am avut ca are si un sim... a trebuit sa pun o versiune mai veche a imaginii ca sa am subtitrare..... abia l-am dat cu 9 milioane dupa o saptamana...
    si eu inca is f tentat de HD... oricum pe satelit nu poti vedea decat eurosport hd romania, history hd(rom), tvr hd, si in rest straine...
    Eu zic insa sa mai astepti....

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Eu iti recomand VU+ DUO, bate la fund Dreambox 8000.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

merita daca dispui de bani,original bineinteles,varianta mai ieftina este un vu+duo...

NU MAI COMPARATI VU+ DUO CU DM 8000.........

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca comparam 8000 cu 800:
    - Memorie mai multa si procesor mai puternic. Pentru un share normal si fara fitze de genul streaming, 800 este suficient;
    - Suport pe forumuri? 800 conduce distantat.
    - Clone? Din pacate si aici 800 conduce detasat. De fapt, nu am auzit de clone ale 8000-ului.
    - HDMI ... pentru mine discutia este sterila, daca imi dau jos ochelarii oricum nu mai vad nici macar diferenta intre SD si HD

Concluzia mea: Cumpara un 800, dar asigura-te ca nu este clona. Diferenta de bani intre 800 si 8000 nu se justifica.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by serpiko View Post
    Vreau si eu sa fac pasul spre un Dream HD si ma gandeam sa imi iau DM8000, se merita ?

Recunosc ca sunt cam planta asa la DM, ce poti face in plus fata de un DM800 HD ?

Pe langa DM8000 de asemenea as vrea sa imi iau si un DM800 HD SE acesta nou cu procesor de 400Mhz ca sa am in 2 camere si sa fac local share de la DM8000 la DM800 .

Astept sfaturi .

Toate cele bune !
    800 sau 8000 ?

Mercedes cu motor de 2300 pe benzina sau de 6300 pe benzina ? Alegerea este a ta .

Am zis Mercedes , vezi ca altii uti recomanda Opel Senator .....

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    800 sau 8000 ?

Mercedes cu motor de 2300 pe benzina sau de 6300 pe benzina ? Alegerea este a ta .

Am zis Mercedes , vezi ca altii uti recomanda Opel Senator .....
    Alegerea se face si in functie de consum, impozit si asigurare, asa ca...
    in cazul nostru pretul.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Sunt care fac alegerea si dupa numarul de cai putere si de timpul in care ajunge la 100kmh ....

Cei care se uita la consum si la impozite nu vor lua nici 2300 , ci poate 1600 ...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Desi nu sunt fan @KB(nu ii apreciez in general gandirea fixista,logica puerila si altele) in acest topic subscriu la parerea lui,si anume nu poti compara dm8000 cu altele,si de asemena VU+ nu face parte din aceeasi categorie,indiferent cati proprietari de VU+ Duo ar incerca sa combata asta,pe logica vulpii care nu a ajuns la struguri,si afirma ca sunt acri.Argumentele pro dm8000 sunt multe dintre care enumar catevalaca de baza are condensatori solizi(nu o sa ai probleme la folosire indelungata) ,tunerele plug'n'play(pe langa satelit,linistit poti viziona Digi HD cablu,sau orice alt provider de cablu digital),cititoarele interne 100% compatibile newcs(multi o sa sara cu oscam,cate e de bun etc,dar pt unii care au acces la versiuni non publice de newcs,oscam este o gluma),finisajele sunt chiar la standarde inalte,o sa intelegi asta cand o sa il ai in mana.
    Un singur sfat,in caz ca te hotarasti sa il achizitionezi:cauta obligatoriu revizia hardware 1.3,are o noua rev de tunere,plus un conector sata in plus si ceva maruntisuri in plus.
    Cheers

Mi se rupe Expert
    Posts Thanks / Likes

singurul lucru in + care il are DM8000 fata de VU+DUO e dvd-ul , blue-ray playerul integrat , in rest nimic , au amindoua 2 cititoare de card si 2 sloturi de CI , USBuri si toate cele , nu vad unde-i diferenta de la 1200 de euroi la 450 de euroi , care merge pe acelasi soft .

nu as da 1200 de iepuroi pe un reciver nici sa ma omori , cind exista altceva ce face acelasi lucru la doar 450 , am patit-o cu Humax 5400 , am platit pe el 700 si ceva de euroi ( asta prin 2001 ) , cu toate ca aveam in casa dBox2 si nu ma pricepeam la cele satelicesti.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Eu nu am zis nici o secunda ca VU+ Duo este un receptor rau,sau ca nu isi merita banii,probabil este un best-buy.Dar sa sustii ca este in aceeasi clasa cu dm8000(fara sa te fi jucat in viata ta jumate de ora cu dm8000) ,si sa il recomanzi doar pe considerentul ca ''e cel mai bun,ca din ala am eu'' sau "Vu+ face acelasi lucru la jumate de pret" sau pur si simplu pentru ca cineva nu isi permite dm8000,mi se pare o aberatie.Inca ceva,blu ray player nu cred ca prea te ajuta pe dm8000,pentru simplul fapt ca,din cate stiu eu,nu este functional pe sistem linux,din cauza unei restrictii de protectie.De asemenea,CI-urile din dm8000 sunt compatibile cu standardul CI+ (deci functioneaza fara probleme cu orice modul de generatie mai noua),iar daca pentru tine,4 tunere plug'n'play nu inseamna mare lucru fata de cele 2 fixe de satelit ale lui VU+ Duo,m-am cam lamurit.
    Cheers

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ma intreb cine are nevoie de 2 perechi de koaie la pretz dublu?

Newcs este o gluma si nu oscam.
    Cind a decedat newcs nu stia nici 2% din ce stie oscam.
    Probabil ca lucrara la el si l-au superdezvoltat intre timp.
    Daca, sa presupunem, exista newcs NP, sa-l tina pt ei!
    Si eu am informatii ca exista un nou receiver secret,
    scos de masoneria internationala congoleza,
    dar nu pot sa va spun mai multe ca ma autodistrug(timebomb).

Mai sint vreo 2 useri care o tot dau ei cu informatiile lor secrete.
    Sa ne lase.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@wambertos Pana la interventia ta,era o discutie civilizata,in care fiecare incerca sa argumenteze pro/contra achizitonarii unui dm8000,folosind argumente pertinente si pareri strict personale,dar vad ca tie iti place doar cu ''koaie-le'' in gura.Inchei aici,iar din partea mea,sincer @serpiko poate lua orice decizie doreste,sunt banii lui,iar eu nu sunt angajat al DMM ca sa ridic in slavi dm8000,dar probabil pe unii ii plateste VU+ ,de sunt asa inversunati...
    Cheers

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa sa fie. Tocmai mi-a venit plicul cu bani de la VU+.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)