Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Probleme cu DM800

Am un receptor DM800 cu o antena Triax si motor Opticum . Nu pot sa invart antena cu box-ul . Distanta de cablu e destul de mare intre motor si box . Am pus boxul la jumatatea din distanta si-l invarte , deci imaginea de soft si box-ul e ok . Intrebarea e cum pot sa amplific semnalul din DM800 ? Exista ceva amplificator de semnal s-au amperaj ? Nu mai stiu ce sa fac ... si nu pot deloc sa scurtez cablul intre echipamente .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by xander View Post
    Am un receptor DM800 cu o antena Triax si motor Opticum . Nu pot sa invart antena cu box-ul . Distanta de cablu e destul de mare intre motor si box . Am pus boxul la jumatatea din distanta si-l invarte , deci imaginea de soft si box-ul e ok . Intrebarea e cum pot sa amplific semnalul din DM800 ? Exista ceva amplificator de semnal s-au amperaj ? Nu mai stiu ce sa fac ... si nu pot deloc sa scurtez cablul intre echipamente .
    Daca motorul este de tip H-H atunci poti folosi pentru ceea ce vrei tu pozitioner pt motoare HH. Unul dintre modele ar fi Strong DIGIBOX. Daca esti interesat am unul de vanzare...trimite-mi PM.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by xander View Post
    La fratiorul mai mic DM 500-S se poate. Cred ca si la DM 800 sa se poata.
    La mine acolo ajung asa : MENIU/SETARI/CAUTARE SERVICII/CONFIGURARE SATELIT, acolo dai cu tasta in jos, alegi satelitul (LNB) si apare asa :

Bifezi "Tensiune marita" si salvezi. Trebuie sa dea rezultat, ca eu cand stateam la Otelul Rosu, aveam cablu lung si a functionat mai bine cu Tensiunea marita bifata, decat fara.
    Acuma am doar vreo 5m de cablu si nu mai pot testa. Dar sigur merge. Oricum, incearca, poate ai noroc. Succes !

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

La Dm800 cu E2 trebiue sa ai optiunea in meniu/setup/searching/tuner config/advanced: increased voltage si mai e optiunea 700/800/900mV
    Cablul sa fie dintr-o singura bucata, de calitate si... bun (sa nu aiba vreun scurt)

Numai bine
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default hmm

Am incercat din meniu sa maresc tensiunea .. degeaba .. nu misca . Am pus un box nici nu stiu ce nume are ... "gasit in punga cu pufuleti" am ramas socat cand am vazut antena ca se rotea si cu ce viteza .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

In acelasi panou:
    increased voltage....yes

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default hmm

Am incercat sa-i dau pe partea de alimentare la DM800 .. 12v cu 8Ah dar fara nici un efect din pacate . Cand dau comanda sa schimbe satelitul se aude releu cum ticaie dar nu are putere motorul sa se invarta . DE asta intrebam daca ar fii ceva sa amplific tensiunea pe cablu , ca si la retea ... pun un switch la 100 m si placa pachetii maideparte pe retea .

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default hmm

Parpaneata , am incercat si cum spui tu . nu pleaca antena .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut! Am avut si aceasta problema, solutia este pozitionerul, la mine invartea cand vroia, de ex daca treceam de pe 1W pe 13E era OK, dar daca mutam de pe 1W pe 19E nu mai misca. Pune pozitionerul propus de hotmtk si va fi OK, nu te mai chinui, pe distante mari HH e varza.

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Schimba cablul de antena cu altul mai bun si va merge

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

DM 800 (original ori clona) invarte motorul H-H FARA PROBLEME doar in regimul USALS. Manual nu ai sa reusesti asa e la toate receptoarele, credema. Asta e un bag a Enigmei 2.
    Treci pe USALS si ai sa vezi cum misca antena din prima. Desigur ca la USALS ai o conditie : SA FIE REGLATA ANTENA PERFECT ca sa ajunga exact pe satelit.
    Bafta

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

eu recomand un adaptor 12 v cu amperaj mai mare si merge cu acelasi cablu, am facut eu asa la un dm 800 original, testat sigur functioneaza.
    Exista mai multe lucruri in Cer si pe Pamant decat vom sti vreodata!
    Antena 2,2 al dintr-o bucata, lnb flansa invacom quad, 2 motoare azimut si elevatie,receptor echostar AD3000IP.
    http://www.radiovis.de/

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ilies View Post
    DM 800 (original ori clona) invarte motorul H-H FARA PROBLEME doar in regimul USALS. Manual nu ai sa reusesti asa e la toate receptoarele, credema. Asta e un bag a Enigmei 2.
    Treci pe USALS si ai sa vezi cum misca antena din prima. Desigur ca la USALS ai o conditie : SA FIE REGLATA ANTENA PERFECT ca sa ajunga exact pe satelit.
    Bafta
    De ce zici asta? Eu nu am lasat usals ci am configurat cum mi-a placut. Nu am nici o problema sa merg de la 90E la 30W. Vezi sa nu fi gresit tu undeva.
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)