Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Tuner DM7020Si (Alps-cred) MORT .

Astazi dimineatza si-a dat obstescul sfarsit tunerul de la DM7020.
    Simtomatologia cazului : ) : de pe HDD se vede tot -
    sat nu mai vad nimic .. nici TV si nici RADIO ...Semnal 30% constant

Antena e ok , am semnal.

Tunerul e lipit pe placa .. deci ceva munca mi-ar lua sa ii schimb .
    Se gaseste de cumparat pe undeva?
    Merita sa investesc intr-un tuner nou ?
    Daca nu e tunerul ? ?
    Ma gandesc ca e momentul sa trec si eu la HD
    Ce imi recomandati sa cumpar?

DM800 ?
    VU+ ?

Mersi pentru orice sfat .
    Last edited by Nanok®; 22nd September 2010 at 01:50.
    #N# ( : EU sînt ca şi tine ... inventez.eu ...sînt de fapt chiar TU : )

Stii, am fost crescuţi să credem că toţi sunt egali, că nu eşti mai bun decât altcineva.
    Bineînţeles că asta e o minciună.
    Unii sunt mai buni decât alţii şi cei ce recunosc ce-i face mai buni şi învaţă să exploateze asta, sunt cei ce reuşesc.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

De schimat sursa nu-ti mai zic, sigur ai probat ceva...., poate totusi sa nu fie tunerul , doar vreun tranzistor ceva, de genul celui de la fratiorul mic, DM500s, tranzistorul buclucas Q72.
    Zic si eu, n-am dat cu parul......

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut ,alimentarea lnb-ului la dm7020 e cu acelasi integrat ca la fratiorul dm 800 si conserva de jiji ,1120 nu are nici o treaba gen Q72 .
    Trebuie vazut daca functioneaza in loop cu alta conserva si dupa aceea dat un verdict, tuner sau sursa de 14-18 volti.

GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

aha, eu ma gandeam sa il schimb cu totul .. dar intradevar la sursa nu m-am gandit sa la tranzistorul buclucas . Am sa-l testez la sfarsitul asta de saptamana .. numai ca nu prea mai am timp de joaca ...: (
    Quote Originally Posted by porcusor View Post
    ..
    Trebuie vazut daca functioneaza in loop cu alta conserva si dupa aceea dat un verdict, tuner sau sursa de 14-18 volti.
    Mersi ! o sa incerc . !

o sa comand astazi un VU+ ca e vremea ..
    numai ca nu stiu inca .. VU+ sau DM800 ? sau altceva.... : )
    Am citit mai sus despre VU+ si inclin sa imi cumpar unul ..
    ... incurajați-ma și voi : )
    Last edited by Nanok®; 22nd September 2010 at 13:36.

Stii, am fost crescuţi să credem că toţi sunt egali, că nu eşti mai bun decât altcineva.
    Unii sunt mai buni decât alţii şi cei ce recunosc ce-i face mai buni şi învaţă să exploateze asta, sunt cei ce reuşesc.

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Nanok® View Post
    o sa comand astazi un VU+ ca e vremea ..
    numai ca nu stiu inca .. VU+ sau DM800 ? sau altceva.... : )
    Am citit mai sus despre VU+ si inclin sa imi cumpar unul ..
    ... incurajați-ma și voi : )
    Nu stiu cum e Vu+ (nu am prea vazut plangeri legate de modelul asta), l-as testa si eu de curiozitate, da' acum e criza, asa ca pofta-n cui

Ce pot sa-ti spun sigur e ca DM800 se misca brici, cu conditia sa pui un cooler sanatos pe el. Il am de peste un an, functionare heavy duty si nici cea mai mica problema pana acum.

Daca te orientezi spre Vu, revino te rog cu concluzii, sunt curios cum se simte trecerea pe el pentru un utilizator de dreambox.
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

criza tui mama ei ... si la mine la fel dar asta e . Sambata ma duc sa cumpar un VU+ DUO am gasit cu 478€ cu hdd de un tera.
    Revin cu amanunte.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Merlin View Post
    Nu stiu cum e Vu+ (nu am prea vazut plangeri legate de modelul asta), l-as testa si eu de curiozitate, da' acum e criza, asa ca pofta-n cui

Ce pot sa-ti spun sigur e ca DM800 se misca brici, cu conditia sa pui un cooler sanatos pe el. Il am de peste un an, functionare heavy duty si nici cea mai mica problema pana acum.

Daca te orientezi spre Vu, revino te rog cu concluzii, sunt curios cum se simte trecerea pe el pentru un utilizator de dreambox.
    pot sa iti spun eu ce simte....
    am dm800 de cind a aparut si vu+ de 3 luni.timp de 2 saptamini am avut dm8000 al unui prieten.

vu+ se misca mult mai rapid decit dm 800.
    imaginile sunt destule insa doar vreo 3 teamuri sunt bune cu adevarat.multiboot nu functioaneaza pe 1.6...nu toate pluginurile merg...imaginile ies mult mai rar decit la dreambox.in rest ok.
    pt mine avantajul este la multimedia player.toate blue ray rip mkv merg,si cu sunet in DTS,cu un onkyo legat de vu...cu 800 trebuia sa convertesc dts in ac3.pretul:m-a costat 330 euro.dm 800 cind a aparut m-a costat 430+iva.

cu dm 8000 NU se poate compara.
    Last edited by javaa; 25th September 2010 at 02:25.

GOLAN Expert
    Posts Thanks / Likes

am incercat dm7020-ul si l-am pus in LOOP cu un alt receiver .Pe acesta am semnal si vad canalele de pe astra 19, iar pe dreambox la scanare nu descopera nci un canal .
    Am reinstalat imaginea oficiala ..am incercat si cu PLI si Gemini .. nix > Trebuie sa imi iau ADIO de la el .. sa vad poate gasesc pe undeva un tuner dar slabe sperante ..
    Pe maine! ca sunt ca un copil din ala mic care asteapta craciunul merg sa cumpar VU+ : )

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut ,ptr tuner cauta-ma pe P.M

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)