Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: romtelecom

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default romtelecom

a ajuns o spierietoare a celor ce renunta la dolce
    zeci de telefoane, scrisori de amenintare , despagubiri de 100 euro

asta este romtelecom , cel mai de rahat furnizor de servicii
    ameninta toate babele

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

E vorba de renuntare inainte de terminarea contractului?
    SHALOM

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    E vorba de renuntare inainte de terminarea contractului?
    da , calare pe client numai sa nu renunte, ca-i da, ca-i face, ca-i ia , ca-l duce in tribunal- amenintari pe fata
    aviz celor ce vor sa intrerupa contractul.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai in contract ce scrie, ai citit? Ai semnat?
    SHALOM

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Daca vrei sa renunti la contract o poti face in baza Legii promulgate in iulie 2010.

Din pacate o lege nu produce efecte retroactive deci daca contractul tau este mai vech,i nu ai cum sa scapi de taxe, penalitati si alte costuri prevazute in contract.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by robi22 View Post
    Daca vrei sa renunti la contract o poti face in baza Legii promulgate in iulie 2010.

Din pacate o lege nu produce efecte retroactive deci daca contractul tau este mai vech,i nu ai cum sa scapi de taxe, penalitati si alte costuri prevazute in contract.

Daca esti in perioada contractuala, poti renunta numai daca:
    Citez din lege:

„j) restrâng sau anuleaz
    ă dreptul consumatorului de a denunŃa
    sau de a rezilia unilateral contractul, în cazurile în care:
    - comerciantul a modificat unilateral clauzele prev
    ăzute la
    lit. e);
    - comerciantul nu
    si-a îndeplinit obligaŃiile contractuale;
    - comerciantul a impus consumatorului, prin contract, clauze

referitoare la plata unei sume fixe în cazul denun
    Ńării unilaterale;”

Si daca ati citii si contractele de la RTC se specifica foarte clar si aceste conditii. Si nu vad cum puteti voi sa profitati la reziliere daca RTC nu a facut niciun rau impotriva clientului cu una din aceste legi. Eu zic ca e cam greu. Oricum daca vreti sa reziliati faceti-o cat mai repede si duceti-va oriunde, numai la RTC NU!

Numai bine ! @ Ionut_m_bv

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionut_m_bv View Post
    Daca esti in perioada contractuala, poti renunta numai daca:
    Citez din lege:

„j) restrâng sau anuleaz
    ă dreptul consumatorului de a denunŃa

sau de a rezilia unilateral contractul, în cazurile în care:
    - comerciantul a modificat unilateral clauzele prevăzute la
    lit. e);
    - comerciantul nu si-a îndeplinit obligaŃiile contractuale;
    - comerciantul a impus consumatorului, prin contract, clauze

referitoare la plata unei sume fixe în cazul denunŃării unilaterale;”

Si daca ati citii si contractele de la RTC se specifica foarte clar si aceste conditii. Si nu vad cum puteti voi sa profitati la reziliere daca RTC nu a facut niciun rau impotriva clientului cu una din aceste legi. Eu zic ca e cam greu. Oricum daca vreti sa reziliati faceti-o cat mai repede si duceti-va oriunde, numai la RTC NU!

Cum am scris si mai sus...Importanta este data la care s-a incheiat contractul..

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Un KKT de companie, niste gunoaie de oameni, niste frustrati ca nu mai au monopol, mancai-ar falimentul, sa li se inunde toate canalizarile din toata tara in acelasi timp, sa le pice toate concentratoarele, aleges-ar praful si ciuma de ei .

Au politica COMUNISTA bazata pe reclama mincinoasa, intimidarea clientului si hartuirea lui cu N telefoane, ei se cred tot pe timpul lui Ceausescu .

Toate cele bune !
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default romtelecom

sall fratilor care nu iubiti aceasta companie tot ce ati zis despre ei este adevarat sant o compania care una zice si alta face m-am lecuit cu netu lor fiind undeva la tara m-au tapit de moarte iam intrebat cat suporta linia telefonica mi-au zis ca tine pana la 20 mb in contract la mine este banda trecuta intre 8-10 mb dar mai mult de 8mb nu a mers acum vor sa le platesc factura iam sunat le am explicat cum sta treaba nu mau ajutat cu nimic da am uitat sa va spun ma suna si ma streseaza la 2-3 zile daca nu platiti factura se vor percepe penalizari si o sa puna pe urmele mele societati de recuperare a creantelor eu ii ssunam in fiecare zi ca nu merge netu cum trebuie timp de o luna iam sunat halal companie si acum cer bani asa ca subscriu cu ce au scris si ceilalti useri numai bine

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

pai rds nu are semnal la tara prin toate locurile ca e criza si nu mai investeste
    daca ar merge multi ar pleca de la romtelecom cai jegmanescu de bani pe oameni si nici nu merge bine si cu preturile ce le are digi iar baga in faliment pe romtelecom
    de oarece la tara e o moda daca vecinu are internet copilul meu trebuie sa aibe si el si platesc ori cat pentru nimic

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default romtelecom

asa e vasy daca rds ar avea net si la tara romtelecom ar freca menta neavand rcs internet romtelecom au monopol si fac ce vor ei or avea si rcs lipsuri ca orice compania da cel putin au preturi decente

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by murdoch View Post
    a ajuns o spierietoare a celor ce renunta la dolce
    zeci de telefoane, scrisori de amenintare , despagubiri de 100 euro

asta este romtelecom , cel mai de rahat furnizor de servicii
    ameninta toate babele
    Cand te-ai abonat ai primit STB+kit antena noi (nu jeguri ca la Digi-daca ai noroc) si sase luni de abonament moca? Atunci erau OK?
    Acum vrei sa-i lasi cu buza umflata si ei nu te lasa?
    Si de aceea faci scandal. Te-a obligat cineva sa semnezi CONTRACTUL cu RTC. Daca nu, atunci TACI.
    Din pacate acestia sunt unii dintre conationalii nostrii: niste tepari.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

sa le achiti cele 6 luni cat te-ai uitat gratuit mi s-ar parea corect, antena + stb-ul oricum si le iau inapoi, dar sa le achiti 100 euroi pentru incetare contract inainte de termen e chiar jaf la drumul mare.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default dar cum este cand....

Dar cum este cand iei antena Dolce de la ei pe un contract de 2 ani,il respecti,mai platesti si 4-5 luni dupa expirarea celor doi ani de contract,te duci sa reziliezi antena sa ramai doar cu fixul si vezi ca nu poti.vedeti ca la voi in ograda RTC ceva nu merge bine.din cauza ca nu au vrut sub nici o forma sa imi inchida contractul de Dolce respectat de mine intocmai a trebuit sa nu mai platesc nici telefonul fix si nici antena ca sa pot scapa de antena.Mi-au desfiintat servicile pentru neplata.,Nu mi se pare normal sa te conditioneze .acum nu mai am nici romtelecom fix nici dolce.din cauza incapatinarii lor.eu nu as fi renuntat la telefonul fix.dar daca astfel nu s-a putut.
    Parabolica-1.5m Al. (72.0°E-30.0°W).Parabolica -1,2m Al (80.0°E-30.0°W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default contract??

Quote Originally Posted by mediaset View Post
    .....cum este cand iei antena Dolce de la ei pe un contract de 2 ani,il respecti,mai platesti si 4-5 luni dupa expirarea celor doi ani de contract,te duci sa reziliezi antena sa ramai doar cu fixul si vezi ca nu poti.vedeti ca la voi in ograda RTC ceva nu merge bine.din cauza ca nu au vrut sub nici o forma sa imi inchida contractul de Dolce respectat de mine intocmai.....
    Vreau sa te rog daca poti sa citesti contractul pe care l-ai avut legat de fix satelit etc si daca poti sa pui un scan sau pur si simplu ce scrie la termenii si perioadele pe care s-a incheiat contractul. Fara nume sau alte date.
    Orice contract are scris clar clauzele de reziliere sau termenii si datele la care inceteaza.
    Am si eu rtc si NU le tin partea dar eu m-am uitat in contract si scrie clar conditiile pentru fix - internet - iptv fiecare pe ce perioada cum si cand in ce conditii se pot rezilia.
    Ideea este ca daca ai dreptate .... conform cu ce ai semnat si ai fost de acord nu pot rtc-ul sa nu le aplice daca anume servicii si-au atins terminarea - ca parti din contract.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)