Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14

Thread: analog tv

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Ce mare pierdere... Daca ar scoate toate umpluturile ar fi si mai bine.
    Numai bine ! @ Ionut_m_bv

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    cum i-si va spala, gigi, rusinea de a scoate singurul program local transmis din Timisoara ? au ramas posturi ale unor orase mai mici, pe cind reaparitia postului sau o inlocuire ?
    la mine pe cablu digital este. nu l-au scos. dar daca ar baga altceva in loc, nu m-ar supara. sa-l lase doar in timisoara eventual.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Lipsesc alte canale mai importante(TVR3,TVRinfo,Romantica.Travel Chanel,TCM24h,Disc.Investigation,Fashion,).Cele regionale sint binevenite si ele,dar numai in zona lor de interes locala(altfel aceste canale regionale sint considerate de umplutura)

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

unde lipsesc acele canale enumerate de tine? pe satelit? nu prea cred, te rog sa verifici lista cu programe, aici: http://www.rcs-rds.ro/televiziune-di...pachet-extra-1

Goin' Ape Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ia_ro View Post
    unde lipsesc acele canale enumerate de tine? pe satelit? nu prea cred, te rog sa verifici lista cu programe, aici: http://www.rcs-rds.ro/televiziune-di...pachet-extra-1
    Banuiesc, ca colegul vorbea de Digi Cablu digital

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

sper sa se rezolve situatia si sa revina analog tv in grila digi

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

sper sa se rezolve situatia si sa reapara analog tv ! este un program foarte util pentru cei din vestul tarii.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default sal

Dar, ce stiti despre Credo tv?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default dar tvs brasov pe cand?

ar fi cazul sa reintroduca analog tv era un post ok cu stiri interesante din zona aceea a banatului,... pe langa acesta ar fi ok daca ar introduce un alt post al unui oras mare si in acelasi timp reprezentant al ardealului :TVS BRASOV...si ceva local din moldova ar mai fi ok ala din galati sau din neamt...pana la urma regionalele au un loc aparte si chiar fac audienta desi sunt multi rautaciosi ce le hulesc
    strong 6130, 1,2 al 62E<...>30V / pinacle pctvsat/digi tv(ian`05)

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default greu la deal

Quote Originally Posted by Galisin View Post
    Lipsesc alte canale mai importante(TVR3,TVRinfo,Romantica.Travel Chanel,TCM24h,Disc.Investigation,Fashion,).Cele regionale sint binevenite si ele,dar numai in zona lor de interes locala(altfel aceste canale regionale sint considerate de umplutura)
    Am mai cerut si eu TVR3 pe grila digitala, dar a intervenit Mr. masticplastic si a inchis threadul. Acum la Cluj avem Analog si TVS Oradea. Poate cei din Timisoara si Oradea au NCN-ul de la Cluj... Logica e ca cineva din Timisoara afla de la vecini ce se intampla in oras, dar daca e plecat in alt oras poate afla de la TV ce mai e pe acasa.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Idee trăsnită;: partaje de posturi locale/regionale ;))))

Unul din motivele pentru care am ales cndva Digi era că puteam vedea anumite programe locale, printre care şi analog şi TVS Oradea. Chiar dacă la analog mă uitam doar la ştiri (sporadic) şi la o singură emisiune din cnd n cnd (că multe au şi dispărut, criza i-a afectat), recunosc că nu-mi place că nu mai am această posibilitate.
    Cine nu e interesat de zona lui, n-are dect ... da' pe cei din apropierea localităţilor respective, care suntem născuţi sau care ajungem pe-acolo chiar ne interesează ştirie locale... altfel renunţăm dracului la digi! E chiar penibil ca pe cablu la Cluj să pot vedea analog şi să nu-l pot vedea la doi paşi de Timişoara prin satelit!

O soluţie ar fi ca pe canalul alocat digi să transmită un alt program la orele cnd sunt reluări sau nu e program la postul respectiv (ceva care nu aduce costuri suplimentare, un program muzical, etc.). Există la CNA termenul de partaj de licenţă!
    De exemplu s-ar putea face partaj chiar cu posturile regionale din zonă transmise pe 16 grade E, (deci Analog /TVR Timişoara, VTV/TVR Craiova, TVS/ TVR Cluj - varianta asta sigur n-o acceptă proprietarii ;)
    Pt. mine ca telespectator ar fi OK şi o zi unii/o zi alţii!
    Că să preia toate regionalele - mai greu, dacă nici TVR3 nu preiau (nici pe cablu, asta chiar e idioţenie, chiar dacă mixul ăla de regionale suportă din plin mbunătăţiri). Hai că la TVR Info nu se uită nici dracu, da' la regionale sunt la multe ore programe mai bune dect la localele care se transmit acum.
    SkyStar1, SkyStar2 USB Plus, Humax Digi II+, Kaon (FocusSat) & Dolce, antenă mobila 1,4m, 63E-30W + antene fixe Dolce & Focus/Digi

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    cum i-si va spala, gigi, rusinea de a scoate singurul program local transmis din Timisoara ? au ramas posturi ale unor orase mai mici, pe cind reaparitia postului sau o inlocuire ?

Digi ar trebui sa se gandeasca si la cei plecati afara , eu de exemplu ma uitam la stiri din cand in cand in rest nu prea aveai ce vedea , ceva muzica ...ceva stiri din sport ...
    Sper sa faca intr-un fel si sa-l reintroduca chiar partajat cu alt canal .
    Oare cand va aparea un Receiver cu Hdd la digi ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

chiar nu citeste nnimeni a digi paicea, in vara trecuta am initiat un topic in care ceream introducerea hora tv http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=99510 si acuma dupa cand s-a introdus se vede ca are un succes mare mai ales ca sunt multi oameni din mediul rural care au digi..acuma nu se poate reintroduce analog tv si tvs brasov si inca ceva regional din estul tarii? neamt,galati iasi?
    strong 6130, 1,2 al 62E<...>30V / pinacle pctvsat/digi tv(ian`05)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ionut2 View Post
    chiar nu citeste nnimeni a digi paicea, in vara trecuta am initiat un topic in care ceream introducerea hora tv http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=99510 si acuma dupa cand s-a introdus se vede ca are un succes mare mai ales ca sunt multi oameni din mediul rural care au digi..acuma nu se poate reintroduce analog tv si tvs brasov si inca ceva regional din estul tarii? neamt,galati iasi?
    Vina e a celor de la Analog,nu isi mai permit sa plateasca;pe de alta parte e pacat,asa cum spuneai si tu,sunt oameni in varsta care au Digi insa nu au un post regional in grila,repet PACAT si nu e vina Digi, un TVR Cluj,Iasi,Craiova,Timisoara nu ar strica.
    Stiu,se pot receptiona si terestru,insa spuneti-mi cati dintre cei in varsta stiu sa comute din telecomenzi Si cunosc cazuri destule

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)