Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Mester Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Izolare cos fum centrala lemne

As avea nevoie de un sfat privind izolatia exterioara a unui cos de fum la o centrala pe lemne.
    Cosul e facut din samota de 80 mm grosime (patrate de 45 cm x 45 x 75 cu gaura pe centru) .
    Unele firme locale, zic ca se poate izola cosul cu polistiren extrudat de 2 cm
    altele nu. Sincer, nu stiu ce sa mai cred. Orice sfat e bine primit ! Multumiri anticipate.

Mester Teacher

Posts Thanks / Likes

Din pacate nu, si acu eu trebuie sa rezolv problema. Asta e, nu am fost pe faza cind trebuia.......Astept in continuare sfaturi.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Tic View Post
    Din pacate nu, si acu eu trebuie sa rezolv problema. Asta e, nu am fost pe faza cind trebuia.......Astept in continuare sfaturi.
    Salut.
    La centralele pe lemn nu e pericol asa mare de condens daca nu e izolat cosul deoarece temp gazelor arse ajunge pe evacuare si la 250 grade Celsius dar este indicat sa-l izolezi si se poate izola cu ce polistiren vrei tu.
    Eu iti recomand grosimea polistirenului min 10cm(in general din constructie cosurile din inox au un perete de vata minerala de 10 cm)
    Mai important decat toate astea este daca acest cos e optim pentru cazanul respectiv( adica nu mai mic si nu mai mare) daca e mai mic ai o problema mare( cel mai probabil trebuie refacut) daca e mai mare se poate pune un obturator care functioneaza ca un regulator de tiraj.
    In functie puterea cazanului si de inaltimea de montaj se poate determina lumenul cosului( daca e rotund, lumen=diametrul interior)

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Izolatie de 2 cm este extrem de putin. si nu inteleg de ce extrudat?
    Mai da niste detalii cu privire la amplasarea cosului ( este pe interior sau prin exterior)?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Daca ai un horn pe exteriorul casei neaparat trebuie izolat ,din mai multe motive si preferabil cu vata bazaltica cu densitate mai mare pe care poti aplica masa de spaclu cu plasa si tencuiala decorativa la final.
    Daca ai hornul in interiorul casei nu trebuie sa-l izolezi (asa am eu) pe portiunea din casa ca sa cedeze si hornul caldura folosind un semineu iar in pod se poate izola cu o vata bazaltica cu densitate mai mica sau chiar polistiren expandat.
    Polistitrenul extrudat este o greseala in folosirea la termosisteme.Se foloseste in sape pentru izolarea pardoselilor.

f11

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default izolatie

Salut,
    izolarea termica a cosului sau hornului sau cum vrei sa-i zici, la exteriorul cladirii o poti face in mai multe feluri, polistiren, vata minerala,bazaltica + tencuieli , depinde foare mult ce vrei sa obtii, estetic . functional toate metodele sunt bune.ideea este sa prevenim condensul,,, poti alege dintre ele ce-ti convine mai mult ca si costuri sau ca si estetica lucrarii.totusi cea mai eficienta metoda este panoul din vata bazaltica.peste care aplici o tencuiala decorativa.asa cum a specificat cineva mai sus.
    Spor la treaba,

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)