Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5

Thread: Humax Digi 4

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Humax Digi 4

Am achizitionat un Digi Humax 4 ca si al doilea receptor, folosind contractul Digi initial. Toate bune si frumoase pina l-am conectat intii in locul vechii mele conserve HSS 1120. Humaxul arata frumos, parca si meniurie sint mai prietenoase dar... nu merge la fel de bine ca si vechiul HSS...
    Adica cam la 10-20 secunde pe imagine apare cite un rind de patratele colorate si citeodata si sonorul e distorsionat. Calitatea si puerea semnalului sint 70% si 90%, HSS-ul vechi n-are nici o problema.
    Cred ca e ultimul firmware pe Humax, cel cu .10 la sfirsit.
    Se poate face ceva ?

P.S. Imi cer scuze daca altundeva pe forum s-a discutat acest topic. Eu nu l-am gasit.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Este posibil ca sa nu fii corect pozitionat pe satelit, adica antena ta sa nu receptioneze destul de clar semnalul. Nu face comparatie cu semnalul pe Hyundai, fiindca la acela ori e 98% ori este 0%.
    Cel mai puternic transporder este 11.900, iar cel mai slab este 12717. Ce putere si semnal ai pe cele doua frecvente?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Pe 11900 am putere 85% calitate 82% iar pe 12717 am putere 90% calitate 40-45% (variabil).

In meniul de setare de antena zice putere 90% calitate 55-70% (variabil). Meniul LNB e pe optiunea universal.

O fi antena nitzel dereglata? E adevarat ca n-am reglat-o de vreo 4 ani (90cm offset).

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

pe 11.900 trebuie sa ai 100% !
    nu e asta baiul, incearca sa misti milimetric de antena,apoi asteapta cateva momente i vezi ce se intampla cu semnalul (evident ca trebuie in acelasi timp sa ai acces si la tv si la antena).
    Pe ce canale ai probleme?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Probleme am in special pe HBO, Antena1, Sport1RO, TVR1.
    Voi incerca sa mai antena ca sa maximizez calitatea semnalului. Tot ce as vrea sa stiu e ca nu e vina Humax-ului...
    tx.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)