Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Receptor alternativ pentru un abonat Dolce HD

Ca in titlu, intrebare de incepator. Sunt abonat la Dolce HD, sunt in principiu multumit de servicii, si de receiver (n-am avut altul vreodata sa pot face comparatii obiective).
    As fi curios ce alt receptor pot sa folosesc. Ce as vrea de la receptorul alternativ:

• Sa nu aiba nevoie de "intretinere" in timp. Sa-l configurez o singura data, sa bag in el cardul de la Dolce si mai departe sa nu am prea multe probleme in timp.

• Sa am acces si la alte canale de pe satelitul Hellas, nu doar la canalele Dolce. N-am idee daca mai e ceva interesant pe-acolo, dar daca tot am antena pe casa, de ce nu?

• Receptorul va fi conectat pe HDMI la receiverul A/V.

• O eventuala functie de PVR ar fi minunata.

Presupun ca orice receiver "alternativ" ofera mai multe informatii despre canale decit receiver-ul Romtelecom-ului (receiverul Romtelecom-ului nu spune mai nimic). Spre exemplu sunt curios sa vad formatul/rezolutia in care sunt transmise canalele (720p? 1080i? SD?), ce stream-uri audio sunt disponibile, etc, etc, etc.

Va multumesc anticipat.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

pentru programe pe satelitul Hellas Sat 39 grade est poti consulta lista de programe aici: http://www.flysat.com/hellassat.php

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru link, foarte util.

Legat de intrebarea initiala, sa zicem un Dreambox 800HD ar putea inlocui cutiuta RTC-ului? Nu prea inteleg cum sta treaba cu criptatul canalelor, deci imi este greu (greu spre imposibil) sa "ghicesc" din specificatii daca un anume receiver merge au ba. Nu ma intereseaza Key-uri si alte chestii ilegale, vreau sa pot baga cartela de la RTC in alt aparat si sa vad canalele in conditii mai bune.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Dreambox

Deocamdata sotul receptoarelor "alternative" nu stie sa deschida canalele DolceHD. Dar le deschide pe cele bulgare HD de pe 39E.
    Mai asteapta, stringe bani, stai cu ochii pe forum si cind se da liber, ia-ti un DM500/800/8000 original .
    DM500s, CT6900HD, Linkey

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Harry vrei sa spui ca nu deschide canale HD in share sau cu cartela oficiala?

noroc!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread