Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Articol bun in prosport.

Īn plină criză financiară, atāt īn fotbal, cāt şi īn media, Liga I este pe cale să-şi sporească veniturile din drepturile TV cu 50%! Pare incredibil, dar există disponibilitatea financiară ca suma acordată Ligii I să fie majorată de la 34 de milioane de euro la nu mai puţin de 50! Iar oferta-şoc ar putea veni dintr-o alianţă la fel de surprinzătoare: Dolce - UPC!
    Pe 31 martie 2008, consorţiul RCS - Antena 1 cāştiga drepturile TV pentru Liga I cu o sumă-record de 85 de milioane de euro, plus TVA, pe trei sezoane. Cu tot cu TVA: peste 34 de milioane de euro pe an. O sumă care atunci părea colosală a devenit din ce īn ce mai spectaculoasă odată cu trecerea anilor şi cu apariţia crizei economice. Multe cluburi au devenit dependente de o sumă ce părea tot mai greu de susţinut. Urmează o nouă licitaţie, cel mai probabil spre primăvară, cānd se vor vinde drepturile pe īncă trei ani, 2011-2014.

Nimeni nu l-a crezut pe Mitică
    Majoritatea oamenilor erau siguri că suma plătită va scădea considerabil. Şeful Ligii, Mitică Dragomir, părea desprins dintr-un alt film cānd spunea la Sport.ro, pe 27 iulie: "Voi scoate peste 120 de milioane de euro din drepturile TV, chiar dacă e criză!". Īntre timp īnsă, pe piaţa media au devenit tot mai consistente zvonurile privind pregătirea unei oferte exact la acel nivel: 50 de milioane de euro pe sezon! Adică 150 de milioane de euro pe trei ani cu tot cu TVA, deci pentru cluburi īn jur de 120 de milioane!

Secretul: alianţă UPC - Dolce!
    Pare SF, pānă afli detalii. Există informaţii că două companii extrem de importante, Dolce (Romtelecom) şi UPC, pregătesc o ofertă comună pentru a ataca rivalul Digi. Ambele companii sunt mai avansate tehnic şi doritoare să-şi extindă cota de piaţă. Īn special Dolce este forţată de noul acţionar, Deutsche Telekom, să atace agresiv piaţa. Prima dovadă: apariţia Dolce Sport.

Şi Digi ar primi meciurile
    Interesant este şi faptul că asocierea UPC - Dolce are o tactică diferită. Sursele ProSport au dezvăluit că Digi ar avea īn continuare acces la meciuri la un preţ rezonabil. De cealaltă parte, Digi oferise Liga I pentru UPC īn condiţii absolut nerentabile: doi euro pentru fiecare abonat, şi nu doar pentru cei doritori de Liga I, ci pentru toţi abonaţii UPC. Practic, Digi ar fi rămas cu abonaţii şi ar fi plătit drepturile cu banii luaţi de la rivale. Dolce - UPC ar face o ofertă mai corectă, iar Liga I ar fi peste tot.
    Cāt oferă Digi?
    Singura necunoscută este cuantumul contraofertei Digi. E posibil ca şi compania deţinută de Zoltan Teszari să pluseze şi astfel să păstreze drepturile, avānd drept de preempţiune la oferte egale. ProSport a scris recent despre culisele precedentei licitaţii, cānd RCS a aflat, pe căi mai puţin ortodoxe, de oferta făcută de Realitatea şi a ştiut exact cāt să pluseze ca să cāştige. Nu e exclus să se descurce şi acum.

De ce investesc furnizorii de cablu
    Digi cheltuie anual aproape 40 de milioane de euro doar pe drepturi TV. Investiţia nu este justificabilă pentru niciun post TV din Romānia, cu atāt mai puţin pentru unul de nişă şi cu acoperire limitată! Şi atunci de ce? Pentru că e metoda cea mai agresivă de cāştigare de clienţi! Iar cātă vreme afacerea ta nu este televiziunea, nu depinzi de criza din publicitate precum posturile obişnuite, ci finanţezi din cablu, satelit, internet şi telefonie, e mult mai uşor să suporţi investiţia. Ea se īntoarce īn clienţi şi, apoi, implicit şi imediat īn [COLOR=#0494e1 !important]bani. O televiziune obişnuită mai are o verigă īntre clienţi şi bani: publicitatea, aflată la pămānt. [/color]

Nu putem confirma nimic. Cānd se vor scoate la licitaţie drepturile, vom vedea ce vom face
    poziţia oficială Romtelecom Dolce

Vă garantez că şi īn condiţiile crizei actuale voi obţine peste 120 de milioane de euro pentru drepturile TV
    Dumitru Dragomir, preşedinte LPF

1,1 rating mediu al unui meci de fotbal transmis live de Digi Sport de la lansare pānă acum. Un meci din Liga I face īn medie 2,3, unul din Spania 0,5

DOLCE - bani din telefonie
    Romtelecom e ultima la servicii TV, cu Dolce, dar conduce pe telefonie fixă şi mobilă, avānd Cosmote şi preluānd Zapp. Iar noul acţionar, Deutsche Telekom, a trasat Romtelecom sarcina de a deveni numărul 1 pe TV īn trei ani! Problema e că stă prost pe cablu TV, cei aproape un milion de abonaţi fiind la "farfurii", serviciul DTH Dolce. Pe cablu, există doar cu micuţa reţea Nextgen, care a īnceput achiziţiile, dar nu e uşor să crească. Astfel, o asociere cu UPC, lider pe cablu TV, pare firească.
    UPC - Fără fotbal, a scăzut
    Īn Romānia are venituri de 30 de milioane de dolari. Şi, deşi are servicii tehnologic mai avansate, de cānd Digi a investit īn drepturi TV de sport a scăzut de la 1,31 milioane de abonaţi sub 1,2 milioane. Scăderea se consemna şi īnainte, dar e greu de crezut că nu e nicio legătură cu absenţa fotbalului important din reţeaua proprie. Simultan, RCS şi-a mărit veniturile de la 238 la peste 700 de milioane de dolari şi doar recesiunea i-a oprit creşterea.

Articol publicat de Lucian LIPOVAN
    http://www.prosport.ro/sport-life/sp...lioane-7157848

Parerea mea : vor fi oferte egale,iar drepturile vor ramane la RCS.
    Nu vad un trust dispus sa plateasca pentru sport mai mult ca RCS,uitati-va numai la evenimente minore (gen FC Timisoara - Manchester City) pentru care DigiSport a platit in jur de 100.000 euro , iar concurenta nu era dispusa sa ofere mai mult de 20.000 - 30.000 .

Mai avem de asteptat.

PS.Am spus un titlu un articol bun, deoarece Lipovan a inteles exact "mecanismele" ce stau in spatele acestei investitii , chiar daca la sumele platite de DigiSport si la numarul de abonati sunt mici greseli...dar nu-i neaparat vina lui...foloseste si el datele oficiale
    Last edited by Fanta; 9th September 2010 at 09:51.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Chiar daca castiga sau nu Dolce drepturile pentru Liga 1 cred ca in cativa ani va ajunge pe primul loc la nr de abonati ... asta daca se pastreaza trendul actual
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Junior Member Teacher
    caras-severin[Ţuică County] noua regiune a tarii
    Posts Thanks / Likes

ami pare rau de rcs-rds dar vor pierde drepturile pt liga1 se intoarce roata usor-usor pacat de microbistii de la ei in rest sa le ceara 100 de euro de abonat sa vada si ei cum este se cred inventatorii televiziunii in romania.fuck the system

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

rcs scartie fratilor le pica cascavalul dintre degete au ajuns si in ziarele nationale ca sant escroci

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by samuell View Post
    rcs scartie fratilor le pica cascavalul dintre degete au ajuns si in ziarele nationale ca sant escroci
    Fara suparare, dar tu ti-ai facut cont aici, anume sa te iei de Digi? Ca vad ca in toate posturile tale numai despre asa ceva vorbesti...

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca te-ai uita mai atent la ce s-a intimplat in ultimii 2-3 ani in domeniul tv cablu s-au satelit ai vedea ca cei carora le pica cascavalul si nu prea stiu cum sa se mai redreseze sunt tocmai cei de la rtc si upc.Asa ca pina una alta pasarea malai viseaza (asteapta sa vezi intii cine cistiga licitatia).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nu ma mai pot opri din ras. deci e nevoie de 2 operatori, ambii cu sustinere internationala, pentru a putea face fata ungurului local si nici asa nu se stie........
    .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ungurul local e si putin evreu si la o adica poate juca tare!
    Asa cum a plecat la drum cu un grup de investitii important asa poate forta oricand nota!
    Totul despinde de ce fel de calcule ies pe hartie

Nu uitati asta!

Vedeti si Pepsi in Romania!

Se bat forte destul de maricele!

Tārnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Incercam sa fac niste calcule si nu-mi iesea rezultatul la a doua zecimala ... dar intre timp m-am prins, acestea proveneau de la Boom

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu va faceti griji pentru "ungurul local" si firma pe care o detine... desi cateodata raman si eu perplex, totul e calculat asa preventiv si cu 2-3 pasi inainte ca in sah...
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ami pare rau de rcs-rds dar vor pierde drepturile pt liga1 se intoarce roata usor-usor pacat de microbistii de la ei in rest sa le ceara 100 de euro de abonat sa vada si ei cum este se cred inventatorii televiziunii in romania.fuck the system
    1)Clar esti din RTC;
    2)Esti total incult ca toti cei care isi fac conturi pentru a reprezenta RTC, drept dovada "ami" se scrie corect "Imi" pentru cultrura ta, plus parca vorbesti ca o moara stricata fara inteles, si gen-numar al substantivelor din limba romana;
    3)Daca RTC asta al tau este asa de tare, de ce trebuie sa se uneasca cu UPC ca sa cumpere drepturile? Nu poate singur
    4)Viseaza mult si bine in continuare... Si cand te vei trezi, vei vedea realitatea;
    Numai bine ! @ Ionut_m_bv

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

razboiul RTC vs RDS devine din ce in ce mai plictisitor...

eu sunt curios ce au de castigat cei care sustin o anumita parte cu atata inversunare, jignind cu nepasare...

noroc!

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Joaca tare Mitica, ca sa mai scoata ceva bani, sa salveze cluburile de la faliment...insa tot RCS le va avea.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu am o presimtire......ca razboiul va fi castigat ori de RDS, ori de RCS, ori astia doi impreuna.
    Ce? Numai UPC cu RTC se pot alia?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

nu mi-am facut cont ca sa ma leg de unul si de altul sau ca ma imbogateste pe mine rtc dar nici sa stai sa te uiti cum jecmanesc unii am liceul nu masteratul ca voi in limba romana si voi santeti cei ridicati in slavi si nu am jignit pe nimeni.o zii buna tuturor

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)