Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    ¡soy madridista! Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Unhappy motor la antena cu probleme

salut.
    care dintre voi imi poate da un raspuns.
    am motor la antena si nici unu din receptoarele pe care le am nu-mi mai invarte motorul sa-mi pozitioneze antena pe sateliti.
    se poate remedia problema sau trebuie schimbat motorul?
    am dat si un reset la motor si tot nimic.
    multumesc anticipat pentru raspunsuri.
    "Lumea este condusa de cu totul alte persoane decat cele pe care le vad neinitiatii" - Benjamin Disraeli

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iezuit777 View Post
    salut.
    am motor la antena si nici unu din receptoarele pe care le am nu-mi mai invarte motorul sa-mi pozitioneze antena pe sateliti.
    motorul proneste daca il comanzi din butoanele de pe el? (daca are butoane )
    Are leduri ,si daca da sunt aprinse? (aici iti poti da seama ca motorul e alimentat cu tensiune) !
    Daca Lnb e defect (in scurt sau consum prea mare) sau cablul =lnb-motor= e in scurt motorul nu mai misca... verifica asta !

In momentul in care dai reset se schimba culoare ledului (la unele modele de monturi HH,esti "semnalizat" astfel )

MARE ATENTIE

Cand dai reset la motor sa fie pe pozitia 0 ,nu in alta parte ca risti sa apara altfel de complicatii!

Daca nici una din cazurile mai sus nu e ... mai ramae sa verifici cablul receptor .. montura HH ... ,si daca si acela e ok .. cumpara o montura HH si se rezolva !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default step-by-step

Quote Originally Posted by iezuit777 View Post
    salut.
    Sa o luam pe pasi

1. trebuie sa identifici natura problemei - hardware sau software
    a)Te duci la antena si - dai reset - ceea ce ai si facut
    b) muti manual antena din butonul de est-vest - daca se misca inseamna ca totul e ok - vezi insa daca merge greu sau asa cum ar trebui sa se miste
    c) verifici led-urile culoarea lor
    Daca pana aici e ok atunci mergi mai departe
    2. trebuie sa verifici cablul coaxial - atat lnb-motor cat si motor-rec - daca antena ti-a ramas pe o pozitie ar trebui sa ai imagine si cablul e ok daca nu trebuie sa-l masori - verifici
    3. Te duci la receptoare si verifici modul de setare - diseq - si incerci sa misti antena manual move est-west din meniul receptoarelor

Daca motorul e ok ar trebui sa o miste motorul receptionand comenzile diseq si reactionand corespunzator.

Cam atat ar fi ..... spor la treaba ....

¡soy madridista! Mentor

Posts Thanks / Likes

multumesc tuturora pentru raspunsuri.
    o sa trec la schimbarea cablurilor sa vad daca asta e problema.
    ledul e verde la motor. deci se alimenteaza.
    nici manual si nici automat din receptor nu se misca ieri motorul. acum e pus pe akta si am imagine. doar ca nu mai misca motorul pe alt satelit.
    cand dadeam de la butonul motorului sa se invarta facea doar un ticait si atat.
    o sa incerc sa schimb cablurile.
    oricum multumesc la toti pentru raspunsuri.
    "Lumea este condusa de cu totul alte persoane decat cele pe care le vad neinitiatii" - Benjamin Disraeli

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

daca spui ca ai imagine ... sunt mici sanse sa fie probleme de conectica-cabluri sau LNB .. inclin sa cred ca e motorul defect!

Nu uita de "limitele" setate in receptor ... sa dai off la ele

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default Probleme motor antena

Salutare.Am un motor DiMo 120+ si am o problema nu imi raman memorizati satelitii,desi am semnal pe toti.Am schimbat casa recent si nu mai reusesc sa mearga.Am pus coordonatele corect dar tot nimic,duc pas cu pas merge dar cand dau de pe un satelit pe altu nu il mai gaseste nu imi ramane memorizat.Ce e de facut?

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Vicu432 View Post
    Salutare.Am un motor DiMo 120+ si am o problema nu imi raman memorizati satelitii,desi am semnal pe toti.Am schimbat casa recent si nu mai reusesc sa mearga.Am pus coordonatele corect dar tot nimic,duc pas cu pas merge dar cand dau de pe un satelit pe altu nu il mai gaseste nu imi ramane memorizat.Ce e de facut?
    Schimba longitudinea(daca ai 23.55.30 pui 25.75.30 sau 25.35.30) pentru ca nu e pusa bine antena,vezi cu ce valori merge bine sau incearca sa reglezi mai bine montura.
    If you want unlock your iPhone contact me.

Nobody is Perfect
    I am Nobody

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)