Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 2 of 2
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Cazan incalzire pe gaz

salut,
    poate cineva stie si vrea sa-mi de ceva sfaturi,poate chiar a vazut sau chiar executat.
    am casa pe 2 nivele + demisol. am cos de fum pana jos.suprafata totala de incalzire la 2 nivele ii de 160 m2.pe mine m-ar interesa sa instalez un cazan pe gaz,daca se poate cu circulatie naturala.iesirea si intrarea cazanului [ tur- retur ] mi-ar da bine pe 4 coloane.
    ce cazan recomandati ?intreb asta deoarece executia vreau sa o fac eu.numai instalatia de gaz nu am voie.si voi face asta cu riscul ca o voi face de 2 ori daca nu-mi iese din prima.gaz stiu ca va consuma mult.dar nici lemnele nu-s ieftine,plus mizeria.eu am avut cazan cu lemne la alta casa,stiu ce avantaje si mai multe dezavantaje are.
    daca va fi pe circulatie naturala[pe circulatie fortata teava de 1'' nu ar mai trebui] coloanele le voi pune pe 1'' una,una pe 3/4 si 1/2',lucrate in teava neagra si filet.legaturile la calorifere as vrea sa le fac in teava de cupru,exclud pexalul.
    ma bucur de orice parere de-a dvs.
    apa menajera va fi asigurata de un boiler electric de 120l.

va multumesc.
    Last edited by ghita_49; 5th September 2010 at 09:51.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ia-ti gandul de la asa ceva,pentru ca orice foc legat la gaz are nevoie de avizare ISCIR....,nimeni nu o sa-ti dea asa ceva.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)