Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Skystar are nevoie de RAM sau placa video buna?

Am un procesor Duron la 1,3 GHz, memorie SDRAM 192 MB si o placa video ATI 8 MB. Avand in vedere ca sistemul e slab si nu dispun de prea multi bani pt unul nou ce imi recomandati sa updatez in prima instanta? Memoria RAM (DDR 512MB) sau o placa video noua (cam pana in 3 milioane). Folosesc calculatorul in principal pt vizonarea programelor tv cu skystar si navigare net.
    Oradea: 1.2M Fe Off, 0.3dB Digital Gold, H-H Moteck SG-2100A, SS2 2.8A, SRT Digibox.
    75 E - 43 V

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai nevoie in primul rind de o placa video , minim GeForce 4 MX 400 .

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Unul dintre sistemele mele are tot "Duron la 1,3 GHz, memorie SDRAM 192 MB" dar are si un GeForce 4 MX 440 256Mb, SS2 mere acceptabil mai putin situatia in care trebuie sa folosesc un cam emulat, UVCE sau altceva atunci mananca destul de multe resurse. Eu zic ca pentru inceput daca ai si o placa de baza pe care nu ai precizat-o destul de buna si nu ai prea multe pretentii de la SS2 ar mere sa schimbi doar placa video atentie, versiune AGP. Daca totusi ai pretentii de de decodare si internet terbuie sa investesti intru-un calculator mult mai puternic procesorul este in primul rand pentru decodare foarte important acesta este urmat de memorie, placa video si in final un hdd rapid.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ccchdro
    Unul dintre sistemele mele are tot "Duron la 1,3 GHz, memorie SDRAM 192 MB" dar are si un GeForce 4 MX 440 256Mb, SS2 mere acceptabil mai putin situatia in care trebuie sa folosesc un cam emulat, UVCE sau altceva atunci mananca destul de multe resurse. Eu zic ca pentru inceput daca ai si o placa de baza pe care nu ai precizat-o destul de buna si nu ai prea multe pretentii de la SS2 ar mere sa schimbi doar placa video atentie, versiune AGP. Daca totusi ai pretentii de de decodare si internet terbuie sa investesti intru-un calculator mult mai puternic procesorul este in primul rand pentru decodare foarte important acesta este urmat de memorie, placa video si in final un hdd rapid.
    salut
    daca ai skystar2 ai nevoie de memorie

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Am folosit SS2 si cu Geforce2 mx400 64 mb , si 256sdram si a mers perfect (1700+) ...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Presupun ca ce ai acum merge bine .
    Atunci daca vrei HDTV procesor cu frecventa reala minim 1800 Mhz ( XP 2200 sau Sempron 2400 ) desi nu prea ai ce vedea acum .
    Daca te hotarasti pt PV :
    - Nvidia de la Mx400 in sus ofera randare cu VMR ( OSD etc )
    - ATI - orice Radeon ( cu radiator fara ventilator ) au o calitate ceva mai buna a imaginii ( atit aspecte obiective cit si subiective )
    Si mai bine incearca ,, imparteala " sau pfoenix interface
    S'auzim de bine !

Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@cocohag tot ce ai peste 256Mb poti sa o scoti si sa meri cu ea la cumparaturi pentru ca mai mult de atat nu este nevoie pentru a putea folosi ss2 in conditii normale, daca la tine ss2 are nevoie de mai mult de 256Mb inclusiv HDTV inseamna ca placa ta de baza are probleme in gestionarea memoriei si a transferului de date.

Test - SS2, Duron 900Mhz, 128Mb SDRam, din care 32Mb pentru placa video onboard, - functioneaza perfect de 2 ani la un client, bineinteles fara internet transfer si fara HDTV doar decodare cu ProgDVB, s2emu.

ccchdro.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@ccchdro are perfecta dreptate.
    Este posibil ca internetul download cu skynet sa-ti mearga totusi pe win 98.

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Placa video e foarte buna, pune 512 mega de ram, apoi windows xp shi o sa mearga super, testat chiar ieri pe un sistem practic identic

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default ss2

Vreau sa iau ss2 , am facut proba dar timpul a fost prea scurt ca sa imi dau seama , erau ceva probleme la decodare dar cind faceam imaginea mai mica era bine . Eu am deja un receptor KAON dar vreau ss2 mai mult ptr date , am vazut la cineva si trebuie sa incerc si eu. Sistemul este slabut rau , initial l-am luat ptr pach la receptor, 660MHz/128M RAM/video 16M/10G HDD.Pe config. asta cum ar merge datele? Ce trebuie sa maresc mai intai ? Marea problema BANII.

Senior Race Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sistemul de care zici iti merge fara de dureri de cap pe un (depinde cat de bine cunosti) linux in mod text ...adica mere fara probleme atata timp cat te rezumi la date (eu folosesc un P II dual processor la 350 MHx cu 128 RAM/ss2 ver2.6c /video ca al tau la inceput acuma un TNT2/ 2X HDD 40GB-asta numa din cauza ca-l folosesc ca server ... cat despre sist meu de suflet avioane, n-are rost sa investesti prea mult intr-un calculator decat daca ai nevoie sau esti gamer inrait ;...n-ai zis daca vrei net pe sat sau altceva...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default ss2

Sint incepator deocamdata , inca nu a sosit la posta placa ,dar trebuie sa stiu exact ce trebuie . Am spus ca folosesc ptr date adica sa descarc programe ,mp3 si ce o mai fi, internet nu stiu inca. Vad cum merge si daca nu convine am gasit deja o placa de baza cu procesor la 950 M (1milion). Sigur am sa revin cu intrebari.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)