Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Ce receptor dvb-s/t recomandati?

Salut,

vreau sa imi cumpar un receptor combo, dvb-s/t cu suport HD pe ambele tunere. Ce imi recomandati ca si raport pret calitate? Multumesc

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Amiko STHD-8800 mie mi se pare foarte bun. Am acest receptor de cateva zile si sunt foarte multumit. Nu am testat inca sensibilitatea pe terestru dar se pare ca este buna. Mai sunt si altele: Opticum HD TS 9600 sau Optibox Alligator HD
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

din cate vad amiko 8800 este similar lui optibox TS 9600...

o intrebare de incepator, card readerul de pe amiko 8800 este doar conax sau stie si de altele, ......, cryptoworks... etc?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu sunt similare cele 2 receivere. Softul este total diferit. Amiko 8800 este similar cu Opticum X403 dar are in plus tuner terestru.
    Cititorul de card de la 8800 merge cu de toate. Merge pe el card de Dolce, TVR, Focus. Pe Opticum 9600 HDTS la data cand l-am testat eu nu mergeau cardurile de Dolce si TVR. Poate s-a rezolvat cu ultimile softuri dar nu am cunostinta de acest lucru. Ce pot spune cu siguranta de 9600 HDTS este ca are un tuner terestru cu sensibilitate foarte mare. La Amiko 8800 inca nu am putut face o comparatie dar o sa fac niste teste zilele astea sa vad cum sta tunerul terestru la sensibilitate.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ar fi super daca reusesti niste teste.. pretul lui amko ts 8800 este foarte accesibil pentru ce zice ca face..

ai intampinat probleme la vizionarea HD pe satelit? si ma refer fara card sharing.. ar fi de vazut daca este un receiver stabil.. suport pentru el am vazut ca exista..

multumesc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Merge foarte bine si pe SD si pe HD. Merge foarte bine si pe satelit si pe terestru. Mai am sa ma lamuresc cat de buna este sensibilitatea tunerului pe terestru. Am vazut prin meniu ca in sharing poate fi si server si client dar inca nu am incercat nimic in sharing.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Afaco, ma pregatesc sa il iau pe TS 8800. Spune-mi te rog.. cardul de dolce merge fara nici o problema, freezuri sau altele? trebuie instalat soft pe receptor ca sa vada cardul sau merge din prima..?

multumesc de informatii..

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cartela DOLCE merge direct in receptor fara un soft special. Nu face freezuri si nici alte probleme. Mentionez ca am pus ultimul soft cu emu imediat ce l-am luat si cam atat.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

l-am comandat, il astept! multumesc de informatii

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)