Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Arrow informatii,ajutor,orice...

domnilor,am onoarea sa va salut.sunt incepator in domeniul receptiei tv via satelit si dupa vreo doua saptamani de cautat raspuns peste tot la intrebarile mele,indraznesc sa postez acest thread,intrucat nu gasesc niste informatii care sa ma ajute.vreau sa impart un singur card,nagra 3 daca am inteles eu bine,la 2-3 televizoare in aceeasi casa.ce vreau eu sa aflu este daca se poate,ce receivere sunt potrivite pentru asa ceva,providerul fiind gigi tv si cum se pot lega intre ele pentru sharing.mentionez ca am citit posturi pentru incepatori si tutoriale insa nu am inteles,unele dintre ele fiind foarte vechi sau discutia deviind foarte mult de la subiect.nu ma trimiteti inapoi la cautat,deoarece nu am inteles foarte mult din ce am gasit,unele informatii depasind chiar nevoile mele de a afla ce ma intereseaza.am vazut ca multi rad de incepatori,ii privesc cu superioritate,incep sa le dea link-uri sa "puna mana sa citeasca" sau ii expediaza cum ii taie capul fara a-i lamuri macar 1%.stiu ca ar fi mai simplu sa ma duc,sa cumpar 3 receivere si sa platesc un abonament si gata bataia de cap.problema este ca imi place sa cred ca se poate si altfel.si vreau sa invat!insa fara ceva actual,un sfat de la cei care stiu cu ce se mananca treburile astea,doar citind si privind mai rau decat vitelul la poarta noua,nu stiu daca se poate.daca se gaseste cineva dispus sa poarte o discutie,sa dea sfaturi si sa ghideze un incepator sa nu repete greseli deja facute de altii si sa nu o ia pe orbeste doar-doar o rezolva cumva,are tot respectul meu.daca ma trimite la invatat de unde s-o nimeri doar ca sa se amuze,are si asa respectul meu,dar mai bine sa nu se oboseasca sa ma trimita la plimbare,care ar fi rostul?
    daca am postat unde nu trebuia puteti sterge,va rog sa ma iertati,sunt nou.stima si consideratie,va multumesc in avans pentru informatii si amabilitate.

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai si tu dreptate, dar tot mai des apar posturi ca al tau ca sunt incepator am citit si nu am inteles.
    Nu stiu cine se poate apuca sa raspunda la toti ce ar trebuii sa faca atata timp cat informatiile necesare sunt dezvoltate in zeci de threaduri chiar daca sunt vechi sa stii ca se aplica si acum.
    Si ca sa nu te supar asa de la inceput, avand in vedere faptul ca unele informatii sunt tabu pe forumurile romanesti te sfatuiesc sa cauti cu gogale asa ca de exemplu:
    1. - cauta "bk rsa digitv" si ai sa te convingi rapid ce presupune obtinerea lor.
    2. - "tutorial dreambox"
    3. - "cccam pe scurt"

In momenentul cand ai ajuns la faza cu dreambox si cccam eu sunt sigur ca vei obtine ajutor pe forum.

Bafta
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dygey View Post
    ...vreau sa impart un singur card,nagra 3 daca am inteles eu bine,la 2-3 televizoare in aceeasi casa....
    Digi ofera trei receptoare pe acelasi abonament. Du-te la caserie si cere inca doua. Cred ca va trebui sa le platesti, nu stiu daca se mai dau in custodie.
    SHALOM

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Gata? Te-ai lamurit cat de cat?

Uite daca incercai sa cauti pe forum gaseai cam aceeasi problema pusa de tine http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=115323 dar deh...

Asa ca informeaza-te putin , faci un plan de bataie...si poti sa incepi sa postezi intrebari concrete ca nu te mananca nimeni.

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

uite mai frate,voi m-ati trimis la citit,dar macar mi-ati dat ce citi si baga la cap,pe limbajul incepatorului.
    pytonu:vazusem eu faza cu bk rsa,dar acu vazui si ca e cam pe nasoale.interesant ar fi daca s-ar poate scoate din carte,cu un unlooper fara sa le faci praf conserva alora.nu ca ar fi prea importanta,plus ca e cumparata,deci e proprietatea ta,dar riscu' e mare ca poti sa nenorocesti procesoru' si poate o mai fi buna tabla aia vreodata.cred ca tot o sa cumpar si un dream 500 sa vad si eu de ce in stare si o sa ii pun un focus in el,numai ca trebuie sa casc gura bine,la mac-uri si bombe,prietenii stiu de ce.ce-i drept,poate fi readus la viata dar mai am drum lung pana la bootloadere si jtaguri

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

ohohoo... am ajuns la unlooper. A mers odata. Eu cred ca merge si actual dar nu e nimic public. Ramane doar metoda cu operatie estetica, dar daca ai vazut singura operatie publica detaliata este pentru una din primele conserve scoase de digi...pentru restul e tacere...sau tacere partiala pentru ca au inceput sa mai scape pe aici pe acolo informatii ca de exemplu pentru humy II-IV.
    In concluzie eu zic sa nu te agiti cu N3 ca pierzi timpul.

Asa ca baga mare cumpara un dream, leaga-l la calculator butoneaza-l putin si ai sa vezi ce simplu este. De bombe nu trebuie sa-ti fie frica atata timp cat exista imagini (sisteme de operare ca sa intelegi) foarte stabile ca PLI sau NABILO. Ai de unde sa alegi.

Abia dupa asta te gandesti la "imparteala" si ce vrei sa faci cu ea (doar local sau iesi pe net)

Bafta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)