Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default probleme decodor dublu hyundai nagravision

buna seara,

am un decodor dublu 2008.dupa exact 2 ani nu se mai aprinde nimic led rosu sau verde pare in regula cu alimentarea dar nu sunt un expert.fiind departe de un centru digi as putea totusi aborda problema? tehnicii din reg marche un vor sa-si bage nasul nu cunosc produsul. ce ma sfatuiti.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

verifica vizual condensatoarele din sursa de alimentare,daca sunt umflate schimba-le

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default probleme decodor dublu hyundai nagravision

Quote Originally Posted by bercu giuliano View Post
    verifica vizual condensatoarele din sursa de alimentare,daca sunt umflate schimba-le

ai avut dreptate,multumesc mult

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default si totusi probleme decodor dublu hyundai nagravision

le-am schimbat ,s-a aprinns ledul rosu apoi cel verde cu telecomanda
    am stins si reaprins totul pareA IN REGULA ,am refacut montajul cablurilor
    dar nu s-a mai reaprins ,cond de 1000 si de 2200 par in regula doar ca sunt de 16 v. am mai notat si inainte si acum un zgomot de fond ca si cum ar fi un ticait de ceas care pare chiar ca se rareste cand iau curentul , eram asa multumit dupa prima proba...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

condensatoarele se pot umfla si pe partea de jos....iti recomand sa verifici tensiunile de iesire din sursa in gol(mufa scoasa)....iar apoiu in sarcina....unde vezi diferenta mai mari de 5% acolo-i buba...urmezi "firul"....poti incerca si schimbarea condensatorului de 450v (cel mare de pe sursa).....daca defectul persista inseamna ca e pe placa de baza....alta poveste...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

condensatoarele se pot umfla si pe partea de jos....iti recomand sa verifici tensiunile de iesire din sursa in gol(mufa scoasa)....iar apoiu in sarcina....unde vezi diferenta mai mari de 5% acolo-i buba...urmezi "firul"....poti incerca si schimbarea condensatorului de 450v (cel mare de pe sursa).....daca defectul persista inseamna ca e pe placa de baza....alta poveste...

voi incerca sa controlez toate cond, deja mai am unul suspect, dar e posibil
    sa fie atat de multe ?

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu am vazut cum arata sursa pentru hyundaiul tau, dar in general e bine sa schimbi toate condensatoarele de preferabil de calitate si cu tensiuni mai mari. Deasemenea e indicat sa verifici si toate diodele . Trebuie sa ai si mos-fet-uri pe acolo. Din pacate nu prea ai cum sa le verifici, eventual doar daca gasesti scurt intre terminale. Daca sursa e cu monitorizare gasesti pe acolo si un circuit integrat.

Acum ticaitul care-l auzi provine din sursa si asta inseamna ca ai ceva in scurt. Verifica lipiturile la condensatoarele schimbate si polaritatea lor.

In principiu sursele in comutatie sunt cam la fel si poti sa te inspiri de exemplu de aici http://www.qrp4u.de/docs/en/smps_new/ sau de aici http://www.emil.matei.ro/smps1.php
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

am inlocuit si al treilea condensator si acum totul este ok de mai
    multe ore. as vrea sa va multumesc ptr ajutor si vreau sa creada si ceilalti ca se poate face o reparatie de acest tip fara sa stii mare lucru de electronica datorita unor persoane pline de pasiune care cu altruism au transmis si altora cunostintele si experienta lor. bravo lor si celor care gestioneaza acest forum.
    corana

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)