Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Question Alta problema...

Am o teava de 100 mm plastic, prin care trec trei tevi de 1 inch si doua din pexal pentru incalzire. Problema este ca, pe timp ploios sau daca dau drumul unuei cismele exterioare, apa se infiltreaza prin pamant fix in aceasta teava, la capatul deschis prin care ies aceste tevi si se scurge (avand panta) in boxa fix in zona unde este hidroforul si centrala. Si, astfel, am umezeala sau chiar balta.

Cum dracu sa izolez capatul tevii de 100 mm astfel incat sa nu mai am problema aceasta?

Spuma poliuretanica, etc, samd?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    cred ca un tub de spuma te scapa de griji.
    Tocmai am luat un tub de "soma fix" turcesc. Ma duc sa execut umplerea. Alta solutie nu vad.

Nu am probleme cu inghetul ca teava este la circa 70 cm adancime. Si pe langa mai am si pexalele cu incalzirea.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu as face asa : sapat in jurul problemei-facut ceva mai mult loc ; cofraj ; turnat beton ; capac.Locul ar ramane uscat si ai avea si acces la el mai usor din caz de nevoie.

Unemployed Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ulenpas View Post
    Eu as face asa : sapat in jurul problemei-facut ceva mai mult loc ; cofraj ; turnat beton ; capac.Locul ar ramane uscat si ai avea si acces la el mai usor din caz de nevoie.
    Prea multa munca!
    Variata aleasa e ok
    un server câteva receivere si ceva pasiune...

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ulenpas View Post
    Initial asa m-am gandit si eu. Dar timpul limita, plus ceva lene, m-au facut sa abordez planul B.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Vezi sa astupi bine groapa pentru ca spuma, in contact cu aerul, se degradeaza incet-incet (~1an) si devine faramicioasa
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by javrica View Post
    Vezi sa astupi bine groapa pentru ca spuma, in contact cu aerul, se degradeaza incet-incet (~1an) si devine faramicioasa
    la anul destupä gaura si mai bagä un tub de spumä turceascä
    peste 2 ani la fel....
    lucrul ieftin este tot timpul scump

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)