Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Blue Air: Servicii Romanesti

Sambata dimineata...orele 6, ajung cu matusa mea la baneasa, urma sa se intoarca acasa la milano cu faimoasa companie "low cost" blue air. In conditiile in care avionul pleca la ora 7:20, am zis ca inainte cu o ora si jumatate este destul de ok sa ne prezentam la check in. Insa acolo surpriza..si acum sa va tineti bine: nu va putem face formalitatile datorita faptului ca am vandut bilete mai multe decat locurile din aeronava. La treaba asta am ramas socati cu totii...
    Pe langa faptul ca sunt niste escroci ordinari ca fac asa ceva, mai sunt si mincinosi notorii. Imi zice fufa aia de 2 lei de la check in ca urmeaza sa vina cineva, reprezentant al companiei, cu care sa putem vorbi despre pb...doar asa ca sa treaca timpul si sa se inchida check-inul, ca de venit n`a venit nimeni. In fine....se resemneaza lumea....la care tanti foarte amabila.."veti avea la zborul de maine un loc rezervat, "GRATIS". Sa mori tu ii zic...nu vrei sa ai tu un zbor gratis in ..... matii? Pe urma o da "ca puteti sa faceti reclamatie dar noi suntem acoperiti, avem dreptul de a vinde cu 15 locuri in plus fata de nr locurilor disponibile in avion, si asta legal, mi`a zis fufa. Voi ati mai auzit de asa ceva? ca eu nu! Acum ..daca era o rata, un microbuz ..intelegeam sa nu mai existe locuri, insa la un avion sa ajungi sa ramai pe afara, cu bilet luat in martie, pentru august....apai...iertati`ma dar in tara asta situatia e cam belita.
    Yo nu stiu cum s`o numesc pe asta, ca nici macar nesimtire sau bataie de joc nu mai e, sincer....
    Povestea v`am spus`o in speranta de a nu se mai intampla asta altcuiva, si chiar sper sa fie citita de cat mai multi.
    baphta si zburati cu orice, numai cu romani nu!
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Overbooking. nu e inventie romaneasca.

http://en.wikipedia.org/wiki/Europea...ation_261/2004

v

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ma sperii, in noiembrie voi zbura prima oara cu Blue Air, ceva recomandari fata de restul companiilor ?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Vezi si tu cu o seara inainte daca mai sunt bilete la zborul tau. Daca nu, te duci mai devreme la check-in, cand se deschide. Dar vezi ca o sa ai de asteptat, iar Baneasa nu e chiar un SPA.

v

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Partea proasta este ca ma intorc din Bruxelles cu Blue Air, poate ma intorc pe jos de acolo

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Autostopul e sfant. Nu-ti ia nimeni niciun ban pana in Romania. In afara de romani.

v

PS: Stii ca poti sa verifici pe site si zboruri din Bruxelles in Bucale, nu?

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

eu nu stiu ce sa zic in ce priveste experientza ta, dar eu am zburat de cateva ori cu blueair si mi s-au parut ok
    ----------------------------------------------

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

E absolut legal ce a facut BlueAir si face orice companie.
    Prin lege au dreptul de a vinde un anumit nr de bilete peste capacitatea zborului.
    Motivatia este ca multi pasageri nu se prezinta la zbor!
    Si e asa cum zice @v.b.15, trebuie sa fi primul in avion, pt. ca asa e regula: primul venit=primul servit.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by laur21 View Post
    eu nu stiu ce sa zic in ce priveste experientza ta, dar eu am zburat de cateva ori cu blueair si mi s-au parut ok

pai sunt ok. si eu m-as fi ofticat daca mai trebuia sa suport inca o zi doua matusa din partea nevestei sau soacra....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Zgrongy View Post
    Ma sperii, in noiembrie voi zbura prima oara cu Blue Air, ceva recomandari fata de restul companiilor ?
    Low cost=low services=low passengers
    Se poate si mai rau,si anume sa fii tinut la 36 grade afara,intr-un avion fara aer,mai bine de 30 de minute,primind apa care iesea prin piele instantaneu,iar ochii iti ieseau din orbite.Si apoi pasagerii sa fie tinuti afara,pe jos,linga avion,ca la autogara.
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by wambertos View Post
    E absolut legal ce a facut BlueAir si face orice companie.
    Prin lege au dreptul de a vinde un anumit nr de bilete peste capacitatea zborului.
    Motivatia este ca multi pasageri nu se prezinta la zbor!
    Si e asa cum zice @v.b.15, trebuie sa fi primul in avion, pt. ca asa e regula: primul venit=primul servit.
    Nu te contrazic ca nu ar fi asa caci nu stiu si nu am auzit de asa ceva pana acum, ce nu inteleg eu e logica?!? Si ce daca nu vin toti pasagerii, daca au platit au platit si gata, compania are profitul ce si l-a propus la cursa respectiva. Si 15 pasageri pe zbor sa-i socotesti ca posibili "neprezenti" eu zic ca e un numar foarte mare!

In plus, in afara de faptul ca trebuie sa-ti ofere o gramada de alternative trebuie sa te mai si despagubeasca. Incearca si comunica-ne rezultatul!

Din Wikipedia:

Fluggastverordnung

...

Die aktuelle Regelung (Verordnung (EG) Nr. 261/2004) wurde am 11. Februar 2004 vom EU-Parlament und EU-Rat verabschiedet und trat am 17. Februar 2005 in Kraft. Die Fluggastrechte wurden in einem Urteil (Aktenzeichen: C-344/04) des Europäischen Gerichtshofs vom 10. Januar 2006 bestätigt; Kläger waren die internationale Luftfahrtvereinigung IATA sowie die Vereinigung europäischer Billigfluggesellschaften ELFAA.

Bei Nichtbeförderung wegen Überbuchung hat der Passagier Anspruch auf:

• Erstattung des Ticketpreises
    • frühestmöglicher kostenloser Rückflug zum Abflugort
    • frühestmögliche Beförderung zum Zielort
    • Beförderung zum Zielort zum Wunschtermin (sofern Plätze frei sind)

Darüber hinaus hat die Fluggesellschaft eine Entschädigung zu zahlen:

• 250 € für eine Flugstrecke kürzer gleich 1500 km
    • 400 € für eine weitere Strecke innerhalb der EG oder kleiner gleich 3500 km
    • 600 € bei Flugstrecken länger als 3500 km

Wird ein Alternativflug angeboten, der nicht später als 2/3/4 Stunden (je nach oben genannter Entfernung) nach dem geplanten Flug eintrifft, kann die Gesellschaft die Entschädigung um 50% kürzen.
    ...
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@ruk22

Nu pricep ce vrei sa-mi demonstrezi!
    Ori nu inteleg eu ce zici tu, ori tu nu m-ai inteles pe mine.
    Chiar nu stiu ce-mi dai datele alea cind alea din start iti confirma ca exista "Überbuchung/Overbooking" si ca e legal!
    Bei Nichtbeförderung wegen Überbuchung hat der Passagier Anspruch auf:
    Daca avionul e plin, n-or sa stea ca oile pe culoar, sau?
    Ca legea spune ca pasagerul care nu mai are loc in avion trebuie despagubit si in ce masura se face despagubirea, e alta treaba.
    Eu nu m-am pronuntat deloc in ceea ce priveste despagubirea.
    Ce drac, am zis eu ca nu are asemenea drepturi pasagerul?

Cum se ajunge la asemenea situatii? Simplu! Cu avionul nu circula doar turisti in slip de baie, ci oameni de afaceri.
    Exemplu concret: firma mea are o rezervare permanenta la un anumit zbor/cursa de cite 10 locuri in fiecare saptamina, pina la loc comanda!
    Nu de fiecare data zboara 10 angajati. Azi zboara doar 2, deci 8 locuri ar ramine goale si compania aeriana ar incasa o taxa de rezervare nu de zbor, deci ar avea pierderi.
    Calculeaza aceste pierderi numai pe 1 an de zile, sa vezi si sa te minunezi!

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by wambertos View Post
    @ruk22

Nu pricep ce vrei sa-mi demonstrezi!
    Ori nu inteleg eu ce zici tu, ori tu nu m-ai inteles pe mine.
    Chiar nu stiu ce-mi dai datele alea cind alea din start iti confirma ca exista "Überbuchung/Overbooking" si ca e legal!
    Nu m-am facut bine inteles; Nu vreau sa-ti demonstrez nimic, spuneam doar ca eu gasesc o prostie oarecum. Eu desi zbor destul de des, am fost pina acum un norocos si nu am patit asa ceva!

Iar datele acelea le-am pus pentru cel "pagubit" sa vedem daca o sa se tina si companiile romanesti de legile europene.

.
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Tare cu citarea din wikipedia.

Pentru a va informa asupra drepturilor voastre ca pasager, duceti-va la sursa(e). Un bun exemplu ar fi de exemplu portalul Uniunii Europene (daca gasesc linkul il pun aici). Intre timp unul la indemana: http://www.anpc.gov.ro/anpc/anpcftp/...t-pasageri.pdf
    FAbian23

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Poa sa zica oricine ca e legal, si il si cred, numai ca aici era vb despre o fumigena (ptr ca companie nu a fost si nu va fi niciodata). De ce nu sunt in stare sa puna lucrurile astea in terms&cond sau macar sa te anunte ca au mailul, in caz de bilete vandute in exces..."ba boule, vino cu 7 ore inainte ca e la noroc. Eu am fost cu o ora jumatate inainte, sa ma ierte Dzeu, dar treaba a fost manarita cu o zi inainte cel putin, pentru simplul fapt ca am fost rejectati din start, si dusi cu zaharelul ca vine cineva sa vb, timp in care altora li s`a facut check`inul. Pe voi, asta la ce va duce cu gandul? Nu cumva la faptul ca aia mai "prosti" au fost cumva "lucrati"..si aia mai destepti au avut prioritate? Oare trebuie shpaga si la asa ceva? Si sa ne mai intelegem la o treaba...ba nene, ai de gand sa pui prioritate la pilele tale si sa ma lasi pe jos...trimite in ..... matii un mail inainte cu o seara si anunta`ma ca mi`ai dat deelay o zi...sau orgasmul e maxim cand iti bati joc de om plimbandu`l prin aeroport de la 6 dim pana pe la 10?
    Eu am zburat poate mai mult decat toti la un loc la viata mea, si nu e o lauda....insa asa ceva nu am patit, si nici nu auzisem de a 10`ea minune a lumii...overbookingul si stiti de ce? Pentru ca n`am ales niciodata serviciile romanesti, poate am avut o intuitie buna, cert e ca nici n`o voi face vreodata dupa asta!
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)