Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default frecvente Eutelsat W6 21Est

Va rog sa imi spune-ti care sunt frecventele "mai puternice " pentru Romania pentru acest satelit.Locuiesc langa Caransebes (punctul "0" fiind acest satelit),nu reusesc deloc sa gasesc o frecventa valabila pentru acest satelit pentru a regla un motor.Toate cele necesare sunt ok (verticalitate suport,reglaj motor la cca.45grade),dar nu reusesc sa gasesc nimic valabil ca frecventa pentru acest satelit.In momentul de fata reglajele (elevatie antena)sunt reglate pe 39 est unde totul este la 98% putere ,calitate semnal.Va rog sa imi spuneti ce frecvente sunt valabile pentru Romania si in cazul in care incep sa caut pe frecventa 21est mai trebuie sa umblu la elevatia antenei sau doar sa incep sa"invart" pana ajung la semnal pe 21 est?
    Va multumesc!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satwest View Post
    Va rog sa imi spune-ti care sunt frecventele "mai puternice " pentru Romania pentru acest satelit.Locuiesc langa Caransebes (punctul "0" fiind acest satelit),nu reusesc deloc sa gasesc o frecventa valabila pentru acest satelit pentru a regla un motor.Toate cele necesare sunt ok (verticalitate suport,reglaj motor la cca.45grade),dar nu reusesc sa gasesc nimic valabil ca frecventa pentru acest satelit.In momentul de fata reglajele (elevatie antena)sunt reglate pe 39 est unde totul este la 98% putere ,calitate semnal.Va rog sa imi spuneti ce frecvente sunt valabile pentru Romania si in cazul in care incep sa caut pe frecventa 21est mai trebuie sa umblu la elevatia antenei sau doar sa incep sa"invart" pana ajung la semnal pe 21 est?
    Va multumesc!
    Si mie pentru Resita tot asta mi-e la SUD. Din memorie pot sa-ti spun doar ca Alrai TV intra cel mai bine. Odata... E un satelit tare ciudat asta.
    Acuma chiar inregistrez ceva de pe Eurobird, si nu pot verifica practic. Daca mai poti astepta pana dupa ora 16,00 cand e gata inregistrarea, o sa postez exact ce intra si cu ce nivel de semnal.
    .

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Degeaba e reglata elevatia dupa 39E, motorul iti misca antena dupa curba lui Clarke (cred ca asa e in romana), nu doar stanga-dreapta (da, trebuie schimbata si elevatia). Daca motorul suporta USALS iti treci latitudinea si longitudinea in meniul receiverului si poti sa o lasi reglata pe 39E, daca e montata cum trebuie (perfect vertical) iti recunoaste singur ceilalti sateliti.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

pentru enigma 1 canalul al-rai/11527 v 2857 3/4--pentru enigma 2 pachetul lbc 11560 h 5000 3/4
    bafta la reglat
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Am terminat cu inregistrarea, iata datele :

Asta cu : 89 %

Si asta cu : 96 %

Dar cum bine spunea @nicuj0r, daca ai receiver cu USALS, e cel mai usor de reglat. Pui totul la absolut SUD, strangi suruburile, dai comanda pe un satelit care-l vrei tu, motorul duce antena pe pozitie, si daca mai trebuie, mai finisezi putin reglajele.
    Daca nu are receiverul USALS atunci foloseste acele 2 frecvente, (ma rog, una din ele) si restul dupa aia e mult mai usor.
    .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satwest View Post
    Va multumesc!
    Foloseste cu incredere 19 est pentru puncul 0.Regleaza bine motorul si nu o sa ai probleme de receptie decit poate in extreme.Eu am reusit sa prind bine pina la 39 est,mai departe nu am incercat.In vest nu am vizibilitate decit pina la Amos
    Bafta!
    Resita,DM500s + HH Strong 2100 + offset 0.9 m

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa cum spunea si @tuborgx2 poti folosi punctul 00 satelitul ASTRA 19,2E. Si daca vrei sa-ti iasa ca la carte dupa ce ai pus pe Astra, roteste cu 1' spre Est toata montura, asa sigur iti va scoate semnal maxim si pe limitele extreme.
    Succes !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Va multumesc tuturor pentru datele si informatiile primite!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)