Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default CCcam pe linux ?

salut,
    am un laptop pe langa calculator,laptop pe care as instala o distributie linux[eu am ma facut asta cu vreo 4 ani in urma,am renuntat ca nu avea ce-mi trebuia] pe care sa o pot folosi in cccam si sa permita folosirea in wireless.
    ce recomandati spre descarcare si instalare ? merita sa incerc ?
    ~ laptop MSI, procesor 1,9 GHz ,RAM 2 GB,HDD 320 GB
    ~ router dlink DI-524,RDS

multumesc.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu am testat cu succes UBUNTU 10.4 pentru servere, se face serverul destul de rapid si rezultatele sint bune, bineinteles trebuie prima data sa dai o fuga peste descrierile a ce si cum se face.

Aici ai paginia oficiala in romaneste a UBUNTU:
    http://ubuntu.ro/

Iar de aici poti descarca ultima varianta UBUNTU care este exceptional pentru servere:
    http://www.ubuntu.com/server/get-ubuntu/download

Dupa ce ai instalat interfata grafica, (asta ca sa-ti fie mai usor!) descarca astea de aici si ruleaza-le, de aici e doar joaca de copii.
    Bafta !
    Last edited by Levys; 4th August 2010 at 14:31.

Notă: Vizionarea programelor Pay TV fără un abonament valabil este ilegală
    Discuţiile purtate si fişierele disponibile aici sunt în scop experimental şi educaţional !

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Varianta server este cea mai stabila dar pentru cineva incepator in Linux as recomanda totusi Ubuntu 10.04 Desktop Edition. Suportul pe forum.ubuntu.ro este foarte bun, asa ca ...
    In plus, laptopul de mai sus are hardware mai mult decat suficient pentru a sustine varianta Desktop. Nu cred ca va avea probleme cu wireless-ul, asa cum se mai intampla in cazul Ubuntu 9.10.

Quote Originally Posted by ghita_49 View Post
    salut,
    am un laptop pe langa calculator,laptop pe care as instala o distributie linux[eu am ma facut asta cu vreo 4 ani in urma,am renuntat ca nu avea ce-mi trebuia ...
    Ce nu ai gasit in Ubuntu?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Interfata grafica se poate instala si pe varianta server, si se misca de minune, este foarte utila pentru cineva mai pe la inceputuri. Un alt "tip" ar fi Midnight Commander, care daca nu vrei sa instalezi interfata grafica te va ajuta mult sa faci setarile necesare. Este un utilitar den Norton Commander care-ti face viata mai usoara in mod text !
    Last edited by Levys; 4th August 2010 at 14:35.

Discuţiile purtate si fişierele disponibile aici sunt în scop experimental şi educaţional !

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Perfect de acord, dar sa nu uitam ca este incepator si probabil se va pierde la primul sudo apt-get install ...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Intr-adevar UBUNTU e putin altfel, si mie mi-a fost cam peste mana fiind mai demult utilizator redhat (pe vremuri !) lucru care aproape deloc nu mi-a fost de folos in UBUNTU, dar care, daca-l descoperi, putin realizezi ca este foarte frumos, si asta cu apt-get mi se pare ca-ti da o libertate deplina de a instala doar ce vrei tu pe pc, nu vine sistemul de operare incarcat cu toate minuniile de care poate nu ai nevoie.
    Si eu am avut probleme cu interfata grafica, nu mai puteam scapa de ea ! dar forumul ubuntu se pare ca este destul de activ si te ajuta destul de repede si cu sfaturi pertinente.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am laptop de mai bine de jumate de an , ubuntu pe el ...in general is multumit , am avut insa 2 surprize si nu placute . O data s-a luat curentu si o data , nu stiu ce s-a intamplat cred ca a dat nevasta cu aspiratoru pe dupa pat ( unde e laptopu ) si a facut ceva in orice caz prima data ...am stat cam 2-3 ore sa-l fac iar sa mearga si a 2 oara nu mai vedea HDD si iar am stat 2 -3 ore pana am reusit sa-l repun pe picioare ...
    Si m-am interesat un Home server (gasesti sub 200 de euro ) ar fi mai indicat pt server linux ... cica laptopu prea se incalzeste daca merge nonstop !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Vezi ca s-a mai discutat despre asta in sectiunea Dreambox unde s-au si facut citeva recomandari HW miniPC.
    Oricum eu va recomand sa nu folositi , pe distributii Debian-Ubuntu decat kernel> 2.6.30 altfel vor si surprize la smargo...
    Cred ca tot mai multa lume devine intresata de servere care sa indeplineasca cel putin 2 conditii: consum minim+ poluare fonica minima...
    Haideti sa mai venim cu exemple HW in acest sens ca ne ajuta pe toti.
    Partea SW o pliem noi...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu am un PII la 700 Mhz...am eliminat tot din el...placa video, CD-ROM..cred ca consumul e undeva la 100W poate si mai putin..Am pus un cooler pe procesor dar alimentat la 5 v din sursa PC sa se invarta mai incet si sa nu faca galagie...pe sursa e un cooler foarte silentios...asa ca nici nu se aude in functionare. Am Clarkconnect cu smargo.In 20 iulie a avut un an decand merge non-stop ( cu mici intreruperi cand s-a mai luat curentul )..Nu se incalzeste deloc...e fff stabil..cu exact 100 de linii in cccam..cu script de verificare la 3 minute.
    ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
    offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)