Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8

Thread: Astra 19 est

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Astra 19 est

Este pe acest satelit transponderul 12604 H 22000 care face probleme in ceea ce priveste receptia sa. Il receptionez cu o antena de Al de 185 cm in Bacau si pe un Srt 4125 Evo (original frimware).
    Am semnal util doar vreo 3 ore (de la ora 12-15) in fiecare zi.
    As fi vrut sa stiu cum se comporta in alte zone din tara acest transponder si cam care ar fi marimea unei antene pentru a nu avea probleme cu receptia sa tot timpul.

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
    185 cm Al,110 offset, 140 Al, ss2, srt 4125, DSB-791S HQ, AR 400, DIGI Satelit

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Salutare
    Daca o sa cauti pe site-uri ca flysat, kingofsat sau lyngsat o sa vezi ca acest TP pe care sunt posturi locale (WDR... parca), este incadrat in grila de transpondere de pe Astra1H. Acest satelit este receptionat in conditii bune doar in vestul tarii (jumatatea de vest), in rest semnalul este la limita sau chiar inexistent. Din cate stiu mie pe o antena EmmeEsse de 1,15 cu lnb invacom, imi intra prost ziua, dar bine seara, in jud Ph... O sa verific. Sincer nu prea m-au pasionat acele canale locale, nefiind un vorbitor de limba germana.

Bafta
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu la Suceava am semnal ok pe el de pe la 8-9 dimineata pana seara cand se intuneca, atunci dispare de tot semnalul pana a doua zi dimineata! De exemplu acum cand scriu am semnal pe el la limita receptiei cu macroblocuri!
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default In Resita

Acuma ploua incet e cer foarte innorat.

L.E.
    Dar daca vrei numai WDR-ul, ala intra si pe 11.834 H 27.500 3/4, cu semnal mult mai puternic, cel putin aici in vestul tarii.

Last edited by Mayerling; 24th July 2010 at 23:10.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc tuturor pentru raspunsurile primite.

Ca si concluzie imi trebuie o antena si mai mare in Bc pentru a avea semnal util pe acest transponder
    Numai bine!

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihai85 View Post

Ca si concluzie imi trebuie o antena si mai mare in Bc pentru a avea semnal util pe acest transponder
    Numai bine!
    Nu cred ca asta va rezolva problemele de receptie in totalitate. Asta e, pentru moment trebuie sa ne multumim doar cu atat. Din 2011, ses a anuntat lansarea satelitului Astra 1N care va inlocui Astra 1H. Daca se va intampla ca si cu 1M, nu vor mai fi probleme chiar si cu o antena de 0,6 m.
    Oricum, daca dispui de bani suficient de multi, iti poti lua o antena mare de 2,4 de ex, cu actuator, cu care sa te joci pe cer. Din pacate mie nu imi permite locul sa montez ceva mai mare.... asta e...
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Strong 4125

Salut! Si eu am un Strong 4125 Evolution... Mai e vreun patch de actualitate pt ele?.... Se pot face astea sa vada la ora actuala mai mult decat vede orice receiver free to air?.....

Quote Originally Posted by mihai85 View Post

Numai bine!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Acest tip de receptor nu mai stie sa decodeze aproape nimic. Stiam ca mai decodeaza canalul Mezzo (nu mai stiu daca de pe astra sau de pe hotbird). S-a cam dus perioada lui.

Bafta!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)