Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Salutare,

Sunt un newbie in ale satelitilor , poate ma ajutati cu un raspuns:

De curand am ramas fara decodor, mai am doar cardul AKTA pe sistem de codare Conax si ma gandeam sa-mi iau un Dreambox 800 HD (f ok la posibilitati, insa are doar un slot de Smart Card, nu are Common Interface).

Cum (daca se poate...) folosi DM la astfel de card? Imi trebuie un emulator? Imi trebuie si conexiune la Internet (nu ma intereseaza sharing-ul, etc) ?

Multumesc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

merge direct in slot, fara alte configurări. nu trebuie legat la internet.
    This post has been edited 86 times; Last edited by bmv_mihai; Today at 19:61..

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Citeste ce se scrie despre dm800 ,chiar si postarile de la inceput ,eventual cu un search ,si dupa ce ai inteles cat de cat cum se foloseste ,te ajutam ,dar mai intii citeste cei scris la sectiunea dreambox.
    Referitor la card ,nu merge fara un emu instalat ,ex.cccam .
    Last edited by porcusor; 23rd July 2010 at 17:53.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Exact asta e si problema mea cu forumurile... cele 2 raspunsuri primite se bat cap in cap.

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

@bibicule, sper sa nu ma intelegi gresit, dar sa-ti iei DM800 exclusiv pentru AKTA inseamna sa impusti muste cu tunu'
    Cu banii pe care ii dai pe bijuteria asta poti sa-ti iei linistit vreo 10 receptoare cu conax incorporat. In plus, akta nu are programe HD, deci nu se justifica un receiver HD pentru ei.
    Strict la intrebarea ta - da, DM800 merge perfect cu cardul de akta. Intr-adevar e nevoie sa ai un emulator instalat, dar sunt imagini care il contin din start - il selectezi pur si simplu din meniu si gata.

Conexiune la internet nu iti trebuie neaparat, dar odata ce ai un dreambox o sa o vrei tare, trust me

Spor si multa bafta!
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

@Merlin: multam de reply!

Mi-am cam dat eu seama ca DM e muuult prea tare doar pt a fi folosit cu Akta, dar ma gandesc pe viitor (imi va expira contractul cu ei, si ma voi re-orienta).
    Pana atunci folosesc PVR, EPG si alte features.

Bafta

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Ei, asa mai merge
    Ideea e ca trebuie sa faci din start diferenta - exista receptoare de satelit si exista Dreambox. Daca esti pasionat, nu vei regreta achizitia unui DM800HD - piticul e de-a dreptul fantastic. Ai doar grija de unde il iei, sa fie original. Insa ca sa te bucuri pe deplin de tot ce poate oferi, e recomandabil sa ai o conexiune la net si o antena mobila. In rest, cu putina bunavointa, totul se invata.
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)