Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Supercupa Romaniei la fotbal - Calitatea transmisiunii de la ProTV HD

Vreau sa remarc doar cateva lucruri demne de urmat si de digisport HD.

1.Imediat cum a inceput transmisiunea sigla ProTV HD a devenit semi-transparenta ,30% daca nu mai putin. Digi ar putea face semitransparenta toata mingea albastra lasand doar textul opac.

2.Scorul, minutul echipele afisate pe toata durata meciului.

3.Camerele tv erau HD nativ, ceea ce nu am vazut inca la meciurile din romania.(pacat ca nu aveau si slow-motion-urile de la worldcup )

Sper sa se si poata.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by leonardp View Post
    Vreau sa remarc doar cateva lucruri demne de urmat si de digisport HD.

1.Imediat cum a inceput transmisiunea sigla ProTV HD a devenit semi-transparenta ,30% daca nu mai putin. Digi ar putea face semitransparenta toata mingea albastra lasand doar textul opac.

2.Scorul, minutul echipele afisate pe toata durata meciului.

3.Camerele tv erau HD nativ, ceea ce nu am vazut inca la meciurile din romania.(pacat ca nu aveau si slow-motion-urile de la worldcup )

Sper sa se si poata.
    Extraordinar! Pe alt forum tocmai se plangeau ca ProTV HD nu a fost in stare sa transmita HD si ca s-a vazut infect. Se pare ca fiecare percepe HD-ul in felul lui

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ole33 View Post
    Extraordinar! Pe alt forum tocmai se plangeau ca ProTV HD nu a fost in stare sa transmita HD si ca s-a vazut infect. Se pare ca fiecare percepe HD-ul in felul lui

s-or fi uitat cu ochelari 3D

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

pacat ca nu prea au ce transmite cu camerele lor HD

iar relativ la afisarea scorului, va mai amintiti ca nici ei nu afisau scorul cand aveau champions league
    DIGIBOX HUMAX-I; AzBOX HD; 1.8m parab.;18Strong; Motech, SS2

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ei, daca tot s-a deschis discutia de calitatea imaginilor pe ProTv HD, as vrea sa adaug si eu 2 nelamuriri:
    1. nu inteleg de ce, in conditiile in care am 78% puterea semnalului si nivel de eroare 0 (zeroo, nici macar ceva oscilatii, sa zic cumva intre 0 si 2 sau 4) de ce imi apar macroblocuri. Mentionez este vorba numai de ProTv HD nu si de SportRo HD, ambele fiind transmise pe acelasi canal, 30. In timpul meciului, Supercupa Romaniei, CFR - Urziceni, prin min.79, imi amintesc perfect ca a fost o inlocuire, fenomenul a fost foarte accentuat; se suprapuneau imaginile pentru cateva secunde. Repet fenomenul se manifeste in mod repetat pe ProTv HD de-a lungul timpului ?!?
    2. se spune ca este un HD nativ, atunci de ce este diferenta de imagine intre ProTv HD si .. HD Suisse, Sky IT (ma refer la meciurile de fotbal - pentru a ramane in picioare comparatia) ?

Cheers BADE !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

calitatea transmisiei mi s-a parut ca lasa de dorit.

o fi fost HD , dar HD romanesc.
    bucuresti, 0.9 m.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tdy_sat View Post
    Ei, daca tot s-a deschis discutia de calitatea imaginilor pe ProTv HD, as vrea sa adaug si eu 2 nelamuriri:
    1. nu inteleg de ce, in conditiile in care am 78% puterea semnalului si nivel de eroare 0 (zeroo, nici macar ceva oscilatii, sa zic cumva intre 0 si 2 sau 4) de ce imi apar macroblocuri. Mentionez este vorba numai de ProTv HD nu si de SportRo HD, ambele fiind transmise pe acelasi canal, 30. In timpul meciului, Supercupa Romaniei, CFR - Urziceni, prin min.79, imi amintesc perfect ca a fost o inlocuire, fenomenul a fost foarte accentuat; se suprapuneau imaginile pentru cateva secunde. Repet fenomenul se manifeste in mod repetat pe ProTv HD de-a lungul timpului ?!?
    2. se spune ca este un HD nativ, atunci de ce este diferenta de imagine intre ProTv HD si .. HD Suisse, Sky IT (ma refer la meciurile de fotbal - pentru a ramane in picioare comparatia) ?
    La o posibila diferenta de bitrate te-ai gandit?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

la DVB-T exista anumite cerinte tehnice pentru ca cele doua programe sa poata fi receptionate bine.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sincer, m-am gandit si la asta dar nu-mi explic cum de SportRo HD, transmis pe acelasi canal, nu prezinta aceleasi simptome ?!?!

Quote Originally Posted by ole33 View Post
    La o posibila diferenta de bitrate te-ai gandit?

Cheers BADE !

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Si HD nativ inseamna ca se pastreaza calitatea la care se face filmarea , nu se poate compara cu HD Suise sau alt program hd doar daca filmarea s-ar fi facut cu acelasi tip de camere

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)