Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default A cui este viitorul?Emulatoarele sau Sharing

salutare baieti dupa cum stim incet incet se trece in n3 si daca luam in considerare ca mai nou nici emulatoarele numai fac AU la jiji,mam gandit sa dezbatem si sa vedem daca emulatoarele mai au viitor sau nu.Sau doar sharingul va ramane de baza.

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

de fapt ce vrei? cheia n3 sau linia C?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

costi nu vreau nici key n3 si nici linie C,eu vreau doar sa discutam si aceasta problema,pt ca daca ne gandim cat de multe recuri sunt care nu stiu stiu sharing si functioneaza cu emulatoare,si cate sunt cu sharing iar pe deasupra producatorii nu sunt asa de multi pt recurile cu sharing si costurile sharingului sunt mai mari decat a recurilor cu emu.Eu cred ca emulatoarele vor mai merge mult si bine.
    Last edited by johny2222; 17th July 2010 at 05:32.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johny2222 View Post
    costi nu vreau nici key n3 si nici linie C,eu vreau doar sa discutam si aceasta problema,pt ca daca ne gandim cat de multe recuri sunt care nu stiu stiu sharing si functioneaza cu emulatoare,si cate sunt cu sharing iar pe deasupra producatorii nu sunt asa de multi pt recurile cu sharing si costurile sharingului sunt mai mari decat a recurilor cu emu.Eu cred ca emulatoarele vor mai merge mult si bine.
    Daca nu ai stiut pana acum sharingul nu e de ieri de azi ... e cam de cand a aparut internetul mult inaintea majoritatii emulatoarelor de pe conserve gen echoshit sau mai stiu eu ce .
    Oricum nu poti compara sharingul cu emulatoarele, acesta a mers si va merge multi ani de acu inainte pe cand emulatoarele sunt niste gaselnite de moment si oricum in momentul de fata, atat conserverele cat si receptoarele mai performante ofera suport sharing in proportie de 90 - 95 % atat cele cu iesire lan cat si cele fara.
    Singura problema in ceea ce priveste sharingul e ca pe unii ii ia durerea de cap cand tre sa citeasca o fraza pana la capat, sa nu mai zic de un tutorial intreg de cardsharing ... sa il si inteleaga e aproape imposibil.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default am o intrebare

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Daca nu ai stiut pana acum sharingul nu e de ieri de azi ... e cam de cand a aparut internetul mult inaintea majoritatii emulatoarelor de pe conserve gen echoshit sau mai stiu eu ce .
    Oricum nu poti compara sharingul cu emulatoarele, acesta a mers si va merge multi ani de acu inainte pe cand emulatoarele sunt niste gaselnite de moment si oricum in momentul de fata, atat conserverele cat si receptoarele mai performante ofera suport sharing in proportie de 90 - 95 % atat cele cu iesire lan cat si cele fara.
    Singura problema in ceea ce priveste sharingul e ca pe unii ii ia durerea de cap cand tre sa citeasca o fraza pana la capat, sa nu mai zic de un tutorial intreg de cardsharing ... sa il si inteleaga e aproape imposibil.
    o intrebare am si eu am un dreambox 600 pvr cu mbox-cccam-newcs
    am avut pina in mai card pigital+ spania 19.2 cand sa expirat abonamentul si nu lam ai reinoit
    acum vreau sa imi fac abonament la pigi tv pt meciurile dee fotbal
    intrebarea mea este functioneaza cardul digi in dreambox 600
    gracias

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by jonny23cos View Post
    o intrebare am si eu am un dreambox 600 pvr cu mbox-cccam-newcs
    am avut pina in mai card pigital+ spania 19.2 cand sa expirat abonamentul si nu lam ai reinoit
    acum vreau sa imi fac abonament la pigi tv pt meciurile dee fotbal
    intrebarea mea este functioneaza cardul digi in dreambox 600
    gracias
    Dupa binecunoscuta cosmetizare ... functioneaza.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Dupa binecunoscuta cosmetizare ... functioneaza.
    ok merci pt informatzie

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Ovi, pe si mai multi ii ia ameteala cand se gandesc ca trebuie sa isi plateasca si ei un card (abonament sau preplatit). Ca aia care bagau cu emu sunt mocangii. Ca pt sharing se mai gasesc oameni care sa-i aute. Dar cand aud ca trebuie sa dea un card la schimb pentru altul... ii ustura.
    Eu stiu pe unul care se agata de orice retea wireless ca sa beneficieze de net, nu e in stare sa dea 40 de lei , daramite sa isi mai ia si card.
    E in firea romanului sa obtina ceva fara sa plateasca, si... asta nu e normal. In legatura cu configurarile de sharing... sunt ferm convins ca foarte multi se uita degeaba in ele daca le lipseste talentul acesta. La unii le da Dumnezeu talent muzical, altii sunt sportivi buni, etc. Ei merita sa fie ajutati, cu siguranta, daca se straduiesc, e pacat sa tinem doar pentru noi un talent pe care ni l-a dat Dumnezeu. Sa ne gandim ce ar fi fost fotbalul romanesc fara Hagi, sau poezia fara Eminescu. Singura conditie care se cere este pasiunea. Pana la urma nu asa a aparut si RDI?
    All is for fun, not for money.
    Daca stai sa te gandesti la cat ar costa echipamentul, internetul, hmmm, daca vrei sa vezi digi, dolce, focus, akta si ce o mai fi, moca, mai bine te lasi pagubas. Eu, personal, nu as ajuta pe cineva care are ca unic scop vizonarea moca a programelor tv.
    Sincer, ma indoiesc ca emulatoarele mai au vreun viitor stralucit in Romania..

Respect pentru toti de la Popamare
    Last edited by popamare; 19th July 2010 at 12:51.
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Cred si eu

Cred si eu cu tarie ca ambele variate sunt bune chiar si cei care stiu cum se face sharing s-ar putea sa aiba nevoie de Emu daca de exemplu sunt intr-o zona la periferie si le pica internetu in draci si invers cand vrei sa scoti mai mult din conserva. Si mai este o chestie traim in tara asta unde sa fim seriosi nu toti isi permit o conserva calumea si fiecare se descurca in limita posibilitatilor.
    Este normal ca producatorii sa aiba interes ca lumea sa cumpere scule din ce in ce mai bune si mai scumpe, la fel cum este normal ca sculele sa se mai si strice sau sa le depasesca tehnologia.

Parerea mea
    Last edited by quartz75; 19th July 2010 at 16:28.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf View Post
    serios ? mocangii ? mocangii sunt cei ............................p.s: vezi ca ala de si-a asumat paternitatea termenului e absent si deci nu poate fi periat.
    Ok, nu am periat pe nimeni, nu stiu de ce ai inteles tu lucrul acesta. Pur si simplu eu nu prea inghit persoanele care fac din "a lua pe degeaba" un scop in viata. Nu stiu cum sunt oamenii in zona ta, dar aici, la mine orasul este plin de nenorociti dintr-o anumita etnie care fura munca altuia (la propriu), nu au muncit niciodata, pt ca au cate 6-7-8 copii de pe urma carora iau ajutor social. Sa stii ca aveam odata de descarcat 15 tone de azotat de amoniu si aveam nevoie de oameni, iar ei sarmanii, care sunt prezenti intr-o societate care-i marginalizeaza si nu le da de lucru, cand vedeau sacul de 50 de kg strambau din nas. Vezi tu Nirolf, tu esti mai acid de felul tau, poate te afecteaza intr-un fel sau altul ca nu mai merge, sau nu o sa mai mearga emu, nu stiu, nu stiu de cine zici ca a inventat termenul de mocangiu, nu am periat pe nimeni, nu ma cunosti. Ok, in diaspora e mai greu, dar... ai plecat, afara, asta nu inseamna oare ca iti asumi situatia? Sau gresesc?
    Uite, gandeste-te un pic... Eu pe cati am vazut cu emu cu Echo, nu erau decat oameni care habar nu aveau ei de satelit. Erau doar oameni care se bucurau de un drept care nu le apartinea. Adica cumparasera niste recuri de la anumite persoane cu antena de rigoare montata de acestia! Mda, hai sa-ti mai zic ceva. Habar nu ai tu cati sunt conectati ilegal la reteaua de apa, vorbesc tot de orasul meu, iar consumul se rasfrange asupra celor care sunt beneficiari de drept (sunt calculate pierderi).
    Vezi ca in dorinta ta de a parea un rebel, cazi in extrema cealalta, incurajezi pe cei ce fac din nemunca un ideal.

PS: da si tu numele celui pe care ai zis ca am vrut eu sa-l perii, asa ca sa stiu si eu.

Deci traiasca hotii, dar nu in tara mea, traiasca aia{...} in India

PS(inca unul)_ nu confunda PASIUNEA CU AFACEREA. Eu cred ca am fost ceva mai clar, ca sa intelegi.

Sa fii iubit... de mocangii

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by popamare View Post
    pe si mai multi ii ia ameteala cand se gandesc ca trebuie sa isi plateasca si ei un card (abonament sau preplatit). Ca aia care bagau cu emu sunt mocangii. Ca pt sharing se mai gasesc oameni care sa-i aute. Dar cand aud ca trebuie sa dea un card la schimb pentru altul... ii ustura.
    Aloooo, spune-mi si mie te rog la cine si cat ma costa un abonament local pt a vedea Eurosport HD? Si apoi mai vorbim de mocangeala.

Faithful Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT View Post
    Aloooo, spune-mi si mie te rog la cine si cat ma costa un abonament local pt a vedea Eurosport HD? Si apoi mai vorbim de mocangeala.
    Moo, da' zi-mi si mie cum poti vedea altfel Eurosport HD, decat in share? Aici in Romania. Buuun, si mai zi-mi cati iti dau acces in serverul lor, sa vezi EspHD, daca nu ai un card local? Platit de tine? Ca eu la asta m-am referit. Nu am nimic cu sharingul, chiar ma bucur ca exista posibilitatea sa vedem chiar Eurosport HD (urmaresc cu placere Tour de France), am zis doar ca trebuie sa dam ceva la schimb, fiecare dupa cat de lunga are plapuma. Daca ai bani suficient de multi, ok iti iei un SkyIt, de ex, sau mergi pe Cyfra, etc, dar majoritatea de aici nu are bani decat de unul local, Digi, Dolce, Akta, etc. Vede de pe el si un italian sa zicem, care are sanse aproape de zero sa gaseasca un astfel de card, oficial, in tara lui. Nu ca l-ar interesa prea mult. E vorba doar de un principiu.
    Oricum, daca Esp Hd merge cu key, sa-mi ziceti si mie....
    Last edited by popamare; 20th July 2010 at 21:23.

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

Cum al cui este? Uite aici.....cam ce ne rezerva vitorul...
    http://diesl.com/blog/?p=23658
    Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!
    I.L. Caragiale - O scrisoare pierdută

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

parerea mea :
    1.sharing cu vpn -> traffic encrypted intre hosts,greu de interceptat;treba un router care suporta vpn gateway-to-gateway intre srv si client.

2.sharing host2host direct,ports schimbate ->greu de scannat IP network pentru toate porturile si/sau traffic si daca e portul de 5566 (sa zicem) ala raspunde numai la un pre-configurat IP client pentru a open - establish TCP/IP connection.

baFTA
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

EXPERT GIGABLUE & IPTV Mentor

Posts Thanks / Likes

deci santem la adapost

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)