Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 5 probleme ale lui iPhone 4 (pana acum) :)

<Locul 5. Camera foto modesta

Daca rivalii ca Samsung, Sony Ericsson, Nokia sau HTC prezinta deja telefoane cu senzori foto de 8 MP sau chiar 12 MP, Apple iPhone 4 pastreaza o camera foto modesta de 5 MP. In Statele Unite ale Americii batalia nu este atat de crancena, chiar daca rivalul principal, Motorola va anunta curand pe Droid X, un telefon cu o camera foto de 8 MP.

Dar in Europa, cei care doresc telefoane mobile cu ecran tacil si camera foto puternica, oferta este mult mai variata. Mai mult, cei de la Apple au anuntat ca nu vor intra in "hora celor 8 MP" decat in 2011 cand iPhone-ul va fi dotat cu un CMOS de la Sony. Dar Europa are deja telefoane cu camere foto de 12 MP. Cine stie ce urmeaza pana anul viitor.

Locul 4. Fara functia "Swype"

Ce face functia Swype? Te ajuta sa minimalizezi erorile de tastare pe un ecran tactil, lucru care inca este dificil, chiar daca terminalele cu acest gen de display sunt tot mai raspandite. Tehnologia Swype a fost dezvoltata de catre Research in Motion (producatorul telefoanelor BlackBerry) si poate "descifra" tiparul miscarii degetelor pentru a prezice cuvintele. Bineinteles, asta inseamna o tastare mai rapida.

Daca terminalele BlackBerry dispun de aceasta tehnologie care inlesneste scrierea de mesaje pe un ecran tactil, terminalul Apple nu vine dotat cu asa ceva, chiar daca alti producatori de telefoane mobile au inceput sa introduca in propriile dispozitive aceasta functie.

Locul 3. Video calling

Feature-uri ca chat video, FaceTime si altele se afla in lista de specificatii tehnice ale telefonului iPhone 4 cu "steluta", adica ai nevoie de anumite lucrurile pentru a le activa. Prin urmare, daca doresti sa faci o videoconferinta cu cineva prin intermediul lui iPhone 4, va trebui ca acel cineva sa dispuna de conectivitate wireless (Wi-Fi) si trebuie sa foloseasca exact aceeasi aplicatie pe care o ai si tu instalata pe iPhone-ul tau. Prin urmare aplicatia de video calling se limiteaza la un numar restrans de oameni si nu la un sistem global disponibil tututor, de tip Skype.

Locul 2. Prea putine telefoane

Se pare ca oamenii cer iPhone-uri, dar livrarile nu vor ajunge pentru toata lumea. Compania americana are probleme cu cantitatea de ecrane, principala caracteristica a telefonului, prin urmare Apple trebuie sa reduca numarul de terminale fabricate la jumatate.

Locul 1. Parteneriate cu operatorii de telefonie mobila

Unul din lucrurile care-l fac mai putin atragator pe iPhone 4 este parteneriatul cu un anume operator de telefonie mobila. Acest lucru va aduce telefonul mobil blocat si nu "la liber" asa cum viseaza majoritatea fanilor. De exemplu, in Statele Unite ale Amercii iPhone-ul va fi livrat prin AT&T, cand retelele mai bune apartin de Verizon.

In Romania, iPhone-ul se va lansa oficial prin operatorul Orange, adica va veni cu optiunile dedicate Orange, dar si cu aplicatii si suport tehnic oficial. Daca telefonul este cumparat la liber, desi deblocat, o serie de aplicatii sau feature-uri pentru iPhone 4 nu vor fi disponibile>

sursa: http://tehnologie.acasa.ro/
    Ca trece tineretea, nu-i mare paguba...
    Problema e ca trece si batranetea...

căutător pe gugăl Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iuliangrecu View Post
    <Locul 5. Camera foto modesta
    Locul 1. Parteneriate cu operatorii de telefonie mobila

Unul din lucrurile care-l fac mai putin atragator pe iPhone 4 este parteneriatul cu un anume operator de telefonie mobila. Acest lucru va aduce telefonul mobil blocat si nu "la liber" asa cum viseaza majoritatea fanilor. De exemplu, in Statele Unite ale Amercii iPhone-ul va fi livrat prin AT&T, cand retelele mai bune apartin de Verizon.

In Romania, iPhone-ul se va lansa oficial prin operatorul Orange, adica va veni cu optiunile dedicate Orange, dar si cu aplicatii si suport tehnic oficial. Daca telefonul este cumparat la liber, desi deblocat, o serie de aplicatii sau feature-uri pentru iPhone 4 nu vor fi disponibile>

sursa: http://tehnologie.acasa.ro/
    A inceput si Steve Jobs sa adopte politica Bill Gates-Windows.Si noi care credeam ca Apple e ceva diferit ...
    Din această dilemă nu puteţi ieşi... Am zis!
    I.L. Caragiale - O scrisoare pierdută

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

5 probleme ale lui iPhone 4.........
    A aparut si a 6 problema
    EU NU MAI CUMPAR !
    In dragoste,razboi si Romania totul e permis!

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Atunci sunt 7 ca nici eu nu mai vreau, ma bag la evo sau desire
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Daniel View Post
    A aparut si a 6 problema
    EU NU MAI CUMPAR !
    da ce, cumva pusesei 2 mii si ceva euro deoparte pt el?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

da ce, cumva pusesei 2 mii si ceva euro deoparte pt el?
    Nu man,
    Eu nu sint asa bogat ca si voi
    Dar am vorbit deja la Orange shop sa-mi rezerve unu .
    Binenteles la preturi mai rezonabile

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Daniel View Post
    Nu man,
    Eu nu sint asa bogat ca si voi
    Dar am vorbit deja la Orange shop sa-mi rezerve unu .
    Binenteles la preturi mai rezonabile
    pai nu zisesi adineaori ca nu mai cumperi?
    de curiozitate, cat coasta rezervarea?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

pai nu zisesi adineaori ca nu mai cumperi?
    de curiozitate, cat coasta rezervarea?
    Nu mai iau man. Rezervarea nu costa nika. Ii cunosc pe aia de la shop. Era vorba de prelungirea abonamentului. Daca isi cumpara toti parizieni eu nu mai vreau

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Exclamation alte probleme descoperite la iPhone 4

Potrivit publicatiei The New York Times, noul iPhone 4 intrerupe convorbiri, activeaza difuzorul si formeaza numere fara sa fie atins. Aceste probleme se datoreaza unui senzor defect, care ar trebui sa intrerupa alimentarea ecranului atunci cand telefonul este tinut la ureche.

Din lista nu scapa nici camera foto, care potrivit multor clienti, face fotografii ingalbenite.
    iPhone 4 nu are nicio problema, au fost gresite cateva formule
    Cei de la Apple au publicat recent pe site-ul companiei o scrisoare in care vine cu explicatii pentru unele dintre problemele terminalului: "Dupa o serie de investigatii am observat ca formula dupa care noi calculam puterea semnalului era total gresita. Formula noastra arata, in mod eronat, cu doua 'liniute' de semnal mai mult decat ar fi trebuit. De exemplu, cateodata pe ecran apareau patru liniute atunci cand de fapt ar fi trebuit sa fie doar doua", se arata in scrisoare, potrivit Adevarul.
    Preturi pentru romani
    In saptamanile urmatoare, telefonul Apple iPhone 4 este asteptat si pe piata autohtona. Acesta va fi oficial lansat de catre operatorul de telefonie mobila Orange in ambele variante de memorie interna, de 16 GB si de 32 GB.
    Daca Orange nu a oferit inca lista de preturi, reteaua Altex a pus deja terminalul spre vanzare cu preturi cuprinse intre 8.699 lei (versiunea de 16 GB) si 10.249 lei (versiunea de 32 GB). Oficialii Altex spun ca diferenta de pret (de la 700 de dolari in Statele Unite la peste 2000 de euro in Romania) se datoreaza tarifelor mari impuse de distribuitori.

sursa: http://mobile.acasa.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)