Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default cum sa fac?cind ploua am probleme cu lnb-ul

cum sa fac?cind ploua am probleme cu semnalul si as vrea sa stiu daca cineva ma poate sfatui cum pot proteja lnb-ul ca sa nu mai am probleme?
    Multumesc

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default lnb

Am vazut ca unii il protejeaza montandu-l intr-o sticla de cola care se taie in apropiere de dop in asa fel incat sa intre lnb ul in ea dupa care o fixeaza in montura. Unii contraindica aceasta masura motivand ca se face condens dar totusi cred ca metoda este buna.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Problema ta nu este de la LNB(parerea mea),cred ca "oala" ta are dimensiuni mici.Da-ne mai multe detalii,ce dimensiune are "oala",LNB cit e de sensibil...s-apoi ti-om spune unde-i buba.Apropo,daca ii pui vreun "capishon" o sa-ti mai ieie din semnal.
    Vu+Duo,Humax HDCI 2000,Dreambox500,Digi TV,Max TV,Triax 1,10cm,PhilipsLNB,Diablocam,CAS 3,InfinityUSB,E.T.C.-raPromax TV Explorer

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

eu pe DIGI cand ploua mocaneste .... de toamna asa......(nu vorbim de rafalele din vara).....digi nu scade mai jos de 70%....daca e vreo problema cu semnalul doar de la ei.....oricum pentru backup de semnal la DIGI mai am si o parabola de 1.6

Ca sugestie @lore ... eu zic sa iti iei o oala mai mare ....cu un lnb 0,3-0,2 db....si scapi de astfel de probleme.

Best Regards
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default am MAX IN Portugalia

deci eu am o oala de 80cm cu un lnb maximum de 0.3 stau in Portugalia,folosesc un motor H-H pt hotbird si sirius pt. MAX TV .Cind ploua nu am asa probleme cu hotbird doar cu Sirius.
    Multumesc

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Inseamna ca nu lnb este problema ci antena. Daca ploaia ar influenta lnb-ul, ar trebui sa ai scadere de semnal peste tot.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Deci problema ta se rezolva daca pui o "oala" mai mare.UN 1,20 cm cred ca ti-ar fii ideal.Bafta
    Vu+Duo,Humax HDCI 2000,Dreambox500,Digi TV,Max TV,Triax 1,10cm,PhilipsLNB,Diablocam,CAS 3,InfinityUSB,E.T.C.-raPromax TV Explorer

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

monteaza antena pe sirius ca lnb principal si hotbird secundar nu o sa mai ai probleme
    Exista mai multe lucruri in Cer si pe Pamant decat vom sti vreodata!
    Antena 2,2 al dintr-o bucata, lnb flansa invacom quad, 2 motoare azimut si elevatie,receptor echostar AD3000IP.
    http://www.radiovis.de/

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

m vazut ca unii il protejeaza montandu-l intr-o sticla de cola care se taie in apropiere de dop in asa fel incat sa intre lnb ul in ea dupa care o fixeaza in montura. Unii contraindica aceasta masura motivand ca se face condens dar totusi cred ca metoda este buna.
    Uite eu am avut sticla. Si nu da randament.Am avut surpriza sa gasesc LNB-ul jumatate in apa chiar daca aveam gauri in partea de jos a sticlei.
    Am renuntat la ea.Apropo sticla e de Buscegi - are gatul lung si ai de unde sa tai.
    :l

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Hi

Va spun din experienta proprie (din Irlanda unde ploua f mult si f des). Atenuarea cea mai mare apare de la picaturile de poaie care se string pe LNB (tot din aceasta cauza atenuarea continua si dupa oprirea ploii).

Este adevarat ca si dimensiunea antenei conteaza, dar cel putin pt a scapa de atenuarea introdusa de picaturile de ploaie de pe LNB puteti sa confectionati un fel de aparatoare (ca un cozoroc de shapca) pt a nu poua direct pe parte frontala a LNB-ului.

A mai fost anterior un post cu o sticla de cola de plastic taiata. Dar ar fi mai bine sa NU acoperiti TOT lnb-ul ca poate apare condens (asa cum sa zis acolo).

Toate cele bune
    Florin

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Re: cum sa fac?cind ploua am probleme cu lnb-ul

incearca sa invarti putin lnb_ul,daca antena e reglata bine si nu mai ai treaba cu ploaia

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)