Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question M-am saturat de Romtelecom, vreau antena

Buna,

Dupa cum spune si titlul, nu mai vreau Dolcele de la Romtelecom si nici alte lucruri similare pentru ca sigur vor fi la fel.
    De o luna ma cert cu cei de la RomT. si tot nu au rezolvat nimic, asa ca am decis sa-mi iau antena satelit si sa nu mai am treaba cu nimeni, sau asa cred eu.

Fiind incepator in ale "satelitilor", am inceput sa citesc Coltul Incepatorului dar m-a bagat mai mult in ceata... Ma poate ghida cineva cu niste link-uri de unde sa incep cautarea despre tot ce imi trebuie, cat, cum, la ce pret etc. etc.? Ma descurc singur sau mai bine ma duc la o firma sa-mi faca toata treaba? Aproximativ la ma duce toata chestia?

Multumesc!
    Vit

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Dupa cum spuneai si tu pui mina pe telefon si chemi o firma e mai simplu ,dar ai grija cum stai cu vederea la sateliti,in functie de asta iti alegi firma respectiv DIGI ,DOLCE ,AKTA ,FOCUS
    VU+DUO2

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai iti cam trebuie asa:
    - antena - iti recomand intre 1.1-1.5m - de preferat una de firma daca te tin buzunarele, daca nu poti lua si no-name, isi fac binisor treaba; poate fi de otel (mai ieftina dar in timp se cam duce vopseaua, rugineste) sau de aluminiu (mai usoara si mai rezistenta in timp);
    - un LNB - ai de unde alege; e ok aproape tot ce e pe piata zic eu; incearca Inverto (simplu daca vrei doar un receptor, twin daca o sa ai doua receptoare);
    - motor pentru antena - poate fi de doua feluri: H-H (are pozitioner incorporat) sau actuator + pozitioner; eu am avut intodeauna act+poz dar de curand mi-am pus la o antena si un H-H, din pacate cu ceva joc...
    - receptor: aici ramane sa spui la ce te astepti de la instalatia ta, adica cerintele tale in materie de programe receptionate.

Montare? Eu cred ca daca ai un minim de cunostinte tehnice poti monta, si cu ajutorul nostru, o antena cu motor H-H; antena cu actuator + poz. e mai greu de montat.

In ceea ce priveste preturile vezi pe site-urile de specialitate; sint si pe forum adrese de magazine: Elstar, Peruvision, sint mai multe.
    LE: da, cum a zis si tjd1971, ideal este sa ai vedere spre S-SW.
    SHALOM

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut, poti opta pentru un kit complet ( antena , lnb , receiver etc ) :

http://www.satmultimedia.ro/Kituri-R...-Dreambox.html

http://www.satmultimedia.ro/Kituri-R...-Dreambox.html

transportul e gratis .

Noroc .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

se putea sa nu intervina "stelian_Savin" si sa nu faca reclama?

apropo satmultimedia are preturi putin mai ridicate. iti recomand sa mai cauti pe net inainte de a alege de unde vei cumpara.

:P

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu zic să îl contacteze pe Dijei Spany. Găseşte la el ORCE sistem de recepţie satelit.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Mai, omul e la primul post, nu-l aburiti cu ORCELE si reclame la satmedia.

@AISBERG, pentru alegerea instalatiei, studiaza un site cu listele de canale disponibile: lyngsat, flysat, kingofsat. De aici iti vei face o idee cam ce se poate receptiona FTA, ce necesita abonament, ce dimensiune la antena vei avea nevoie.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru inceput ia-ti o antena offset de 1,2m http://www.tehnicb.ro/antene_satelit.htm cu un lnb Inverto de 0,3db http://www.satmultimedia.ro/Promotii...-40mm-LNB.html ,o montura H-H Strong DM2100 http://www.tehnicb.ro/actionare_fixare.htm si un receptor Dreambox500s care poate sa fie eventual si second si sa ai internet cu un router acasa,iar totul te va ajunge maxim cam 200euro. Numai bine!
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Va rog frumos nu-l sfatuiti sa faca greseli voite din partea voastra :
    - Valyp67 personal ai de mult timp un offset de 1,2m si montura h-h Strong DM2100 ca sa vezi/observi ca se duc setarile mult mai repede sau apar prb. cu rotitul antenei din cauza greutatii peste maximul admis in cazul celor de fier , datorita "fortarii" la maxim a monturi h-h
    In prospectul ei scrie ca poate functiona cu antene offset maxim pana la 1,2m , dar asta nu inseamna si obligatoriu ( e ca si cum ai merge tot timpul/zilnic cu un autoturism incarcat la capacitate maxima - e cum sta dupa un timp mai indelungat cu fiabilitatea in comparatie cu un autoturism folosit tot timpul/zilnic incarcat cu doar 80-85% din capacitatea maxima )
    Personal te-as sfatui sa cumperi un offset de 0,9-1m la acest model de montura - Strong DM2100 ( o folosesc personal de peste 2 ani si nu am avut nici un fel de prb. cu un offset de 0,9m )
    Insa daca vrei totusi o antena offset de 1,2m te sfatuiesc sa cumperi o montura mai puternica ( adica care poate misca antene offset de pana la 1,4-1,5m ) , lasand totusi o marja fata de maximul posibil cu ceea practica pt. a nu-ti deteriora montura h-h intr-un timp destul de scurt ( atat din cauza unor factori naturali -furtuna, vant puternic , cat si constructiv - greutate mult mai mare decat poate actiona/misca respectiva montura h-h )
    In plus daca mai este si de fier din cauza greutatii , s-ar putea sa ai prb. cu rotirea acelei antene ( nu o spun eu personal , ci anumiti userii care au mers pe aceeasi idee de a folosi o antema de diametrul maxim suportat de montura si practic sau lovit de anumite prb. practice )
    Eu zic ca o antena offset de pana la 80-85% din diametrul maxim suportat de montura in cauza este suficient , astfel ca cei 20-15% pot compensa o eventuala greutate mai mare in cazul antenelor offset din fier si/sau conditii metereologice nefavorabile
    Acum fiecare material din care sint construite au avantaje/dezavantajele de rigoare , insa tu ar trebui sa te gandesti pe un termen mai indelungat fiindca nu o sa schimbi antena din 2 in 2 ani :
    - cele din fier in general sint mai grele , in timp ruginesc ( depinde foarte mult de stratul/vopseaua cu care a fost acoperta , rezistenta mai mare la contactul cu alte obiecte aruncate de la etaje superioare daca stai la bloc si au un pret mai mic fata de
    - cele din aluminiu care sint mai usoare , dar in timp pot suferi modificari ale dimensiunilor din cauza diferentelor de temperatura intre vara si iarna ( aluminiu fiind un material mai moale si mai scump in comparatie cu fierul ) , in plus poate fii mult mai usor deformabil in cazul unor obiecte cazatoare de la etajele superioare ( asta daca o instalezi pe balcon si stai la un bloc cu 10 etaje )
    Dupa cum vezi trebuie sa stii si sa tii cont si de anumite "chitibusuri" ale antenelor in general
    Daca mergi pe varianta de antena + actuator + pozitioner , in acest caz poti folosi si antene mai mari de 1,5m si parabole/normale ( nu neaparat offset-uri , acestea in general se preteaza cu monturile -h-h mai bine ) si in acest caz in functie de diametrul antenei trebuie sa iti cumperi actuatorul in cauza ( exprimat in tolii - 16"-18" s.a ) , precum si pozitionerul care trebuie sa suporte un curent mai mare fata de consumul actuatorului ( actuatorul este cam aceeasi idee ca montura , adica un motor electric si un ax cu care poate misca antena stanga - dreapta in plan orizontal , insa si pt. antene mai mari de 1,5m )
    Sub acest diametru , cel mai indicat fiind perechea : montura h-h + antena offset

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu antena de 0,9m chiar n-ai ce face in Romania daca vrei sa vezi cam tot. Iar antena de 1,2m otel cu montura H-H are cumnatul meu de vreo 3ani si mere brici dar care stiu ca are rotita din metal inauntru. Acum trebuie cautat asa ceva normal,dar eu nu mai stiu care are si care nu are de aia am si dat doar ca exemplu la un pret cat mai mic posibil cat si o calitate acceptabila de instalatie,asta ca sa aiba habar omul cam ce ii trebuie,restul detaliilor respective urmand sa sape el daca se hotaraste intradevar sa isi mai ia instalatie satelit.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

din toate sfaturile date nu i-ati spus cum sta treaba cu canalele pe satelit

majoritatea canalelor sunt imprastiate pe mai multi sateliti si unica solutie de a putea receptiona este montarea unui kit (antena + motor + receptor ) si vizibilitate destul de buna spre satelit.

aici ai lista completa cu canalele ce emit gratuit (partial codat) http://www.lyngsat.com/freetv/Romania.html

Daca nu le ai cu sateliti adica sa-ti placa iti recomand sa treci la sistemul clasic, te abonezi la digi,focus,akta pentru a scapa de griji

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

si ce face omul cu ditamai systemu' ? incepe sa se certe cu provideru de linii cccam !La el sunt probleme tehnice sau administrative ! ? ? Sau si-a pierdut calmul...

sfatul meu:stai cuminte pe un DTH local,cum esti la inceput in ale antenelor,vei descoperi ca vei avea mai multe probleme decat cu Dolce...cearta de acuma cu ei va fi dulce in comparatie cu ce probleme vei avea cu antena ta...e adevarat,satisfactia e mare cand iti intra un canal de pe un alt satelit dar cu FTA din zilele noastra...este blestem ! !

bea o cafea,ia ceva apa in gura si rezolva-ti problemele de ordin administrativ acuma si...uita-te la TV,nu alerga dupa ala sa iti regleza antena cazuta la un vant de iarna ! As vrea sa te vad ce faci la iarna,cum te urci sa dai jos zapada de pe antenutza ! ! !

baFTA
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)