Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Adio HDMI

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Adio HDMI

Welcome HDBaseT .

A group of consumer electronics manufacturers got together and finalized the specifications of a new A/V cable standard. It's called HDBaseT and is based on standard CAT5e/6—meaning we should wind up paying less for our home theater wiring.
    The standard is expected to be adopted by 2011.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Yeap!
    A neverending story!
    Alti bani, alta diistractie, alte aparate, alte adaptoaare....si tot asa!
    Acum 6 luni aveam cea mai tare scula....
    La anu' nu mai e buna!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

puah! alti fomisti care zic ei ca au inventat roata /si cind te gindesti ca multi nici nu au folosit hdmi inca merg pe rgb sau composite sau scart/cred ca nu o sa-i ia nimeni in seama
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Acum cateva luni niste italieni anuntau ca o sa revolutioneze industria de content video cu nu stiu ce codec care compresa de nu stiu cate ori mai bine decat h264 (sau x264, nu mai stiu care) fara pierdere de calitate....si cam atat a fost revolutia lor, n-am mai auzit de ei
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Or fi vandut patentul armatei!

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gladix View Post
    ...si cind te gindesti ca multi nici nu au folosit hdmi inca merg pe rgb sau composite sau scart...
    ...eu , de exemplu.
    SHALOM

Long Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    ...eu , de exemplu.
    si eu.....la fel
    am hdmi doar la un tv si ala e tras din pc

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai si care este "baiul" pana la urma ?
    Acest nou standard care va fii practic din 2011 se refera la noile lcd-uri/plasme care vor avea si conexiune/conector de lan , in paralel cu ce au aparut pana la data respectiva
    Ce la aparitia hdmi-ului , a disparut cumva dvi-ul sau alte tipuri de conexiunii/conectori ?
    Era de asteptat o asemenea aparitie din moment ce au inceput sa apara lcd-uri/plasme cu optiunea/aplicatii de internet
    Eu sant convins ca si noile modele de lcd-uri/plasme cu acest nou standard/conexiune , vor dispune pe langa aceasta si alte tipuri de conexiuni/conectori ( hdmi, dvi, s.a.m.d )
    Acest standard probabil ca a trebuit sa apara in "virtutea inertiei" cu multi-mediatizarea internetului ( vezi google tv ) si a multitudinii de modele aparute de media playere cu conexiune lan si unde iarasi se doreste ca prin aceasta conexiune ( lan ) sa poata fii transportat cantitatii "uriase" de materiale video in format hd pe distante mari , ceea ce in prezent este cam greu de realizat practic
    Deci bravo lor , acum insa teoria ca teoria practica ne omoara , deci sa vedem si practic acest nou standard/conexiune

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce ghinion! Cum sint gata-gata sa-mi cumpar ceva, cum apare altceva mai bun si stau in asteptare....
    Cred totusi ca va trebui sa imi schimb televizorul cu lampi Sirius, din '89 tot astept... Sau macar radioul Pescarus.
    SHALOM

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

judetul antwerpen, republica regatul belgiei
    Posts Thanks / Likes

Poate intreb o tampenie, dar vreau sa imi iau tv 3d, si atunci adaptorul dvi-hdmi al dreamboxului e compatibil hdmi 1.4?
    Merci

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by jerkoffsky View Post
    Poate intreb o tampenie, dar vreau sa imi iau tv 3d, si atunci adaptorul dvi-hdmi al dreamboxului e compatibil hdmi 1.4?
    Merci
    bineinteles domnule jerk off sky
    [SIGPIC][/SIGPIC]

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Mda,e bazat pe cel mai de cacat conector care s-a inventat vreodata.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Scuze, dom' Nicu, dar nu am inteles, e sau nu e?
    Nu de alta, dar daca e sa il iau numai pt bluray mai bine stau draq in banca mea daca nu pot vedea sky 3d si ce o mai fi.
    Sa inteleg ca daca le vad acum "side by side" pe viera meu (mea? ), o sa fie ok si cu viera 3d?
    M-a pus pe ganduri cand am cititi ca 3d merge numai cu hdmi 1.4, si mi-am amintit ce connector are dm800.

Non Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by jerkoffsky View Post
    Scuze, dom' Nicu, dar nu am inteles, e sau nu e?
    Nu de alta, dar daca e sa il iau numai pt bluray mai bine stau draq in banca mea daca nu pot vedea sky 3d si ce o mai fi.
    Sa inteleg ca daca le vad acum "side by side" pe viera meu (mea? ), o sa fie ok si cu viera 3d?
    M-a pus pe ganduri cand am cititi ca 3d merge numai cu hdmi 1.4, si mi-am amintit ce connector are dm800.
    Nu stiu exact ce aduce in plus standardul HDMI 1.4 dar stiu ca e destinat formatului 3D. Si eu am avut unele suspiciuni daca va functiona televizorul 3D legat la DM800 dar acum pot sa iti spun ca merge sigur, cu orice cablu dvi-hdmi, chiar si cu cel din dotarea DM-ului.
    Am cautat si eu prin magazine cablu dvi-hdmi 1.4 si nu am gasit, am gasit doar hdmi-hdmi 1.4 si adaptor dvi-hdmi doar ver. 1.3.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Merci, crf23
    Asa ma gandeam si eu, ca daca merge acum side by side, restul face tv-ul 3d. Totusi nu inteleg de ce tot vorbesc ei de 1.4.
    Cred ca incep sa miros cam care e treaba: de mers merge si 1.3, dar daca ai 1.4 in ambele parti il recunoaste automat, adica daca simte emisiune in 3d se comuta automat, nemaifiind nevoie sa pui tv manual pe 3d. Cam asta face playstation 3, cauta zi zice "hdmi 1.4 found", am cablu 1.4 dar din pacate in partea cealalta, in tv nu am decat 1.3.
    Cam la asta zic eu ca ar fi bun 1.4, la recunoasterea automata a materialului 3d si comutarea accordingly.
    baFTA

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)