Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Zgomot de motor pentru masinile electrice

Masinile electrice practic nu scot niciun zgomot. Nissan s-a gandit totusi la orbi si la cei cu probleme de vedere ce vor trece si ei strada la un moment dat.A echipat Nissanul electric cu un sunet inregistrat, ca de motor cu reactie (cum de s-au gandit tocmai la motorul cu reactie? Sa zica orbu:bă,am nimerit pe pistă? Si japanezii astia...) iar pentru mersul cu spatele,ceva asemanator zgomotului scos de camioane cand dau cu spatele.Zgomotul de motor cu reactie dispare la o viteza mai mare de 30 Km/h.

http://www.youtube.com/watch?v=ihoXa...eature=related

Ma gandesc daca Dacia scoate o masina electrica, sa puna zgomotul de la motorul de taiat lemne autohton.Unele trocariciuri d'astea au chiar si faruri am depasit eu niste tigani cu asa ceva, home made.Circulau cu decapotabila in trafic si aveau si ceva viteza o calca la blană (no offense,asa se zice).Dar le cam sărea fesul din cap la tigani,la suspensia ce-o are agregatu' .
    Imagini pirat de la vreun salon auto

http://www.youtube.com/watch?v=BdToOhKnE7c

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kromix View Post
    Masinile electrice practic nu scot niciun zgomot. Nissan s-a gandit totusi la orbi si la cei cu probleme de vedere ce vor trece si ei strada la un moment dat.A echipat Nissanul electric cu un sunet inregistrat, ca de motor cu reactie (cum de s-au gandit tocmai la motorul cu reactie? Sa zica orbu:bă,am nimerit pe pistă? Si japanezii astia...) iar pentru mersul cu spatele,ceva asemanator zgomotului scos de camioane cand dau cu spatele.Zgomotul de motor cu reactie dispare la o viteza mai mare de 30 Km/h.

http://www.youtube.com/watch?v=ihoXa...eature=related

Ma gandesc daca Dacia scoate o masina electrica, sa puna zgomotul de la motorul de taiat lemne autohton.Unele trocariciuri d'astea au chiar si faruri am depasit eu niste tigani cu asa ceva, home made.Circulau cu decapotabila in trafic si aveau si ceva viteza o calca la blană (no offense,asa se zice).Dar le cam sărea fesul din cap la tigani,la suspensia ce-o are agregatu' .
    Imagini pirat de la vreun salon auto

http://www.youtube.com/watch?v=BdToOhKnE7c
    BMW testeazä si in curand scot zgomot de benzinar pentru motoarele pe diesel
    sunä foarte autentic
    adevärul este inventia unui mincinos

Long Member Expert
    Posts Thanks / Likes

"Zgomotul de motor cu reactie dispare la o viteza mai mare de 30 Km/h."

deci dupa 30km/h,orbul nu mai conteaza!potzi sa-l calci linistit

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ginu fraieru View Post
    "Zgomotul de motor cu reactie dispare la o viteza mai mare de 30 Km/h."

deci dupa 30km/h,orbul nu mai conteaza!potzi sa-l calci linistit
    Se presupune ca in aproprierea trecerilor de pietoni se reduce viteza "până la limita evitarii oricarui pericol".Asa o fi la japonezi,mai stii?

Unemployed Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Zgomotul unei masini nu vine neaparat de la motor ci de la ... roti, de la rulajul pe carosabil + turbulentele in contact cu aerul
    un server câteva receivere si ceva pasiune...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)