Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Protectie la consumatorii electrici

Pentru ca suntem in sezonul furtunilor, cu fulgere, trasnete si variatii de tensiune, doresc sa-mi protejez (cat se mai poate) televizoarele si calculatorul, in doua camere.

Ce sa aleg?
    - am versiunea ieftina: Prelungitor cu protectie, aprox 60 RON

- si versiunea mai scumpa: Regulator / Stabilizator de tensiune, 160-220 RON

- UPS, dar nu prea am nevoie de baterie.

Cum se poate proteja frigiderul, in astfel de cazuri?

Toate cele bune!

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT View Post
    Pentru ca suntem in sezonul furtunilor, cu fulgere, trasnete si variatii de tensiune, doresc sa-mi protejez (cat se mai poate) televizoarele si calculatorul, in doua camere.

Ce sa aleg?
    - am versiunea ieftina: Prelungitor cu protectie, aprox 60 RON

- si versiunea mai scumpa: Regulator / Stabilizator de tensiune, 160-220 RON

- UPS, dar nu prea am nevoie de baterie.

Cum se poate proteja frigiderul, in astfel de cazuri?

Toate cele bune!
    Regulator iti trebuie doar daca ai scaderi de tensiune in retea frecvente. Pentru fulgere iti trebuie priza din aia cu protectie, dar cel mai sigur e scosul din priza
    In space no one can hear you screaming.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

la televizoare nu ajunge doar scosul din priza, trebuie scoasa si antena
    C.C.

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Degeaba protejezi numai priza, in calculator sau router mai intra si cablul de internet. Am patit-o saptamana trecuta, in timpul unei furtuni mi-a troznit routerul si culmea, un Smargo infipt in calculator. Nu-mi explic de ce s-a ars numai Smargo iar restul calculatorului n-a avut nimic. Routerul si calculatorul respectiv sunt alimentate prin UPS.

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Aveti dreptate. Si eu scot cablul de retea si decuplez LNB-ul de la Dreambox inainte de furtuna sau la plecarea in vacanta.

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by SatWien View Post
    Degeaba protejezi numai priza, in calculator sau router mai intra si cablul de internet. Am patit-o saptamana trecuta, in timpul unei furtuni mi-a troznit routerul si culmea, un Smargo infipt in calculator. Nu-mi explic de ce s-a ars numai Smargo iar restul calculatorului n-a avut nimic. Routerul si calculatorul respectiv sunt alimentate prin UPS.
    Pai exista o explicatie.N-ai avut de-a face cu trasnetul in mod direct, ci cu pulsul electromagnetic creat de acesta (EMP). Calculatorul e oarecum protejat de EMP multumita carcasei complet metalice. Smargo si routerul au carcase de plastic asa ca si-au luat-o electromagnetic. Bine, calculatorul poate fi afectat daca primeste supratensiuni prin reteaua de alimentare cu energie electrica sau prin cablul de retea/telefonic. Unul din motivele pentru care aparatura militara e inchisa in carcase metalice este si protectia la EMP, pe langa rezistenta mecanica.
    Last edited by SpaceDebris; 22nd June 2010 at 10:57.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

E clar, cel mai simplu e sa deconectezi totul de la retea, inclusiv lan, cablu tv. Asa fac atunci cand plec in vacanta.
    E totusi destul de incomod, si nu e o solutie zilnica. Poti sa apleci de acasa pentru cateva ore si sa se intample "neprevazutul".

Am mai vazut "surge protectors" care au si intrare-iesire pt lan, telefon, tv.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT View Post
    E clar, cel mai simplu e sa deconectezi totul de la retea, inclusiv lan, cablu tv. Asa fac atunci cand plec in vacanta.
    E totusi destul de incomod, si nu e o solutie zilnica. Poti sa apleci de acasa pentru cateva ore si sa se intample "neprevazutul".

Am mai vazut "surge protectors" care au si intrare-iesire pt lan, telefon, tv.
    pai atunci cumpara asa ceva si stai linistit
    http://www.apc.com/resource/include/...sku=PF8VNT3-GR
    C.C.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)