Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ochelari posturi 3d satelit

Salutare!

Stie cineva cu ce fel de ochelari se pot vedea corect posturile Astra 3d demo, euro 1080 (HD1), Canal+ 3d Spain?

toate se vad in oglinda 2 imagini..

am inteles ca nu e nevoie de tv 3d special, se poate vedea si la lcd/led de preferat cele de 100hz, dar merge si la 50hz.. la unele modele.

cine stie/are va rog link sau model exact.
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mark21 View Post
    Salutare!

Stie cineva cu ce fel de ochelari se pot vedea corect posturile Astra 3d demo, euro 1080 (HD1), Canal+ 3d Spain?

toate se vad in oglinda 2 imagini..

am inteles ca nu e nevoie de tv 3d special, se poate vedea si la lcd/led de preferat cele de 100hz, dar merge si la 50hz.. la unele modele.

cine stie/are va rog link sau model exact.
    Nu cred ca se pot vedea doar cu ochelari.Sigur mai e nevoie de o componeta hardware pt posturile alea....Tv care stie 3D....altfel nu.
    Cu ochelari se vedeau doar imaginile 3D codate pe rosu-albastru....tehnologia noua nu mai merge asa simplu.

O pereche de ochelari suplimetara pentru placile video 3D Nvidia pt computer - fara placa in sine- costa cam 200Euro - preturile sunt de la Media Markt Viena

Asa ca....tre sa bagam banul....

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ca sa poti vedea posturile alea trebuie un tv special si cu ochelari polarizati. In vechea varianta cu ochelari colorati fiecare lentila filtra o culoare . In acest caz cu imagine in oglinda tv combina cele 2 imagini si polarizeaza imaginea (orizontal si vertical am impresia) si fiecare lentila vede un mod de polarizare.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 3D side-by-side

Quote Originally Posted by mark21 View Post
    ...cu ce fel de ochelari se pot vedea corect posturile Astra 3d demo...toate se vad in oglinda 2 imagini..
    Este vorba despre transmisiile 3D pe satelit care sunt de tipul side-by-side
    pentru a se putea folosi acelasi tip de transmisie HD existenta respectiv latime de banda si respectiv receptoare satelit HD.
    TV-urile 3D existente stiu sa combine cele doua imagini.
    Este nevoie deci de tv-3D & ochelarii corespunzatori.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default 3d

A vazut cineva imagine HD pe un Tv 3D?

Sunt curios daca imaginea HD se vede la fel de bine.
    IPBOX 900HD, dreambox 800HD, dreambox 500, VU+duo, VU+duo2, VU+zero

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default hd

Quote Originally Posted by motoru View Post
    A vazut cineva imagine HD pe un Tv 3D?

Sunt curios daca imaginea HD se vede la fel de bine.
    Da - si led si plasma adica samsung - vs - panasonic.

Se vede la fel ca si un tv Full HD - se pare ca in cazul plasmelor
    gazul este schimbat - timp de descarcare foarte mic.
    Panelul este Neo-PDP la 600 Hz sub-procesare a imaginii.
    Extern imaginea este la 100 Hz si 120 Hz.
    Se vede incredibil.
    Legat de led - nu-mi dau cu parerea pentru ca eu prefer tehnologia
    plasma - vs - orice altceva lcd sau led.
    Oricum doritorii pot face vizionari - cel putin in Buc la diversele Mall-uri
    si pot trage concluziile concret vizionand content Full HD-3D.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by trid_ovi View Post
    Ca sa poti vedea posturile alea trebuie un tv special si cu ochelari polarizati. In vechea varianta cu ochelari colorati fiecare lentila filtra o culoare . In acest caz cu imagine in oglinda tv combina cele 2 imagini si polarizeaza imaginea (orizontal si vertical am impresia) si fiecare lentila vede un mod de polarizare.
    La ora actuala sistemele cu ochelari polarizati
    se folosesc la IMAX
    acasa se foloseste sistemul cu shutter glasses sau mizeria care se numeste - ochelari anaglifi.
    Ca sa vezi transmisia 3D de pe satelit ai 2 variante
    Televizoarele 3D care au procesorul care prelucraza imaginea side by side si o transforma in secvential adica alternativ imagine pentru ochiul stang urmata de imagine pentru ochiul drept s.a.m.d.
    Daca folosesti proiector care trebuie sa fie 3D ready si sa aiba DLP-LINK(proiectorul transmite semnalul pentru comutarea ochelarilor) iti trebuie un PC cu placa de achizitie HDMI si placa video NVIDIA sau ATI +
    asta:
    http://www.3dtv.at/Products/Player/Index_en.aspx
    si
    asta:
    http://www.3dtv.at/Products/Multiplexer/Index_en.aspx
    Eu trebuie sa ma mai lamuresc ce proiector sa-mi cumpar si dupa aceea va invit la vizionare de imagini 3D direct de pe satelit.

poze diverse
    camera de filmat

emitator de infrarosu

ochelari
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Satlex, plasma de care zici e cumva 50VT20 ? Ca vreau sa-mi iau si nu gasesc interlocutori pe forumuri romanesti pentru pareri despre acest TV. In Timisoara nu l-am vazut expus inca. Am citit review-uri pe cateva forumuri straine, unele amanuntite, si la puncte negative pe un forum ziceau ca unii useri ar putea vedea licarirea imaginii, ca are remanenta pe ecran destul de vizibila (parca ziceau ca o sa scapam de chestia asta odata) sau ca stratul ce acopera ecranul se poate distruge foarte usor (am inteles ca are o acoperire speciala ecranul). In rest se faceau comparatii la nivelul de negru cu modelele Kuro de la Pioneer, numai de bine.
    Am vazut in poze, am dat jos o gramada de pe net, si filmulete la fel, ca are ventilatoare deasupra si as vrea sa stiu daca e galagios.
    N-am noroc sa vorbesc cu cineva care il are, ar fi super misto sa aflu multe detalii. Asta fiindca e 100 de milioane pe Emag si la banii astia vreau sa ma asigur ca e chiar OK.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Cand te hotarasti sa-l cumperi sa-mi zici ca se gaseste si la 9500 lei.
    Saptamana viitoare ma duc sa ma joc cu el pe 3 D.I-am montat cuiva dar l-am vazut numai de pe receiver-ul DVB-C HD CISCO pe UPC. Asa si asa.N-am avut nicio inregistrare sau un bluray sa vad ce poate.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pai tinem aproape atunci, ca eu am un client la full HD-ul actual de 40 de inch (Samsung seria m, LCD) si sunt hotarat la plasma si 3D. Il vreau pt. blueray rip-uri m2ts si 1080 mkv de pe comp si bineinteles pt DM8000. Te rog mult sa scrii si aici dupa ce faci teste pe el, eventual dechide un topic la rubrica cu HDTV, ca acolo se uita cei mai multi care vor sa cumpere acum TV-uri.
    Incearca sa vezi cat mai multe detalii tehnice/practice, care nu le vezi asa pe net, sau le vezi mai greu (remanenta, zgomot ventilatoare daca e foarte cald in incapere, calitatea imagini pe 2D si 3D, nivel de negru, usurinta de a monta suportul-piciorul, etc).
    Am dat jos cartea tehnica de pe pagina Panasonic, in limba Romana, si acolo am vazut ca are si tuner DVB-S, nu ca l-as conecta, ca fapt divers.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

LG 47LD920 foloseste ochelari pasivi polarizati. Mi se pare ca are liniile polarizate alternativ. Daca te uiti la imagine fara ochelari pare un deinterlacing ffff prost. Eu l-am vazut in Real-ul de la intrarea A2. Functioneaza OK si ochelarii par f ieftini. Nici macar nu erau legati, asigurati in vreun fel.

Se vede, intr-adevar, o scadere a rezolutiei reale dela fullHD, dar tu oricum vroiai SD.

v

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce va mai tot framantati atata dupa 3D care efectiv nu are "infrastructura" necesara de a viziona 3D? Aceasta tehnologie POATE va fi functionala peste cam 2-3ani,asa ca ramane sa mai asteptam probabil si la preturi mult mai avantajoase si chiar 3D FULL fara a fi nevoie de ochelari...
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

In anii 80 am vazut 2 filme 3D sovietice pe pelicula de 70 mm.Vizionarea se facea cu ochelari cu lentile polarizate.Rama ochelarilor era din baga(acum le zice ochelarii bunicii).Calitatea imaginii era mult mai buna decat acum(deh,pelicula)
    3D-ul fara ochelari se numeste holograma.Mai dureaza pana la proiectia holografica.
    Eu vreau pana atunci sa ma chinui cu ochelari si proiector,sa fac poze 3D si apoi filme 3D.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default no-pe

Quote Originally Posted by valyp67 View Post
    Ce va mai tot framantati atata dupa 3D care efectiv nu are "infrastructura" necesara de a viziona 3D? Aceasta tehnologie POATE va fi functionala peste cam 2-3ani,asa ca ramane sa mai asteptam probabil si la preturi mult mai avantajoase si chiar 3D FULL fara a fi nevoie de ochelari...
    Da-mi voie sa te contrazic si anume:

1. Decizia de a trece la Full-HD 3D a fost luata de marii jucatori de hardware adica TV-uri: Sony, Panasonic, Samsung, LG alaturi de comunitatea Hollywood cea care va produce content-ul - decizia este dealtfel o miscare 100% excelenta - pe timp de criza - ea da de lucru la cei care mai muncesc pe planeta asta adica Asia - SUA si ceva zona EU, (ca la noi in RO nu se mai munceste de mult)
    2. Asa cu a scris si Nicu - filmele 3D sunt de mult - dar pretul producerii lor a devenit accesibil world-wide abia acum cand si pretul TV-urilor a ajuns in jur de 2000 - 2500 $
    3. trecerea la 3D se face simplu fara costuri din partea operatorilor TV legat de infrastructura - practic trebuie numai TV-ul - si BD-3D player
    4. Trecerea la 3D din partea operatorilor dth - vezi sky_uk - se face dupa cum vedem printr-o miscare inteligenta - lansarea unui canal promo de sport 3d accesibil in pub-uri si cluburi din uk - locul unde cei care au fost sau stat in uk - se strang englezii sa "consume" sport alaturi de bere etc.
    5. my friend - Romania nici nu conteaza pe piata asta - adevarul asta e - noi ne zbatem sa putem sa ne platim pensiile parintilor si bunicilor nostri, dascalilor si medicilor - dar - asta nu inseamna ca anumiti pasionati nu pun la bataie chiar in perioada de criza (nenorocita de altfel) mii de euro pentru a-si satisface hoby-urile

Deci cine poate si vrea - merge inainte cine nu....sta si haahaie...stim noi cine...pe la golden shlitz...

Vizionare placuta.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

3D-ul de acum este de fapt un pseudo 3D adica 3D READY atata timp cat esti nevoit sa stai cu ochelari pe nas ca sa poti vedea 3D,astfel ca de fapt pacalesti creierul cu ei. Iar in ceea ce priveste infrastrucura dupa cum am mai zis va mai dura minim 2-3ani ca sa fie operational si sa ai ce vedea 3D dar fara ochelari adica FULL 3D care banuiesc ca va arata ca o imagine in relief pe televizor. Dupa parerea mea pentru noi acum este o investitie aiurea intrun TV 3D de acum plus ochelarii care si aia costa cam 100euro.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)