Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Farewell to Thor3

Pe data de 7 iunie 2010, au fost puse in OFF si ultimele 3 TP-uri functionale de pe acest satelit, care si-a incheiat misiunea pe 0,8W. Nu s-a dat niciun comunicat pana acum despre soarta ulterioara a satelitului de care pe multi dintre noi ne leaga amintiri placute.
    Adio Thor3, oriunde te-ai duce si te-ai afla!
    Day by day - opiniile mele
    "Never argue with idiots. People can confuse you with them."
    ---------------------------------------------------------
    DM 7020S; HSS-1160NA; Offset 1,2 Al +
    Moteck DigiPower SG-2100
    (53°E - -30°W) + Hama Lypsi HQ Universal Single LNBF

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

R.I.P.
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

S-a mai dus unul. Si a fost asa de tanar si frumos o data
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

judetul antwerpen, republica regatul belgiei
    Posts Thanks / Likes

Atatea zile a avut / asa i-a fost scris. Eheeee, taica, ce-ti e si cu viata asta. Cum trece vremea. Parca ieri ma jucam cu panourile lui solare ca pana corbului.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by jerkoffsky View Post
    Parca ieri ma jucam cu panourile lui solare ca pana corbului.
    Si eu imi faceam freza in ele Hai ca nu m-am putut abtine
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Da de mizeria de Astra 1H oare cand om scăpa?
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Member Mentor

judetul antwerpen, republica regatul belgiei
    Posts Thanks / Likes

Am uitat sa specific : de crapau mitzele jucandu-se cu el. Pardon, cu dansul. Te pui cu intelepciunea po....ra?
    Si totusi nu imi pot reprima o intrebare offtopic: daca aia erau inteleptii, cum draq erau ceilalti saracii?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Defunctul Thor 3 , 1451 kg a fost lansat in '98 de la Cape Canaveral cu o racheta Delta 2.

Thor 3

Racheta Delta 2 (McDonnell Douglas )

Thor 3 a fost inlocuit de satelitul Thor 6 greutate, 3,050 kg, construit la Cannes (FR) de Thales Alenia Space pentru norvegienii de la Telenor Satellite Broadcasting.Thor 6 este primul satelit construit in Europa pentru Telenor.El va avea o durata de functionare de 15 ani.
    A fost lansat pe 29 oct 2009 de la statia Kourou din Guiana Franceza de catre Arianespace, parte a Agentiei Spatiale Europene cu o racheta Ariane 5.
    Are 36 transpodere KU din care 16 pentru tarile nordice si 20 pentru Europa centrala si de est (unde cererea devine tot mai mare).

Ariane 5 (consortiu european)

Thor 6

Cât despre thor 2 ( inlocuit in feb 2008 de Thor 5 urcat in cer de la Baikonur -Kazahstan) si thor 3, toate sansele sa devina "space debris".

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default poate ma ajutati voi sa inteleg

din cate inteleg de la voi,nenea thor 3 a cam murit.din ce-am mai gasit pe ici,pe colo,locul i-a fost luat de thor 6 si canalele care erau pe el s-au mutat pe acesta...gasisem mai demult pe undeva o informatie ca intra in revizie anul asta prin vara,pare-se ca cei care o postasera erau ceva cam prost informati,de fapt batranul thor 3 a iesit la "pensie".bun a fost,cat a fost,ii simtim lipsa.am o intrebare si eu pentru voi:acum vreo doua saptamani,redevenind clientul lu' jiji tv,dupa ce i-am instalat antena maica-mii la tara (n-avea rost sa ma omor cu antene,diseq-uri,motoare cu reactie si alte scule din astea pentru profesionisti,ca si-asa se uita ca la felu' 14 la o telecomanda,daramite la alte chestii) scanand cu conserva alora sa vad ce mai e nou pe cer,n-am vazut nici un satelit in plus fata de intelsat 10-02.ar trebui sa bag manual thor 6,cu TP-uri si restu'?modelul decodorului e Hyunday-HSS 3169,m-am uitat un pic prin meniu dar n-am vazut nici o optiune de adaugat sateliti,transpondere,etc,dar ce-i drept nici nu am sapat prea mult prin el ca n-aveam timp.daca aveti idee,spuneti-mi si mie daca e capabila de ceva tabla aia galvanizata,nu de alta dar mi-e dor de posturile alea balcanice care mai erau p-acolo,nostalgii vechi,dehdau si io acolo,o bere,doua
    Last edited by dygey; 19th June 2010 at 05:13.

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dygey View Post
    din cate inteleg de la voi,nenea thor 3 a cam murit.din ce-am mai gasit pe ici,pe colo,locul i-a fost luat de thor 6 si canalele care erau pe el s-au mutat pe acesta...gasisem mai demult pe undeva o informatie ca intra in revizie anul asta prin vara,pare-se ca cei care o postasera erau ceva cam prost informati,de fapt batranul thor 3 a iesit la "pensie".bun a fost,cat a fost,ii simtim lipsa.am o intrebare si eu pentru voi:acum vreo doua saptamani,redevenind clientul lu' jiji tv,dupa ce i-am instalat antena maica-mii la tara (n-avea rost sa ma omor cu antene,diseq-uri,motoare cu reactie si alte scule din astea pentru profesionisti,ca si-asa se uita ca la felu' 14 la o telecomanda,daramite la alte chestii) scanand cu conserva alora sa vad ce mai e nou pe cer,n-am vazut nici un satelit in plus fata de intelsat 10-02.ar trebui sa bag manual thor 6,cu TP-uri si restu'?modelul decodorului e Hyunday-HSS 3169,m-am uitat un pic prin meniu dar n-am vazut nici o optiune de adaugat sateliti,transpondere,etc,dar ce-i drept nici nu am sapat prea mult prin el ca n-aveam timp.daca aveti idee,spuneti-mi si mie daca e capabila de ceva tabla aia galvanizata,nu de alta dar mi-e dor de posturile alea balcanice care mai erau p-acolo,nostalgii vechi,dehdau si io acolo,o bere,doua
    De ce ti-e dor? De mynele tv?
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Faithful Member Expert
    casa cu flori, strada sperantei, la etaj...
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    Da de mizeria de Astra 1H oare cand om scăpa?
    Daca toate merg bine (conform planului) va iesi la soare Astra 1N in 2011. Deci acum i se tine lumanarea lu' 1H, e spovedit impartasit, doctorii i-au dat mai putin de un an de zile. Pe 23 est vad ca deja s-au miscat
    Do you want to see a picture of a beautiful person? Hold up a mirror...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Thor 3 se va muta pe 4W pentru servici de telecomucatie.

http://www.dtvnews.hu/content/thor-3...-nyugati-4-fok

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thor3 este activ din nou! 4W 12245H 28000 7/8!
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Telenor Satellite Broadcasting (TBS) estimeaza ca prin plasarea Thor3 pe o orbita înclinată* la 4°Vest se poate scoate din batrânul Thor3 inca 6 pâna la 10 ani de functionare.El va fi directionat sa serveasca Orientul Mijlociu, TBS detinând o licenta de frecventa BSS .Regulamentele nu acorda dreptul de a de face broadcasting de pe o orbita înclinata asa ca satelitul cel mai probabil va fi folosit pentru transfer de date si comunicatii.
    Interesant este ca Thor 3 a fost pus pe 4Vest acolo unde exista Amos - Spacecom.Cei de la firma Spacecom nu au vrut sa comenteze despre plasarea Thor3 pe aceasi pozitie cu Amos.(Mai exista ceva asemanator cu Astra si Eutelsat la 28.2 E)
    *Orbita înclinata este o pozitionare a satelitului pe o pozitie între orbita geostationară [satelitul se invarte o data cu pamântul la 36000 Km altitudine,si ramane in aceiasi pozitie raportat la pămînt ] si orbita polara -satelitul se deplaseza pe directia polilor Nord-Sud si nu ESt-Vest(satelitii meteo,de cercetare.. altitudine între 300-1000 Km).
    Orbita înclinata, este de la 0,1°-89,9° in raport cu Ecuatorul.Satelitii pe orbita inclinata sunt utilizati in scopuri militare,de comunicatii... depinde de înaltimea lor ce alte intrebuintari mai sunt folositi (gps de exemplu).Datorita inclinatiei,traseul lor este in forma de 8 (analemma).

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Farewell to Thor3

Quote Originally Posted by popamare View Post
    De ce ti-e dor? De mynele tv?
    chiar,era si asta p-acolo,dar nu sunt fan deloc.erau niste canale de muzica,city tv parca,mai erau niste bulgari,slovaci (ceva de genu),era si latina f,tot de muzica si ala.d-astea mi-era dor,ma mai uitam la ele acum cativa ani cand aveam tot o conserva,dar aia avea si ceas digital....ce vremuri...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)