Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9

Thread: Akta -instalare

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Akta -instalare

Salut ,am primit o antena akta cu 3 lnb-uri .Ma puteti indruma cum montez cele trei lnb-uri pentru a receptiona cei 3 sateliti? SIRIUS,HOTBIRD,SI 16 GRADE?
    Pe care il pun principal? care e ordinea? pe ce transponder trebuie facut reglajul fin?
    Merci anticipat.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default reglaj

pe lnb central pui sirius bagi frecventa 12265h27500 pina obti semnal maxim pe 5 grade est prin reglaj fin!apoi iai la bibilit lnb al doilea cu semnal maxim pe hot bird 13 grade est 11623v27500 pe reglajul slitat!continui cu ultimul lnb pe eutelsat w2 la 16 grade est 11557 v 29950 !ultimele doua lnb se afla aproape unul de altul pe suport pt identificare distanta eutelsat w2 hotbird fiind doar de 3 grade pozitia lor pe suport fiind invers ca a satelitilor pe cer !legile fizicii aplicate in practica....apoi poti sa pui dispozitivul diseq si sa-l setezi pt fiecare lnb sa vezi totul!succes!

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default lnb central

cred ca-i o mica eroare,central trebuie sa fie lnbul pt hotbird
    vezi aici la manuale de utilizare ,cauta instructiunile de max tv
    http://www.elstar.ro/?page=shop/support

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

depinde pe ce satelit vrei sa ai semnal maxim!suportul de prindere al lnb poate fi construit si artizanal cu reglaj fin cu slit!hot bird e de departe cel mai tare ca putere asa ca daca il alegi ca satelit cental o sa ai pierdere destul de mare pe sirius mai ales pe transponderele 12674 v 10000 ,12694 v 3333 ,12737 v 3906 ,12681v1482 sau nu o sa le vezi !ai abonament la max akta tv ?sau esti interesat doar de programele libere?daca ai abonament ei nu mai emit pe eutelsat w2 asa ca poti alege daca te intereseaza cele free cu suportul nitel modificat slit mai lung pentru lnb din exterior satelitii de 1 grad vest thor -intelsat ,tot cu siriusul central si hotbird! exact invers ca pe cer la suport !in varianta cu sirius central in caz ca te intereseaza mult eutelsatulw2 de 16 grade est asta va fi cel mai defavorizat si recomand varianta de mai sus din instructiuni cu hotbird central dar cu pierderi mai mici pe ambii sateliti laterali!problema e ca toti satelitii de 16 grade est sint pe moarte si pina la inlocuire in toamna cu unul nou receptia e problematica si daca ai pune lnb direct pe 16 grade !acum ai de ales varianta optima si poti devenii expert in suporti artizanali ! succes!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

eu antena am facut-o asa: central Hotbird semnal maxim, apoi sirius pus in stanga, reglat la sange(a mai scazut semnalul pe hotbird dar nu ma afecteaza) si apoi in dreapta intra eutelsat-ul(acum o sa ai semnal slab sau chiar deloc pe unele frecvente pt ca e pe duca). mai bine modifici suportul si in loc de eutelsat pune astra cum ti-a spus si @johnsaxon. bafta
    5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
    ATX-91 + LNA177
    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
    My Youtube channel

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default ok

Quote Originally Posted by innesat91 View Post
    eu antena am facut-o asa: central Hotbird semnal maxim, apoi sirius pus in stanga, reglat la sange(a mai scazut semnalul pe hotbird dar nu ma afecteaza) si apoi in dreapta intra eutelsat-ul(acum o sa ai semnal slab sau chiar deloc pe unele frecvente pt ca e pe duca). mai bine modifici suportul si in loc de eutelsat pune astra cum ti-a spus si @johnsaxon. bafta
    http://img188.imageshack.us/i/gogopb.jpg/

exact asa am procedat insa nu sunt linistit.Vreau sirius principal si hotbird secundar.se poate cu acest suport?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

cu acest suport nu, pentru ca langa lnb central si cel din dreapta distanta este milimetrica...ceea ce face imposibila receptia hotbird-sirius cu sirius central, distanta dintre cei 2 sateliti fiind de 8 grade. poti sa il modifici, adica sa mai prelungesti suportul in partea dreapta. acum nu am timp, dar maine o sa-ti pun poze cu un suport care il foloseam pentru sirius, hotbird si astra
    Last edited by innesat91; 6th June 2010 at 02:12. Reason: completare

ATX-91 + LNA177
    My Youtube channel

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default modificare suport

exact cum e bratul suportului in dreapta reglabil in poza pe sirius executi un suport care si in stinga e slitat pt reglaj!apoi poti sa pui sirius central deplasind antena nitel mai la vest!in dreapta reglezi bine hotbird si in stinga intelsat thor!daca te intereseaza astra cu sirius central prelungesti partea din dreapta a suportului une vei avea intii lnb de hot bird si apoi cel de astra ,recomand si reglaj pe inaltime mai ales pt ultimul llnb suportul sa permita acest lucru ,cel mai simplu cu un surub m6 lung pe care ajustezi cu piulite inaltimea in cazul asta lnb trebuind sa fie nitel mai jos ca suportul ,invers ca la elevatia de pe cer unde astra e cel mai sus!poti face acest lucru si mai barbar indoind suportul inspre pamint pt semnal maxim in capatul din dreapta milimetric!asteapta te rog si poza de la innesat91 daca te intereseaza astra!succes!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

scuze ca postez pozele acum, dar azi am avut multa treaba. singura problema e ca suportul nu e pus pe antena(momentan am receptorul stricat)

http://img411.imageshack.us/img411/7...0606203048.jpg

http://img143.imageshack.us/img143/5...0606203119.jpg

http://img441.imageshack.us/img441/9...0606203159.jpg

http://img190.imageshack.us/img190/4...0606203235.jpg

e un fel de "schema" facuta in graba...nu stiu cat o sa te ajute, dar sper sa reusesti...e foarte usor. trebuie sa ai sirius in focar, dupa care pui lnb pt hotbird, si usor-usor il misti inspre dreapta, pana iti intra semnal,apoi reglezi si astra

ATX-91 + LNA177
    My Youtube channel

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)