Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ce program recomandati pentru DVD Rip ?

Vreau sa convertesc niste DVD-uri originale in formatul Xvid/Divx (fisiere avi), ce program mi-ati recomanda pentru DVD Rip ? Multumiri anticipate.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rocky7 View Post
    Vreau sa convertesc niste DVD-uri originale in formatul Xvid/Divx (fisiere avi), ce program mi-ati recomanda pentru DVD Rip ? Multumiri anticipate.

Eu folosesc asa :

DVD Decripter - cu acesta la Mode aleg : IFO I, salvez intr-un folder temporar rezultatul.

Auto Gordian Knot 2.27 - si cu acesta aleg folderul temporar apoi aleg coloana audio si subtitrarea dorita (se poate suprapune direct peste rezultatul rip-uit, sau fisier separat .sub) apoi folderul de destinatie, marimea finala, sau calitatea in procente, apoi formatul (Xvid sau DVIX) si cam asta e. Rezultat final foarte bun.

P.S. Pentru DVIX sa ai in PC codecurile aferente ca AutoGK nu-l are. Xvid are AutoGK.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@Mayerling : Multumesc pentru informatii. Am instalat cele 2 programe. DVDDecrypter in modul IFO I mi-a generat niste fisiere *VOB, e ok asa ? Care din ele este cel audio, respectiv video ? Cum pot alege sa am mai multe piste audio in Xvid ?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rocky7 View Post
    @Mayerling : Multumesc pentru informatii. Am instalat cele 2 programe. DVDDecrypter in modul IFO I mi-a generat niste fisiere *VOB, e ok asa ? Care din ele este cel audio, respectiv video ? Cum pot alege sa am mai multe piste audio in Xvid ?
    Audio si Subtitle, stie AutoGK sa le "vada". Alegi care doresti.

Xvid nu stiu sa mearga cu audio si subtitle cu mai multe piste. Dar DVIX da, stie, dar trebuie sa ai instalat in PC codecurile pentru DVIX (mai noi). Eu nu am facut decat cu un singur audio si un singur subtitle.
    Acuma trebuie sa plec pana undeva, dar mai tarziu, de proba am sa incerc si am sa postez rezultatul.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Exemplu de rip DVD to XviD

Pentru inceput trebuie sa alegi de la Mode, “IFO I”.

Apoi la Destination alegi locul de salvare (in exemplul meu : D :\temp\ )

Urmatoarea etapa, apesi pe acel disc unde cursorul de la mouse arata : Decrypt.

Incepe salvarea propriuzisa, astepti terminarea.

Rezultatul este asta : in Folderul temp din D o sa ai asa ceva :

Sa retii ca “VTS_01_0” pentru ca acolo se afla toate informatiile despre film. Acel fisier trebuie sa-l alegi cand treci la Step 1 din Auto Gordian Knot la Input file.

Si tot la Step 1 pentru Output file, alegi unde vrei sa salvezi rezultatul rip-uirii. In exemplul meu, am creeat un folder in D, Ana si regele, ca in imaginea de mai jos.

Se trece la Step 2. Se allege la Audio track(s) : coloana sonora care o vrei (in cazul meu e doar una singura).
    Apoi la Subtitle track(s) : se alege subtitrarea dorita (in cazul meu : Romanian:Wide/Letterbox).

La Step 3 alegi marimea rip-uirii, adica pe 1 CD, pe 2 CD sau Custom size, sau in functie de ce calitate vrei sa rezulte ripuirea in procente de calitate din DVD-ul original.

Apoi la Step 4 la Advanced Setings poti opta intre Xvid sau DivX .
    Daca vrei subtitrarea sa nu fie inclusa in film, bifezi “Use external subtitles”.
    Eu folosesc cu predilectie XviD deoarece codecurile sunt free, la DviX e mai complicat, daca ai tot ce-ti trebuie, poti folosi si Optiunea pentru DviX.

A mai ramas la Preview sa poti vedea rezultatul setarilor, dar atentie, va fi fara sonor, san u te impacientezi,materialul final rezultat va avea coloana Sonora aleasa de tine.

Daca ai trecut si de asta, mai ramane : Add Job si…….

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Continuare

Doar 10 poze primeste , off....

... la final Start

Aici ai niste Shortcut-uri pentru diferite otiuni :

Pe care sincer inca nu le-am folosit niciodata.

P.S.
    Din exemplul meu, materialul rezultat o sa-l postez la sectiunea Film.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pentru cei care vor sa aibe si sa copieze tutorialul, de aici : http://www.megaupload.com/?d=JP0S2TT4

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

multumiri pentru acest excelent tutorial !

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Dar invers din dvix in dvd format ce program recomandati ? eu am avut unul dar... nu-l mai am. Multumesc!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mariuss View Post
    Dar invers din dvix in dvd format ce program recomandati ? eu am avut unul dar... nu-l mai am. Multumesc!
    Scuze de intarziere. Stiam ca am intr-o revista despre tema asta, si azi in sfarsit am dat de revista.

Aici ai si arhiva cu pozele in marimea originala de la scanare.

http://www.megaupload.com/?d=MJ3OXKYU
    Last edited by Mayerling; 9th June 2010 at 22:54.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)