Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Alt DVB

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Alt DVB

Indiferent ca folosesc Alt DVB 1.04 sau 1.07, imi ingheata imaginea si sonorul, in functie de program, in 1 - 10 min. Am ss2, semnal 40-60% si ... ce ar mai trebui sa va spun? Daca merg pe alt canal si revin e OK, dar dupa alte citeva minute ingheata totul din nou. Indiferent ca este canal codat sau nu, tot acolo ajung!
    HELP!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ai procesor p4 ?

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default alt DVB

Eu stau mult mai bine.la numai 5-6sec nu mai am sonor
    ALT DVB 1.07cu P4 3.8G

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by darkt
    ai procesor p4 ?
    Da, un P4 pe o placa Gigabyte I915, cu PCI-e si o placa video Radeon X300/X550. Sistemul e relativ nou, dar SS2-ul il am de aprox 1 an si se comporta la fel ca vechiul sistem, si el tot un P4. Driver de SS2 - 4.2.11 din cite imi spune sistemul. Nu stiu sa spun cum functioneaza cu My Theater, nu am probat, dar cred ca va trebui sa o fac, asa-i?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

E de la faptul ca ai procesor cu hyperthreading .. trebuie sa setezi alt dvb sa foloseasca doar 1 cpu. Stiu ca exista un utilitar al winului pentru a face asta si o sa-ti spun care e cand il gasesc.

bafta

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Utilitarul este imagecfg.exe. Daca nu il ai il gasesti usor cu google.Il copiezi in windows\system32\

Scrii asta in start/run/cmd inlocuind ce am scris eu cu calea pe care o ai tu la altdvb.exe:

imagecfg -a 0xn c:\altdvb\altdvb.exe

where 0xn is the affinity mask and maps to a cpu as follows:
    CPU Mask
    0 0x1
    1 0x2
    2 0x4
    3 0x8
    4 0x10
    5 0x20

// ex:
    imagecfg -a 0x1 c:\altdvb\altdvb.exe --- asta assigneaza cpu 1 lui altdvb
    //

bafta

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Si la mytheatre e aceesi chestie numai ca nu trebuie sa folosesti acest utilitar ci ai direct optiune in program sa assignezi un singur procesor aplicatiei. Progdvb merge direct.

bafta

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Nu am apucat sa probez prea mult, dar se pare ca ai dreptate: nu pare a se bloca. Multumesc darkt

Andrey14
    Guest

si cand o veni AltDVB 2 .. oh, GOD!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Alt Dvb

Salutare.Am mai multe probleme nerezolvate la Alt dvb,dar cea mai urgenta ar fi filtrele.Nu stiu ce sa mai fac.Unele programe se aud normal, altele se aud sacadat,sau ca un chitait.A doua este un mister.Cand inchid Alt dvb,imi da eroarea:violation of adress 01cb40d0.Read of adress 01cb40d0.Ce sa fac?Multumesc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Alt Dvb

Chiar nimeni nu ma poate ajuta? Am incercat,dar nu reusesc.De exemplu Tps Star sevrde si aude normal,Tps **** se vede bine dar se aude sacadat si chitait.Cand inchid programul apare aceiasi eroare.Multumesc.

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Alt Dvb

Quote Originally Posted by adrianp
    Salutare.Am mai multe probleme nerezolvate la Alt dvb,dar cea mai urgenta ar fi filtrele.Nu stiu ce sa mai fac.Unele programe se aud normal, altele se aud sacadat,sau ca un chitait.A doua este un mister.Cand inchid Alt dvb,imi da eroarea:violation of adress 01cb40d0.Read of adress 01cb40d0.Ce sa fac?Multumesc.
    Chiar nimeni nu ma poate ajuta? Am incercat,dar nu reusesc.De exemplu Tps Star sevrde si aude normal,Tps **** se vede bine dar se aude sacadat si chitait.Cand inchid programul apare aceiasi eroare.Multumesc.
    Eroarea aia parca o dadea ALT-DVB din cauza pluginului MDteletext. Cu sunetul incearca si foloseste ca filtru audio filtrul de la intervideo si ar trebui sa fie ok.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Alt Dvb

Stailus,multumesc.Ai avut dreptate.Md teletex era de vina.Ca sa folosesc teletextul la Alt dvb,ce trebuie?Cu sunetul nu am reusit.te rog spune mi de unde iau fitrul inter video si unde il pun.Multumesc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Re: Alt Dvb

Stailus,multumesc.Ai avut dreptate.Md teletex era de vina.Ca sa folosesc teletextul la Alt dvb,ce trebuie?Cu sunetul nu am reusit.te rog spune mi de unde iau fitrul inter video si unde il pun.Multumesc.
    codecuri si alte programe pt. ss2 gasesti Aici

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Alt Dvb

Multumesc,am reusit.Prog Dvb este marunt.Pentru teletex ce se poate folosi.?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)