Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default RCS & RDS oferă televiziune HD gratuită tuturor abonaţilor la cablu

RCS & RDS, liderul serviciilor de televiziune prin cablu şi prin satelit din Romnia, oferă, de la 1 iunie, abonaţilor săi la televiziunea prin cablu, gratuit, 4 canale de televiziune n format HD, iar n curnd vor fi disponibile şi altele, conform reprezentanţilor companiei. Cele patru canale n format HD sunt Digi Sport HD, TVR HD, National Geographic HD şi National Geographic Wild HD.
    Am vrut să oferim abonaţilor noştri posibilitatea de a urmări cea mai importantă competiţie de fotbal din lume n cel mai bun format,a declarat Niculae Pleşa, vicepreşedinte operaţiuni comerciale şi de marketing al RCS & RDS, referindu-se la Campionatul Mondial de Fotbal care va ncepe pe 11 iunie n Africa de Sud şi care va fi transmis de TVR.
    Aceasta este doar intrarea noastră pe segmentul serviciilor de televiziune HD. Vom continua cu un număr generos de noi programe HD, pe care le vom avea disponibile pentru clienţii noştri, ct de curnd, a mai spus Pleşa.
    24 de lei, cel mai ieftin abonament
    Abonaţii actuali ai Digi TV prin cablu pot face rapid trecerea către programele de tip HD. Acesştia trebuie să solicite doar echipamentul necesar recepţiei n acest format, echipament pe care RCS & RDS l pune la dispoziţie fie prin nchiriere cu 10 lei lunar (inclusiv TVA), fie prin plată integrală cu 350 lei (inclusiv TVA).
    Cine doreşte să se aboneze la programele digitale şi HD ale companiei va plăti cel mai puţin 24 lei lunar (inclusiv TVA) şi va primi un minim de 86 canale TV, dintre care 82 digitale şi 4 HD, plus 7 posturi radio.
    Abonaţii pachetelor analogice de televiziune vor putea astfel viziona mai multe canale - cu ncă jumătate n plus faţă de numărul de canale de care dispun n acest moment şi le vor viziona pe toate n format digital. Aceştia vor avea pnă la 82 canale digitale şi 4 canale HD.
    Cei care sunt abonaţi la pachetele digitale, vor putea nchiria sau cumpăra n aceleaşi condiţii decodorul necesar accesului la formatul HD al celor 4 programe. Dacă doresc, au posibilitatea de schimba decodorul actual cu cel nou, chiria aferentă noului decodor fiind de 10 lei lunar (inclusiv TVA).
    RCS & RDS are 6.500 angajaţi şi dispune de un număr de peste 200 puncte de prezenţă la nivelul ntregii ţări. RCS & RDS este totodată unul din cei mai importanţi operatori din regiune, furniznd servicii de telecomunicaţii şi n Ungaria, Cehia, Slovacia, Croaţia şi Serbia.

SURSA:
    RCS&RDS

http://www.capital.ro/articol/rcs-rd...m_campaign=rss
    Last edited by trid_ovi; 3rd June 2010 at 14:42.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Incepe distractia Made by RCS&RDS:
    - receptoare lipsa in casierii
    - obligativitatea prelungirii contractului pe 15-27 luni pt. toate serviciile
    - orice modificare se va putea face intre 1-2 ale lunii intre 5-6am
    - dupa cateva luni vor pune taxa pe acest serviciu
    si lista poate continua...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rumunac View Post
    ... tvr hd nu mai merge.E criptat.Deci,deocamdata sunt comunicate de presa aiurea
    Pai n-ai citit ca e cu abonament? Normal ca e criptat.
    SHALOM

Om simplu Teacher
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Normal ca e criptat , nu vrei sa se lege la retea tot mocangiul ?
    Scuza-ma dar daca tie ti se pare "mocangeala" 63lei pe luna....?!? Este mai mult decat evident ca HD-ul nu e "FREE" sau "GRATIS" ci cu 10 lei pe luna (in prima faza). Daca erau cinstiti si chiar vroiau sa-l lasa "la liber" il lasau decodat pentru ca oricum platesti ca sa ai cablu(chiar si numai pentru pachetul BAZA). Eu unul, am fost nevoit sa iau in chirie un astfel de decodor pt TVR HD pt ca in Craiova nu exista DVB-T. Pentru mine e clar: este o "smecherie" chestia asta cu taxa pe hd (vezi taxa de mentenanta).
    RadioMix www.mixcraiova.ro Muzica Dance

R a d i o P o p u l a r Muzica p o p u l a r a si de petrecere www.radio p o p u l a r.ro

Om simplu Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu am zis asta. Am zis doar ca e RECLAMA MINCINOASA. Nimic nu e GRATIS! ATAT!
    RadioMix www.mixcraiova.ro Muzica Dance

R a d i o P o p u l a r Muzica p o p u l a r a si de petrecere www.radio p o p u l a r.ro

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Tu vrei sa bagi doar cablul in TV si sa mearga ? Il iei de pe scara blocului si il bagi in TV si vrei sa mearga ? Fara nici o modalitate din partea operatorului de a gestiona accesul in reteaua lor

E reteaua lor , e dreptul lor de a-si proteja semnalul . Te abonezi la ei , primesti un decodor .

E ca si cum DigiTV ar transmite programele pe satelit necodat . Fix acelasi principiu . Transmiti codat , se uita doar cei care platesc . La cablu la fel .

Perioada de teste a fost necodata . Ce ai vazut tu necodat au fost doar teste .
    Ma scuzi maestre, dar nu este aceasi lucru. Necodat de pe satelit pot sa vada toti care au antene, pe cand necodat de pe digicablu poti sa vezi numai daca esti abonatul lor si ai platit abonamentul (indiferent ca este analogic sau digital). Sigur ca este mai comod asa pentru ei, codat + un decodor, decat sa restrictioneze de afara ce intra la tine in casa. In schimb mi se pare o magarie sa codezi programele HD, dupa care sa le dai gratis pentru cei care au decodor. Daca tot este gratis, de ce nu pot vedea toti abonatii cu plata la zi a abonamentului, care au tv HD ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Supaplex View Post
    ...Daca tot este gratis, de ce nu pot vedea toti abonatii cu plata la zi a abonamentului, care au tv HD ?
    Unul dintre motive ar fi ca multi au tras cablu "de la vecinu' ".
    Altul ar fi ca pe viitor probabil vor fi si alte programe HD dar nu free.
    SHALOM

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Tot nu ati inteles ca este vorba de o reclama mincinoasa , doar de a mai gasi noi abonati
    Din moment ce concurenta cere o taxa , atunci ei au "inventat" chestia teoretica cu "free"
    Practic intr-un fel sau altul tot trebuie sa-le platesti ( chirie sau sa-l cumperi si asta pe langa plata abonamentului pe care-l ai ) , in plus este foarte naspa pt. cei care deja detin lcd-uri/plasme dotate cu tunere dvbt/c hd sa "stea" dupa un receptor
    Investitia lor de zecii de milioane fiind doar pe post de monitor , numai in Ro exista aceasta mentalitate
    In plus prin aceasta "imperechere" receptor + cartela lor am mai scris , dth-urile detin controlul asupra clientilor si astfel nu prea mai ai nici o sansa la a "imparti" abonamentul intre 2-3 vecini
    Mai bine spuneau/scriau adevarul , decat aceasta reclama cu "free hd" si atunci vedeam daca se mai inghesuiau atatia

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

eu sunt curios daca si ce este acum FTA va ramane FTA sau se va cripta
    am mai pus intrebarea si in topicul celalalt despre gigi cablu dar nu s`a sesizat nimeni din breasla sa raspunda
    buc. | parabola 1.5 | invacom 0.3 dB | dm500 | dm800 | 62E -> 30W

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by freeloader View Post
    eu sunt curios daca si ce este acum FTA va ramane FTA sau se va cripta
    am mai pus intrebarea si in topicul celalalt despre gigi cablu dar nu s`a sesizat nimeni din breasla sa raspunda
    "FTA" = free to air, programe liber receptionabile prin aer.
    La cablu nu exista programe free (free to cable?), platesti abonamentul pentru orice pachet, doar ca unele sunt codate, altele nu.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Este intr-adevar impropiu sa spui/scrii "free" in cazul cablului ( analogic/digital ) , dar prin virtutea inertiei a notiunii "free=necodat" la asta sa referit Freeloader si mai ales pt. prg. de pe dvb-c
    Din pacate insa asa cum am mai scris RCS-ul incetul cu incetul va coda aproape toate prg. de pe dvb-c , lasand doar prg. fara prea mare interes comercial ( vezi grila prg. cablu analogic )
    Astfel dupa ce se va mai potolii aceasta "minciuna" cu free hd , lucrurile vor intra pe fagasul normal si aparand pachetele personalizate si pt. dvb-c ( nu stiu daca vor fii identice ca la cablu analogic , dar sigur vor aparea pachete cu costuri/tematici individuale )

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

O gramada de oameni acuza RDS-ul ca nu a lasat TVR HD necodat in reteaua proprie, dar nu vad pe nici unul dintre ei sa acuze TVR ca nu transmite prin DVB-T programele TVR1, TVR2, TVR3 si TVR HD in toata tara, necodat.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pai esti abonat . Si cu ce vezi canalele digitale ? Cu un receiver . La Digi Satelit daca esti abonat cu ce vezi canalele lor ? Cu un receiver .

Ii grea romana asta pentru unii, una zice anuntul, alta inteleg unii. Tot pe mocangeala daca s-ar putea. Eu nu pot sa-mi dau seama cum gandesc unii, dar puneti mintea aia un pic la miscare, voi nu realizati ca sunt si astea niste costuri? Pe moca nu e nimic Pentru voi daca s-ar transmite terestru toate canalele si FREE ar fi ceva.Si pun pariu ca si atunci s-ar gasi cativa ca tot nu e bine.
    Last edited by ionut_m_bv; 5th June 2010 at 20:09.
    Numai bine ! @ Ionut_m_bv

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nrares View Post
    O gramada de oameni acuza RDS-ul ca nu a lasat TVR HD necodat in reteaua proprie, dar nu vad pe nici unul dintre ei sa acuze TVR ca nu transmite prin DVB-T programele TVR1, TVR2, TVR3 si TVR HD in toata tara, necodat.
    DVB-T nu inseamna ca daca transmit digital terestru se vede in orice casa ,trebuie o investitie serioasa ca sa poata fi vizionat in toate locurile din tara,sau macar in cele mai dens locuite, nu zic ca nu ar trebui sa faca televiziune publica aceasta investitie mai ales ca ne ia banii degeaba, pina acum a reusit cineva sa puna in 2 zone din tara Bucuresti si Sibiu unde cred ca televiziune publica nu a avut nici un aport si este cale lunga pina va avea acoperire toata tara
    si inca ceva ,moca nu este nimic si daca transmit trestru digital necodat,cu ce receptionezi?iti trebiue receiver digital terestru care nu este moca pe nicaieri sau un televizor care are tuner DVB-T care este tot pe bani,deci oricum trebuie investitie din partea celor care vor sa vada programe digitale terestre

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

N-ai inteles nimic. N-are a face.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)