Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default 3D oare e posibil asa?

salut!...
    pentru ca vin din zona 2d si nu am prea multe informatii cu privire la experienta 3d, poate are cineva idee despre urmatoarea abordare :
    daca iau de exemplu transmisia 3d de la turneul de tenis din paris care este facuta in sistemul "frame side by side" in care imaginile dreapta / stanga apar in acelasi timp la jumatate din rezolutia orizontala (1920/2) , evident alungite
    se presupune ca tv-ul 3d ready preia semnalul il decodeaza si separa dreapta / stanga pentru fiecare lentila a ochelarului facand si corectia de rezolutie necesare (upscale) pentru a aduce la 1920 cat poate panoul, sa zicem la 60Hz pentru fiecare lentila..adica 120Hz....pana aici este destul de clar.....eu ma intreb atunci de ce nu s-ar putea face un convertor (adaptor) extern la care sa fie legati ochelarii si care sa debiteze pe hdmi (eventual 1.4) imaginile deja prelucrate din semnalul original si astfel sa faca sincronizarea necesara si pe o plasma sau lcd normal ...fara sa ai fie nevoie achizitionarea unui nou televizor 3d ready?...adica ideea era sa fie externalizata tehnologia si adaptata oricarui panou obisnuit...ce parere aveti?
    Plasma Pioneer KURO 5090, DreamBox DM800+antena 1,6M, Pioneer Receiver VSX D411, Benq PB6110 ,Lap ACER 8930, HDD WD 2T

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai exista 2 discutii deschise pe forum pe aceasta tema :
    http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=112525
    http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=112131

Eu incerc in momentul de fata sa redau cu Stereoscopic Player imaginile inregistrate de pe 3Dsat si HD1 si cu un usb to irda sau un oscilator sa comand o pereche de ochelari. Usor usou incep sa apare rezultate oarecum promitatoare.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am pus aceiasi intrebare.Am si gasit raspunsul.Am gasit si solutia.
    La ora actuala
    PC cu placa video NVIDIA
    care ruleaza stereoscopic player
    si SkyStar HD
    ochelari shutter glasses
    proiector 3D ready(daca ai bani de model short throw e cel mai indicat)
    ecran de proiectie.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Shutter glasses

Pentru entuziasti exista la VRSHOP (http://www.vrshop.ro/ed-glasses.html) ochelari tip shutter glasses pentru PC (cu drivere pt ATI & NVIDIA). In general pt asa ceva e nevoie de frecventa de refresh cat mai mare, asa ca e posibil ca la un LCD de dimensiuni mai mari sa apara fenomenul de flicker.

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Ha,ha
    sa fii tu sanatos de cand am sunat eu dupa ochelari la vr shop.Nu au pe stoc.In cateva saptamani aduc.Pana atunci ma joc impreuna cu copilul zgrongy cu ochelari shutter glasses imprumutati de la mall
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default 3D in test

ok..mersi de linkuri si de idei
    totusi nu inteleg de ce trebuie videoproiector hd ready daca semnalul este deja prelucrat de driverele de la nvidia...
    cred ca pana la urma o sa apara si genul asta de adaptor care sa stea intre dreambox si plasma si sa faca toata treaba...
    Plasma Pioneer KURO 5090, DreamBox DM800+antena 1,6M, Pioneer Receiver VSX D411, Benq PB6110 ,Lap ACER 8930, HDD WD 2T

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by boby67 View Post
    .................................................
    cred ca pana la urma o sa apara si genul asta de adaptor care sa stea intre dreambox si plasma si sa faca toata treaba...
    Mai repede astepti sa scada preturile la televizoarele 3D

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

nu inteleg ce e graba asta cu 3 D, cand deocamdata nu prea exista continut 3D, decat demo-uri si poate cateva filme. Mai dureaza....

Din ce inteleg aici, cei care au cumparat tv HD au luat teapa, ca urmatorul standard in tv nu va fi HD va fi 3D ?

Cel putin la noi inca nici HD nu este po....r, datorita preturilor la echipamente si lipsei ( abia daca exista ceva ) continutului HD.

Salutari pentru Dolce la tentativa HD ! Trebuia sa inceapa cineva !

Notă: Vizionarea programelor Pay TV fără un abonament valabil este ilegală
    Discuţiile purtate si fişierele disponibile aici sunt n scop experimental şi educaţional !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

...mister...poate tu nu te grabesti dar eu vreau sa vad acum roland garros in 3d de pe orange hd...asa ca nu sursele sunt problema ci faptul ca trebuie o modificare hardware relativ usoara pentru a vedea aceste posturi 3DTV....
    eu nu-mi schimb plasma doar ca vrea samsung si panasonic asta....eu cred ca o sa apara cat de curand si kit-ul adaptor pentru panourile normale...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

...si speri ca un panou normal va putea afisa 3D ?

Discuţiile purtate si fişierele disponibile aici sunt n scop experimental şi educaţional !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Boby, orice e posibil, ideea e sa se vanda televizoarele cu totul....

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Levys View Post
    nu inteleg ce e graba asta cu 3 D, cand deocamdata nu prea exista continut 3D, decat demo-uri si poate cateva filme. Mai dureaza....

Din ce inteleg aici, cei care au cumparat tv HD au luat teapa, ca urmatorul standard in tv nu va fi HD va fi 3D ?

Cel putin la noi inca nici HD nu este po....r, datorita preturilor la echipamente si lipsei ( abia daca exista ceva ) continutului HD.

Salutari pentru Dolce la tentativa HD ! Trebuia sa inceapa cineva !
    Nenea Levys dar te-ai gandit ca poti sa-ti creezi singur continutul 3D.Eu am un aparat foto Pentax si vreau sa mai cumpar unu.Le pun pe o sina si fac experimenete 3D.Albumul de concediu 3D.E,ce zici?
    Si crezi ca cei care au scos televizoare 3D nu vor sustine dezvoltarea domeniului 3D ?
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 3d?De ce?

Quote Originally Posted by Levys View Post
    ....nu inteleg ce e graba asta cu 3 D, cand deocamdata nu prea exista continut 3D....
    In perioadele de criza exista si locuri unde se produce - nu la noi unde nu se produce nimik, se fura tot - daca mai e ceva de furat - revenind - producatorii de la Hollywood au acum datorita tehnologiei hardware - software - posibilitatea sa faca filme in 3D - luati ca si exemplu Avatarul care este un proiect de acum 10 ani si a fost facut abia acum.
    Deci se poate produce acum in serie ca sa zicem asa material 3D content - film, sport, concert etc.
    Partea a doua vine de la producatorii de ecrane - paneluri plasma, led etc care nu stau sa vada - trece NU trece criza - le mai da BOC sau nu pensiile sau salariile - si produc acum noile tv-uri capabile sa redea 3D.
    Deci 3D -ul nu este decat o dezvoltare prin accelerare a industriei video - audio film etc. - hardware - software - generata parerea mea si de criza.
    Daca va uitati la preturi - 2000 pounds - 3000 dolari este "ieftina" si anume diferenta platita pentru un TV plasma capabil sa redea si 3D fata de aceeasi plasma 2D - Panasonic este de cam 600 eur.
    Totul se invarte deci in jurul unui "mare business" - si anume lumea filmului si a televiziunilor din sua , asia si eur - aici sky_uk si anume generarea si producerea de hardware tv-uri led plasma etc + locuri de munca adica mai pe romaneste - din pacate nu pentru noi cei din RO ci pentru cei de peste ocean asia etc.

Din pacate dupa 20 de ani de furturi, falimentari, bisnita si comert fara a construi ceva - in afara de vile masini si opulenta imbogatitilor - Romania a ajuns cum se zice sa traga linie - bottom line - si concluzia - nu mai avem ce sa punem "in sac" cum se zice - coroborat cu managmentul si conducerea dezastroasa a tarii.
    Pacat...

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

...topicul acesta i-mi aduce aminte de "binoclurile" acelea pe care le primeai de la te miri ce neamuri, aduse de prin te miri ce tari i care vedeai cateva imagini 3D si ne minunam cu totii...

Poate un asemenea sistem ar putea fi implementat cu succes in romania, singurii care nu-si vor putea permite acel sistem, ar fi pensionarii cu pensii speciale reduse cu 15%, angajatii primariilor, spitalelor, judecatorii si politistii cu salarii mai mici cu 25%, care protesteaza dansind cu zambetul pe buze...
    , iar ceilalti angajati care lucreaza in sectorul privat si au salarii mari de 600-1400 RON, i-si vor cumpara plasme si LCD-uri 4D ca 3 D este deja depasit pentru ei...
    ...din pacate....traim in romania si asta ne ocupa tot timpul !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Ieri, plimbandu-ma prin magazine, am vazut in doua locuri diferite ( in Dubai ) ,expuse televizoare 3D SAMSUNG pe care rulau fime 3D de animatie ( unul era " UP" ). Ce nu mi-a placut, este faptul ca se simte cum ochelarii ( shutter glasses ) palpaie, efectul este suparator chiar. Ar putea fi din cauza luminii fluorescente din magazin sau frecventa de comutare stanga/dreapta nu este suficient de mare? A mai observat cineva asta?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)