Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39

Thread: ss1 vresus ss2

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ss1 vresus ss2

am reushit sa pun mina pe o placa ss1 shi bineintzles am testa-o
    concluzii

sistem de test xp [email protected] (bus la 200) L2cache 524K memorii 2X256ddram dualchannel pc3200 2xwd 40&120G

ss1-1.3 driver 2.15
    ss2-2.3 driver 4.2.10
    alt-dvb 106

transponder test 12034 sirius3 5grade est

ss2-~20%(semnal oscilant) aproape la limita de lock(uneori disparea lockul shi indica no signal)-nici vb de imagine(la 2.3imaginea cu macroblocurile incep in jur de 35%)
    ss1-~20-30(semnal oscilant) lock fara probleme imagine cu multe macroblocuri dar destul de inteligibila

concluzie ss1 1.3 mai sensibil cu 10-15% ca ss2 exact ca diferentza invacom mti

=calitatea imaginii pe restul programelor buna (se vede ca virgula cu un filtru ciberlynk pe soft mode cu ss2)
    pro-incarcare procesor ss1-~5-10% programe codate 5-10% programe necodate
    contra-trecerea full screen pe ss1 dureaza o vesnicie(1-3sec)
    -pro scaneaza shi locheaza semnalul fenomenal mo lasat cu gura cascata la scanarea unui satelit-cu conditzia sa aiba semnal suficient
    -pro nu necesita sisteme atit de pretentziaose, merge fara probleme shi pe un pentiumla 500 Mhz

concluzia mea:nushi merita banii

-la banii cit costa se poate investi intr-un sistem mai performat care sa poata sustzine o decodare soft gen ss2
    -la banii cit costa se poate cumpara o antena de 1.8 pentru semnalul slab
    concluzia voastra o tragetzi singuri

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ghettoman acelasi lucru am constatat si eu pe pinacle mie imi deschide programe de la 10%-15% si merge perfect fara macroblocuri pe cand cu ss2 ver 2.3 nici nu sesizeaza semnal in concluzie pctv are tunerul mult mai bun decat ss2

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Daca incercai cu SS2 ver.2.6c era la fel ca SS1 de sensibila.
    Am facut eu comparatie cu un Echostar 2110 si era la fel de sensibila placa ca receptorul.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Mirciulica
    Daca incercai cu SS2 ver.2.6c era la fel ca SS1 de sensibila.
    Am facut eu comparatie cu un Echostar 2110 si era la fel de sensibila placa ca receptorul.
    mirciulica eu te sfatuiesc sa nu te hazardezi la afirmatzii deastea 2.6c-ul e un 2.6b cu alta palarie.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Tuner

La mine am facut comparatie humi 5400z cu pinnacle sat tv,si se apropie de humi care este taticul in tunere.
    Cel mai prost se comporta dreamu lcare are tunerul mai prost ca ss2 lu fratemeu,de acea dreamul sta pe ant de3m dar tot nu deschide unele prog pe 1*W.
    Pe vremuri am avut un Nokia 9200s cu tuner lung,acela a avut cel mai sensibil tuner pe care la-m intilnit,si acelasi tuner cred ca il are 9800s

__________________________________________________ ________
    Pioneer,bct1420goldbox,Humax5400z,hot,emu1.7,pinna cle,pc,tv,sat,nokia9600dvb2000,
    Cam,aston1.05modificat conax,cam,aston,105+titanium,cam magic modif matrix+fan+silver
    Dreambox,7000s,ant,3m,twin lnb invacom,ant 1,90 ukraina,twin,lnb,mti.dbox2.

gogi BV

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

ghettoman wrote:
    "mirciulica eu te sfatuiesc sa nu te hazardezi la afirmatzii deastea 2.6c-ul e un 2.6b cu alta palarie"

2.6c e un 2.6b cu alta palarie, adica cu alt tuner, mult mai bun. Am testat personal toate variantele de ss2, dpdv al tunerului, pe semnale slabe(Sky Italia, Bucuresti):
    - cea mai proasta revizie: 2.6b (semnal 0)
    - aproape la fel de slab: 2.3 (semnal 0, intra vreo 2 frecvente totusi)
    - cea mai buna: 2.6c (semnal fara probleme pe aproape toate frecventele)

Testat si sksytar 1, rev 1.3 si 1.5, mai bun ca toate ss2 la un loc.[/quote]

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default d-le tutu,ai dreptate mnare

d-le TUTU,sunt perfect de acord cu tine,ai mare dreptate,ss1 mai bun ca toate ss2-urile la un loc din absolut toate punctele de vdere
    desi nici cu ss2-ul 2.6c nu am avut probleme,pt. ca la noi in mm cu o antena 1,1 fe imi merg cu semnal intre 68%- 82% toate transponderele pt. sky de ex.,la alt satelit probl.cu semnalul nu ma plang deloc!ce ar fi sa-mi pun o antena de 1,8 + un invacom de 0,3db,cred ca ar intra 100%)
    ce am obs. tunerul de la ss2 nu stiu din ce cauza la scan-ul de anumite transpondere de pe diversi sateliti imi zice ca n-am semnal deloc pe anumite frecvente pol.verticala,cu acelasi lnb tunerul ss1 1.3 merg perfect toate;schimband lnb-ul cu alt tip merg toate si cu ss2-ul,ciudat!se pare ca tunerul nu e asa de sensibil pe anumite frecvente sau incompatibilitate dintre tuner si lnb pe anumite frecv.ale oscilatorului!

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

e vorba de oscilator, trebuie sa incerci in jurul frecventei teoretice si vei gasi canalele si cu ss2. Singurul program care cauta automat in jurul frecventei este deocamdata dvbdream.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Antena

Cu ce antena ati testat la Bucuresti?
    Sint curios daca intra prima fila 6-10 sky cinema 16/9,
    si cu ce ant,la bv nu intra astea nici cu 3m.

Pioneer,bct1420goldbox,Humax5400z,hot,emu1.7,pinna cle,pc,tv,sat,nokia9600dvb2000,
    Cam,aston1.05modificat conax,cam,aston,105+titanium,cam magic modif matrix+fan+silver
    Dreambox,7000s,ant,3m,twin lnb invacom,ant 1,90 ukraina,twin,lnb,mti.dbox2.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@tutu
    ma intereseaza sa schimb placa ss2 2.3 pe care o am cu alta cu un tuner mai sensibil.....ss1 1.5 sau ss2 2.6c
    vreau sa stiu ce alegere sa fac...........
    se poate sa-mi spui care este nivelul de semnal pe un transponder slab (de ex transp cu prima fila 5,6, etcc...)
    multumesc
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by khristian
    @tutu
    ma intereseaza sa schimb placa ss2 2.3 pe care o am cu alta cu un tuner mai sensibil.....ss1 1.5 sau ss2 2.6c
    vreau sa stiu ce alegere sa fac...........
    se poate sa-mi spui care este nivelul de semnal pe un transponder slab (de ex transp cu prima fila 5,6, etcc...)
    multumesc
    parera mea...nu se merita investitiza mai ale intro ss1 1.5
    evental de ai cea la limita de semnal..30-35% pe ss2 2.3 sau 8-10% pe ss2.6 dar nici asha
    nu te astepta la rezultate fenomenale ca vei fi la fel de dezamagit ca mine

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@ghettoman
    mentor.............
    daca citesti mai atent postul observi ca nu-ti ceream 'parerea ta'...........
    oricum ti-o exprimi la fiecare post: ' ss2 rev. 2.3 cea mai buna revizie".......merci oricum.......
    sau poate tu vrei sa-ti maresti nr de posturi............
    oricum din graba cu care te da-i cu parerea, 'repezeala' cu care citesti post-urile, precum si 'repezeala' cu care le scrii, asta reiese........ca esti la concurs........
    faptul c-am postat in 2 locuri cam aceasi intrebare se datoreza faptului ca incerc aflarea unui raspuns care ma 'arde' acum, de la oameni avizati.........adevaratii 'mentori'........care ca orice cunoscator posteaza rar, dar bine..........spre deosebire de tine care te exprimi greu.......

adios.........

ps. in cateva zile am sa te lamuresc si pe tine daca ss2 rev. 2.3 este cea mai buna
    TV LCD TOSHIBA fullHD 82", DM800+1.4m offset MST-tabla cu 4 lnb+ toroidala cu 12 lnb =>>> acces 53est-5vest

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Din pacate in Bucuresti cu antena de 2,5 cele 2 transpondere slabe de pe Hotbird imi intra numai intre anumite ore si numai pe Humax(la limita), ss2 nu le miroase si cred ca nici ss1.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

am inteles..........
    atunci un transponder care are un semnal pe la limita in buc.........
    nu ma intereseaza atat de mult masuratori, calcule, etc....
    ci doar o obervatie empirica de semnal pe un anumit transponder care are semnalul pe la limita in buc masurat cu placile testate de tine (de ex ss2 rev 2.3-35%driver 4.2.11-40%, ss2 rev. 2.6b driv.4.22- 30%-34%, etc........)
    asta daca se poate........
    multumesc anticipat.........

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Momentan nu am decit o singura placa ss2 ver2.6c, deci nu mai am cum sa fac comparatii acum. Oricum tu avind alta locatie, nu cred ca te ajuta prea mult valorile din Bucuresti.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)