Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Humax 5400 probleme semnal

Buna,

Sunt incepator intr-ale acestui receiver, Humax 5400 IRCI, detaliile din meniu sunt:
    H/W VERSION OAK I&II 2.1
    S/W VERSION HIC 1.01.10
    DEVICE DRIVER VERSION DIC 1.01.10
    S/W LAST UPDATE 9 MAR 2001
    LOADER H 2.08 (0016.0600)

Cu dm500 pe Astra am semnal 94%, deci nu e LNBul sau receiverul sau satelitul....

Acum problemele:

1. Am semnal foarte slab pe Hotbird, Astra, dar pe Eurobird 1 (Astra 2A/2B/2D) am cautat dupa Info TV 10892.00 H, 27500, 3/4 si mi-a gasit canale. Semnalul pe Info TV este 49%, iar calitatea semnalului 60-64%
    Care e problema ?

2. Cum sa pun upgradez softul de pe el, am cautat pe google si nu prea gasesc informatii detaliate . Ce imi trebuie ? Cum se face ? (inteleg ca prin RS232). Rog mai multe informatii de la cunoscatori.

3. Daca poate uploada cineva tot ce am nevoie pe un site tip rapidshare.com, sau oricare altul... Multumesc.
    Last edited by DeCrypt; 26th May 2010 at 18:28. Reason: am uitat sa specific ca pe Astra am semnal 94%

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Ce e ToH3.4_HoT11.2

4. Ce e firmwareul ToH3.4_HoT11.2.zip ? Pot sa-l pun ? Imi trebuie ceva placa Z-Board ? Mai multe informatii va rog....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca are loader H2.08 nu-ti trebuie Z-board, asta inseamna ca portul RS232 este liber si poti sa-i pui softul cu tool-ul numit HZU 2.0 (se gaseste fie separat, fie intr-un tool mai complex). Vezi ca ultimul soft este ToH3.4_HoT11.4b, mai multe detalii la http://www.humax-zone.net/index.php

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Sfaturi

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Daca are loader H2.08 nu-ti trebuie Z-board, asta inseamna ca portul RS232 este liber si poti sa-i pui softul cu tool-ul numit HZU 2.0 (se gaseste fie separat, fie intr-un tool mai complex). Vezi ca ultimul soft este ToH3.4_HoT11.4b, mai multe detalii la http://www.humax-zone.net/index.php
    Trebuie sa recunosc ca nu le am cu Humax-uri. Am avut Nokia 9600, D-box 2 si acuma Soleron (clona 100% identica cu DM500, cum spunea cineva...)

Acuma vreau sa va rog ca sa imi spuneti la configuratia de pe receiver, am postat mai sus, versiune hardware, software, etc. Ce soft (firmware) ma sfatuiti sa pun ? (daca se poate numele complet sau eventual si link, ar fi bine )

Precum si un tutorial pt incepatori intr-ale Humax-ului, inafara de manualul lui care e varza la informatii dinastea de "cum sa pui firmware, cum sa scrii, cu ce sa scrii, ce firmwareuri suporta ce model de humax" etc

Cu speranta ca nu v-am plictisit, va multumesc.

P.S. Pot pune ToH3.4_HoT11.4b sau il stric ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DeCrypt View Post
    Trebuie sa recunosc ca nu le am cu Humax-uri. Am avut Nokia 9600, D-box 2 si acuma Soleron (clona 100% identica cu DM500, cum spunea cineva...)

Acuma vreau sa va rog ca sa imi spuneti la configuratia de pe receiver, am postat mai sus, versiune hardware, software, etc. Ce soft (firmware) ma sfatuiti sa pun ? (daca se poate numele complet sau eventual si link, ar fi bine )

Precum si un tutorial pt incepatori intr-ale Humax-ului, inafara de manualul lui care e varza la informatii dinastea de "cum sa pui firmware, cum sa scrii, cu ce sa scrii, ce firmwareuri suporta ce model de humax" etc

Cu speranta ca nu v-am plictisit, va multumesc.

P.S. Pot pune ToH3.4_HoT11.4b sau il stric ?
    Poti pune linistit ToH3.4_HoT11.4b ca nu strici nimic ! Programul de care ai nevoie il gasesti aici si cu niste poze ( cred ca trebuie sa te inregistrezi prima data ): http://www.s-b-m.host-tec.net/wbb2/t...threadid=60486 iar ultimul ToH aici : http://www.s-b-m.host-tec.net/wbb2/b...hp?boardid=247 . Material pt. Humax gasesti inca destul pe net . Daca nu reusesti mai intreaba pe forum si sigur te va ajuta cineva.
    Bafta.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

@DeCrypt

dragon123- este Profi la Humax- da-i evtl un pn

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

poti pune linistit softul ala

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Diferenta e ca pe humax se vad canalele cu calitate peste 20% iar la dreambox peste 65%.Niciodata 2 receptoare nu vor indica la fel calitatea semnalului.Deci semnalul nu este mai slab ci indicatia e diferita.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc dragon123, FLAVIUS, BOMBER pt sfaturi. Precum si tuturor de intrebari, sugesti. Daca mai am nelamuriri/intrebari postez cu incredere.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)