Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Idei conectare media-tank la satelit.

De curand mi-am achizitionat un media-tank live HD linux si pentru ca nu prea mai aveam cu ce sa-mi ocup timpul l-am hack-uit pentru a instala diverse aplicatii linux. Momentan pe el am instalat samba si OpenSSH, am un hard de 300Gb atasat si il vad in retea cu Windows Explorer sau cu Putty, Winscp sau Fillezilla si in mod normal pot iesi cu el extern pe net desi nu am insistat sa deschid porturi etc... Inculpatul este http://www.media-player.ro/egreat-eg-r1/

Bun.
    In perioada urmatoare voi incerca sa vad daca pot rula pe el Newcs sau cccam, dar trebuie sa fac rost de un phoenix USB sau un adaptor USB-serial si cred ca este foarte posibil sa reusesc.

Acum vine intrebarea de 1000 puncte pentru care am deschis acest thread si am nevoie de idei de la voi. Poate fi posibil sa vizionez programe satelit direct pe media-tank folosind un Tevii sau sa-i trimit un stream video sau alte idei?
    Ca surse posibile de citire in meniu exista posibilitatea de selectie USB, (sata, esata
    dar nu intra in discutie), Network prin ethernet sau UPnP.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Sfatul meu este sa te abtii de la ceea ce doresti tu , fiind 2 chestii/domenii distincte
    Ce ai cumparat tu este un media player si cu el poti reda/vizualiza cam orice format audio/video , iar treaba cu satelitul este altceva
    Chiar daca in general si media playerele au la baza tot un chernel de linux , totusi lucrurile in aprofunzime nu sant asa simple cum par la suprafata
    Insa exista o solutie la ideea ta si se numeste AZBOX Premium , acesta fiind deocamdata la ora actuala singurul model de receptor de satelit hd si tot odata cel mai avansat pe partea de media player
    Exista si varianta AZBOX Elite , dar nu ti-o recomand , fiindca esti mai "limitat" hardware/software
    Acest model de receptor are ca procesor/decodor un Sigma SP8634 , folosit si de anumite modele de media playere si care au ajuns la maturitate din punct de vedere software
    Deci in inchiere te sfatuiesc sa te documentezi despre acest model de receptor recomandat si care tot odata este intr-o singura carcasa ( cred ca are loc si intern sa-i atasezi un hdd , insa nu iti recomand din cauza calduri debitate per ansamblu ) , astfel nemai trebuind sa umbli cu "n" cabluri de legatura si alte inconvienente ce ar deriva din ceea ce doresti tu
    Ce ti-am scris eu fiind o parere personala si te intreb daca se merita oare pana la urma ceea ce vrei tu sa "inglobezi" si cand de fapt exista practic

Black Sheep Teacher
    Posts Thanks / Likes

Salut,

In primul rand, un Networked Media Tank nu este un simplu media player, ci o scula mult mai complexa, care stie printre altele si streaming din retea, multicast, iptv si altele.

Dupa cate stiu, Egreat-ul este un redesign dupa Popcorn Hour (de fapt colaborare) Eu acum vorbesc despre PCH-A110 cu care ma joc.

Am instalat GBPVR care are un setup specific pentru NMT (GBPVR + NMTInstall). Daca nu ma insel si tin bine minte trebuie instalat din NMT Community Software Installer o interfata pentru GBPVR, care se numeste mvpmcx.

Eu am reusit sa vad programe FTA cu toate ca teoretic GBPVR are si interfata pentru module MDAPI.

Functionarea a fost instabila si nesatisfacatoare.

Si ca ziceai de CAM/CS: exista si o aplicatie interesanta in acest scop (nu am incercat-o, dar poate vii cu detalii): MPCS Egreat.
    Last edited by blindman; 23rd May 2010 at 18:48.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)