Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Pro TV bate la puncte TVR !

sursa : gsp.ro

Meciurile din Ligă transmise de TVR 1 sezonul acesta au făcut doar puţin peste jumătate din audienţa īnregistrată de partidele difuzate anul trecut de ProTV.
    TVR a pierdut detaşat lupta ratingurilor cu Pro TV īn Liga Campionilor. Audienţele īnregistrate īn primul sezon īn care televiziunea publică a transmis cea mai importantă competiţie intercluburi au fost sub aşteptări. Mai exact, fiecare meci din cele transmise de TVR 1 a fost urmărit, īn medie, de 660.000 de telespectatori din mediul urban, cu aproape 400.000 mai puţin decīt la partidele transmise de Pro īn ultimul an īn care a deţinut drepturile pentru Ligă.

De ce a pierdut TVR 1 duelul cu Pro TV:
    1. ProTV cu Steaua şi CFR. TVR doar cu Urziceni
    Partidele din UCL jucate de echipele romāneşti au făcut de fiecare dată audienţe-record. Īn sezonul 2008 - 2009, īn Ligă au jucat Steaua şi CFR Cluj. Cele două formaţii au fost urmărite meci de meci de circa 1,7 milioane de oameni. TVR, īn schimb, a avut o singură formaţie din ţară calificată īn grupe, Unirea Urziceni.
    Deşi parcursul ialomiţenilor a fost excelent, audienţele au fost mai mici. Cel mai elocvent exemplu: cel mai bun meci al Unirii, din punctul de vedere al audienţelor, este cu două puncte de rating sub cea mai proastă partidă a celor de la CFR Cluj (12,6 % CFR Cluj - AS Roma / 10% Urziceni - Rangers).

2.
    Obişnuinţa şi lipsa promovării
    ProTV a transmis Liga timp de 9 sezoane, din 1999-2000, şi cumpărarea drepturilor de către televiziunea publică a venit ca o surpriză de proporţii: "Gestionarea unui produs premium, aşa cum este Liga Campionilor, a fost dificilă şi pentru ProTV, postul cu cea mai «agresivă» politică de marketing de pe piaţă. E de īnţeles că TVR a avut dificultaţi īn a-şi promova produsul. Şi rezultatele s-au văzut", a explicat pentru GSP o sursă din piaţa
    media.

3.
    Calitatea comentariilor şi rating-ul de post
    Ratingul general al TVR-ului a fost un alt element care a īnclinat balanţa īn favoarea celor de la Pro. Televiziunea publică avīnd un rating de post de aproape trei ori mai mic decīt ProTV. Un alt factor a fost legat de comentarii, telespectatorii fiind obişnuiţi ani la rīnd cu un stil lansat de Pro.

"Rezultate mai bune se vor vedea īn anul II şi anul III. Considerăm că achiziţionarea drepturilor a fost o decizie īnţeleaptă"
    Simona Dobresc, Director de marketing TVR

17,2 puncte de rating a īnregistrat partida Steaua - Bayern Munchen īn septembrie 2008, fiind cea mai bună audienţă a celor de la Pro

=================================

Din punctul meu de vedere totul este clar.... Pro Tv daca difuzeaza un cacat (scuze pt expresie) va face audienta mai mare decat orice alta televiziune.
    Uitati-va la : Vacanta Mare, Florin Calinescu, Teo Trandafir...."mari vedete" in media romaneasca....odata ce au plecat de la Pro TV s-a ales praful de imaginea lor.

Un alt exemplu este stupizenia de K1 , un rahat de lupte , ce tinde sa devina sport national pentru romani...Din Morosanu, Sora si chiar Valahu , Pro TV a ajuns sa faca vedete...

Doar o parere.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ar fi fost interesant cat au facut partidele de pe bSO , daca pot fi contorizate...

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Ar fi fost interesant cat au facut partidele de pe bSO , daca pot fi contorizate...
    Cu siguranta mult mai putin decat daca ar fi fost transmise de TVS Oradea.
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Pentru mine este inca un argument ca nu conteaza 'ce se da' ci 'cum se da'. Inca un argument contra scuzei posturilor tv care dau manele, reality show-ri, stiri cu violuri si crime sub pretextul ca 'asta se cere'.
    SHALOM

Banned

Posts Thanks / Likes

Trebuie sa ii scriu lui Obae , sa le faca rost.

Moderator Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    sursa : gsp.ro

Din punctul meu de vedere totul este clar.... Pro Tv daca difuzeaza un cacat (scuze pt expresie) va face audienta mai mare decat orice alta televiziune.
    Uitati-va la : Vacanta Mare, Florin Calinescu, Teo Trandafir...."mari vedete" in media romaneasca....odata ce au plecat de la Pro TV s-a ales praful de imaginea lor.

Un alt exemplu este stupizenia de K1 , un rahat de lupte , ce tinde sa devina sport national pentru romani...Din Morosanu, Sora si chiar Valahu , Pro TV a ajuns sa faca vedete...

Doar o parere.

Fanta
    Cu K1 m-am pacalit si eu credeam ca fac trafic si nu am avut mai mult de 50 oameni! Am pus botu la cea mai mare gala din europa din acest an etc etc etc

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post

=================================

Doar o parere.

Fanta
    Da, dupa opinia mea PRO TV stau cel mai bine la capitolul promovare, dar asta ar cam fi singurul lucru, in rest continutul e foarte slab (cu exceptia unor filme care nu sunt productie proprie). Faptul ca fiecare post are un anumit nivel al ratingului si ca un format poate avea diferite niveluri de rating in functie de postul de care este transmis este corect, dar Sarbu este si foarte bun prieten cu astia care masoara audientele si au facut multe manarii de-a lungul timpului.

Personal nu privesc PRO TV mai mult de o ora pe saptamana si atunci cand nimeresc pe emisiunea Apropo Tv. Poate imi spuneti voi ce ar fi de vazut pe PRO TV si de ce il privesc romanii atat de mult .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Exact, care-i treaba cu masuratul audientelor? Am marea indoiala ca nu e deloc adevarat (cifre umflate, etc...)
    SHALOM

Banned

Posts Thanks / Likes

Cum de nu face nimeni scandal pentru ca TVR nu afiseaza nici minutul nici echipele nici scorul acum , la finala Champion's League ?

Daca transmitea DigiSport meciul asta era catastrofa , toata lumea sarea ca arsa ....

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cum de nu face nimeni scandal pentru ca TVR nu afiseaza nici minutul nici echipele nici scorul acum , la finala Champion's League ?

Daca transmitea DigiSport meciul asta era catastrofa , toata lumea sarea ca arsa ....
    ...pentru ca putini au privit finala CL pe TVR...cei care s-au respectat au privit tot spectacolul dinaintea si dupa finala pe Sky Italia....
    Daca nu au afisat minutul si scorul la o asa finala inseamna ca s-au molipsit de la Digi chestie de marketing...sa le fie rusine la gunoaiele de acolo...halal post public politizat 100%...rusine TVR...
    Rapidist pur singe...

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Ba da!Eu fac scandaaaaaaaal pentru astaLa orice televiziune ce nu pune minutul si scorul,sa nu mai vorbim de gsp care nu pune nici cine joaca macar.Da fac scandal,nu asa!Pacat ca nu am cui sa fac scandal.Blana in sabii sa ne buzduganim?(sa nu cumva sa scoti vreun cui de 80 sa am la cine face scandal,te cunosc esti capabil)
    If you want unlock your iPhone contact me.

Nobody is Perfect
    I am Nobody

om fain' Expert
    Posts Thanks / Likes

Mai sint si alte posturi bune in Europa,care au difuzat finala in conditii excelente si apropo de tvr ca nu afiseaza scorul,minutul... sa vorbit despre asta,inca de cind au transmis primele meciuri din calificari CL,cica grafica costa extra,oare cit ar costa? stiti cum se zice daca-mi dai un c...t sa-l maninc da-mi si lingurita...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

da, da, sa sara in sus "carcotasii" care au treaba intotdeauna cu digisport, deci...dormiti sau de ce nu va aud pe aici?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)