Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9

Thread: Un sfat va rog

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Un sfat va rog

Acum aprox. 10-12 zile am observat in baie 1-2 pete mici de umezeala care pe zi ce trcea se mareau asa ca am iceput sa bat pe la usile vecinilor sa vedem de unde vine apa, eu locuind la etajul 1 au fost numai 2usi blocul avand 3 etaje. Niciunul dintre vecini nu s-a aratat incantat sa-si sparga peretii sa vedem unde este defectul, totusi dupa 2 zile vecinul de la et.2 vazand ca se uda tot mai mult peretele la mine a spart si a vazut ca apa venea de la nivelul superior. De atunci trec zilele si peretele di baie e ud tot plus ca avem aceeasi situatie si la bucatarie perete comun cu baia, iar vecinul de la 3 nu da nici un semn ca ar vrea sa-si remedieze defectiunea.
    Exista vreo posibilitate legala de a-l obliga pe dobitoc sa-si repare tevile. Astept sfaturile voastre.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by marcutotal View Post
    Acum aprox. 10-12 zile am observat in baie 1-2 pete mici de umezeala care pe zi ce trcea se mareau asa ca am iceput sa bat pe la usile vecinilor sa vedem de unde vine apa, eu locuind la etajul 1 au fost numai 2usi blocul avand 3 etaje. Niciunul dintre vecini nu s-a aratat incantat sa-si sparga peretii sa vedem unde este defectul, totusi dupa 2 zile vecinul de la et.2 vazand ca se uda tot mai mult peretele la mine a spart si a vazut ca apa venea de la nivelul superior. De atunci trec zilele si peretele di baie e ud tot plus ca avem aceeasi situatie si la bucatarie perete comun cu baia, iar vecinul de la 3 nu da nici un semn ca ar vrea sa-si remedieze defectiunea.
    Exista vreo posibilitate legala de a-l obliga pe dobitoc sa-si repare tevile. Astept sfaturile voastre.
    In mod normal la instalatiile parti comune, este obligat sa permita accesul. Daca nu e din vina lui, ci e ruginita coloana principala, tot va trebui sa contribuie la cheltuielile cu reparatia. Daca e din vina lui (sau partea lui de instalatie), atunci va suporta el cheltuielile.
    Dar e destul de discutabila problema obligarii, si a acceptarii de catre el a situatiei.
    Cel mai bine, daca blocul e vechi, vorbeste-te cu vecinul de la et.2, si parter, va trageti alta coloana de plastic (asa am facut noi la bloc si apa e mult mai curata si aproape buna de consumat), si coloana veche o blindati. Sa vina el sa se roage de voi sa-l bransati. Daca e incapatanat.
    Dar o discutie inainte de toate cu respectivul, aratandu-i toate consecintele, cred ca va da rezultate mai bune decat "razboiul", parerea mea.
    Last edited by Mayerling; 13th May 2010 at 13:16. Reason: Corectie, mi-a fost foame.

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

vezi ca mai nou politia comunitara se ocupa (si) de astfel de probleme.
    chiar daca nu-ti vine sa crezi, aia or sa vina si-or sa-i fúta o amenda ca sa se invete minte....nu de alta dar oricum mai trebuie si niste bani la fondul (lor) de salarii....

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Exista vreo posibilitate legala de a-l obliga pe dobitoc sa-si repare tevile.
    daca-mi amintesc bine, in Romania, la majoritatea cladirilor vechi, directia apei este de jos in sus, right ?

pey daca e asa, intrerupe-i apa, ai aceasta posibilitate deoarece teava e comuna, nu ?

daca apar plangeri din partea vecinului, ai spui ca se trage de la teava sparta
    Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=-

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by -=SAT=- View Post
    pey daca e asa, intrerupe-i apa, ai aceasta posibilitate deoarece teava e comuna, nu ?
    1.de manevra asta nu e singurul afectat
    2.exista posibilitatea sa te dea in judecata

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

exista posibilitatea sa te dea in judecata

tu in situatia actuala, nu ai posibilitata sa-l dai in judecata ? sa-i ceri despagubiri ?
    trimite-i o scrisoare, in care-i aduci la cunostinta paguba produsa si ai ceri sa remedieze defectul
    trimiti o scrisoare recomandata cu aviz de primire(asa se numeste?)
    Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=-

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by -=SAT=- View Post

tu in situatia actuala, nu ai posibilitata sa-l dai in judecata ? sa-i ceri despagubiri ?
    Asta era intrebarea daca legal il pot obliga, o lege ceva. De bani nu e problema ca apartamentul e asigurat dar cei de la asigurari nu fac nimic la daune sub 1500 RON.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dar Asociatia ce zice ?

Aveti constituita Asociatie de Proprietari ?
    Ai luat legatura cu presedintele sau Administratorul ?
    Imposibil sa ramana pasivi la o problema care priveste problema blocului.
    Sau aveati deja declansat ceva animozitati anterioare cu privire la acoperis si de aia cel de sus a devenit indiferent ?. Ma rog, e doar o presupunere. Pentru care te rog sa nu dai cu parul.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Astia la asociatie dau din colt in colt, iar cu dobitocul n-am avut nici un conflict.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)