Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Eurosport si Eurosport 2 Romania 16/9

Salutare!

ieri am obs ca pe 13 est, Eurosport si Eurosport 2 Romania sunt transmise in 16/9.

de curiozitate am dat si la digi si focus, unde n au fost in stare sa schimbe..e tot 4/3 alungit..

Speram sa se sesizeze cineva in vederea transmiterii corecte a acestor posturi..
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cred ca glumesti. De ce sa se sesizeze? Ai nevoie de letterbox

Eu prefer sa dau manual 16:9 decat sa ma chinui cu zoom-uri. Mai bine le lasa asa.

v

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Afd

Cred ca pentru a satisface pe toata lumea, AFD ar fi o solutie. Ideea de a umbla la televizor manual ca sa se indrepte proportii aberante transmise de operator nu e o solutie practica.
    Oricum, conservele Digi de cablu stiu sa vada AFD (de exemplu pe TV5). Eu personal detest "letterbox" cu dungi orizontale negre sus si jos pentru televizoarele 4:3.
    In cazul concret in care se transmite nativ 16:9 576i, posesorii de lcd/plasma ar fi fericiti iar un compromis pe AFD de 14:9 ar arata destul de bine pe un crt 4:3, chiar daca s-ar pierde putin din lateralele imaginii.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Lasa ca se va trece curand in HD si ASTA LA VISTA BABY acest format de KK 4/3.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

La ce te referi, la Eurosport in particular sau in general ? Eurosport HD exista si pe saltelit din cite stiu. Trecerea la HD nu cred ca va fi atit de rapida in general. Pe cablu sau iptv unde banda nu e atit de scumpa cred ca vom avea mai multe canale HD in curind, dar vor exista multa vreme si canale SD preferabil in 16:9. La ce criza ne asteapta inca in Romania, eu cred ca televizoarele CRT in 4:3 vor mai exista multa vreme si audienta in proportie covirsitoare e data de cei ce se uita la astfel de televizoare. De altfel cred ca lumea va incepe sa-si repare ragaliile de televizoare de prin casa, decit sa renunte la circul de la televizor, pentru ca TV-uri noi in rate nu-si vor mai cumpara. Multa lume va dori sa-si repare TV-urile, dar meseria de depanator e pe cale de disparitie ca orice meserie lucrativa pe la noi sau in UE.
    Posesorii de lcd/plasma s-au obisnuit in ultimii 2-3 ani sa vada oamenii grasi deformati din 4:3 in 16:9, deja daca trec la proportii corecte li se vor parea prea slabi.

Quote Originally Posted by valyp67 View Post
    Lasa ca se va trece curand in HD si ASTA LA VISTA BABY acest format de KK 4/3.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Crt-urile din ultimii 15 ani stiu sa detecteze semnal de 16/9 si sa-l afiseze corect. Doar trebui transmis la fel de corect. Dar e mai simplu sa-i puna letterbox.

V

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Am auzit ca la Boom sunt in formatul 0/0 . Pal ?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Sunteti blindati cu toti cu dreambox-uri si LCD-uri si n-ati auzit de WSS

MARE RUSINE.
    Last edited by szili_boy; 13th May 2010 at 17:43.

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sigur ca am auzit.

Este acel flag care ii spune tehnicianului de la Digi sa ia semnalul de 16/9 si sa-i puna niste benzi negre sus si jos, dupa care sa infiga subtitrarea in banda neagra ca sa nu poti sa-i dai zoom linistit si sa freci o juma de ora din telecomada imaginea mai sus, mai jos, mai latita, mai ingusta etc, asta in timp ce consoarta face scandal ca vrea si ea sa vada o emisiune linistita.

Corect? Ce-am castigat?

v

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default WSS e pe analog

Desi nu sunt blindat cu dreambox si am doar un amarit de LCD TV de 32'', o sa recunosc cu ceva rusine ca nu stiam foarte multe despre WSS (auzisem doar) asa cum se explica pe http://en.wikipedia.org/wiki/Widescreen_signaling.
    Totusi, WSS se refera exclusiv pentru semnalul analogic TV din ce am citit pe link-ul de mai sus , cam ca un semnal de teletext. Echivalentul in stream-ul DVB al lui WSS din analogic este AFD ,la care am facut referire mai sus. @mark21 facea referire din ce am inteles la transmisia digitala de pe satelit si la faptul ca digi si upc nu au re-transmis si header-ul cu Aspect Ratio din streamul digital aferent programelor eurosport si eurosport 2. E foarte posibil ca mux-urile digitale pentru uplink-ul pe satelit de la digi si upc sa nu fie total transparente la semnalele gen Aspect Ratio si sa trebuiasca setate manual, ceea ce probabil ca nu s-a intimplat.
    Pe Digicablu am observat azi-dimineata ca era transmis cu AR 16:9 576i eurosport.

Quote Originally Posted by szili_boy View Post
    Sunteti blindati cu toti cu dreambox-uri si LCD-uri si n-ati auzit de WSS

MARE RUSINE.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@vasile: Ai dreptate, eu ma gandeam la bitul respectiv care este in fiecare frame mpeg2.

Am un programel cu care pot modifica acest bit din streamul mpeg2 fara sa recodez. Practic cu programul asta pot sa repar streamurile 4:3 care in realitate sunt 16:9 alungit.

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Discutiile sunt de prisos. Eurosporturile pe Digi sunt deja 16\9.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mariusvlad2 View Post
    Discutiile sunt de prisos.
    Zi-i lui Fanta sa inchida forumul.

Pe DigiCablu Eurosport 2 se schimba automat in 16:9. Eurosportul normal inca nu.

v

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Am vazut si eu azi ca Eurosport 2 era in format 16/9.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by Militianu View Post
    Am vazut si eu azi ca Eurosport 2 era in format 16/9.
    si pe astra eurosportul la nemti este la fel .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)