Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Automat programabil imo-ismart

Se pricepe cineva la astfel de dracovenii?
    Mi-a fost furnizat impreuna cu un soft care se cheama SMT Client si care iti permite sa-l programezi sub ladder logic.Orice ajutor este binevenit si va fi rasplatit cu multa bere rece.
    Arata cam asa
    http://electroblue.ro/Mini-automat-p...art,p-285.html

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Stimate domn.Avem sectiunea Sfaturi Utile.
    Va rugam,daca nu e cu banat(adica daca nu te superi),sa postati acolo
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Salut,

Am programare in lader-logic dar pe Mitsubishi PLCs.Diferenta nu ar trebui sa fie prea mare,posibil cateva denumiri de IOs.

Poti sa ii faci programming pe cable sau din internal LCD.

Ce vrei sa faci cu el !?
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@satenicu

Nu e cu banat.Muta-l matale dupa cuviinta,unde crezi ca-i sade bine.

@rolion

Are si cablu deci merge programat din pc.In principiu vreau sa-l folosesc ca timer.E menit sa comande(deschida) niste electrovalve in cicluri on 1min/off 4min pe timp de zi iar noaptea mai rarutz,sa zicem on 1min/ off 59 min.

Multumesc pt raspunsuri.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Merge ok,dar iti treba sa il programezi...da jos programul client si joaca-te cu el !
    intreaba pe uncle google despre "lader-logic" si vei gasi o multime de tutoriale !

Mai tarziu,in cateva saptamani poate imi voi lua si eu unul din UK,sa incep un project de smart house / alarm si senzori pe ADC si DAC .

Te pot ajuta daca incepi sa te joci cu sware si send me file de output...

Have fun...
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Da de ce din UK?

Toti furnizorii mari de componente electrice au asa ceva. Siemens , Moeller.
    Nu este un automat programabil, este un releu inteligent in care se pot implementa functii logice si temporizari.

Eu am montat asa ceva http://www.moeller.ro/ro/detalii-pro.../Relee_easy/13 , dar adevarul e ca nu prea mi-am dat interesul si pentru programarea lui (s-au ocupat alti colegi de asta) care se face daca vreti sa stiti si direct din releu fara program PC.
    Daca nu ma insel la Moeller softul este free.

Prima data trebuie sa stii ce vrei sa faci cu el.
    De exemplu eu aveam un gand sa dezvolt un astfel de releu pentru inlocuirea calculatorului de injectie de la masina; asa doar ca idee.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

la Moeller softu este free. Daca te intreseaza stiu o firma care se ocupa cu PLC si automate programabile dar numai pe maine pot sa-ti spun ca nu am adresa lor decat la servici. Spor
    Dragostea incepe cu un suras, creste cu un sarut si se termina cu o lacrima.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)