Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena. Terasa. Paratrasnet.

Stiu ca s-a mai discutat de zeci de ori am citit tot ce se putea citi, dar am niste dubii in cazul de fata:

datele problemei:
    Bloc P+5+M
    Acoperis din panou Alu-PuFoam-Alu. L=25m x 2 ape, l=22m. Apele spre centrul blocului, panta ≤ 5.
    Intre cele 2 ape, o coama cca 50x50cm, singurul loc stabil/rezistent mecanic potrivit pentru montarea antenelor.
    In mijlocul coamei, pilon paratrasnet, h peste 5m, existent.
    Coborarea paratrasnetului - laterala, spre est-sud-est.
    Coama placata deasupra cu tabla zincata.
    De instalat un tds110 fix, 1w si un tds110 h-h, vizibilitate h-h. De instalat pe coama, pe latura fara coborare.
    Antenele nu au nevoie de prea mare inaltime fata de acoperis, cca 50cm masurati la latura lor de jos sunt ar fi suficient.
    LNB octo pe 1w, lnb single pe hh.
    Cablurile de coborare merg vreo 8m pe panou, apoi coboara printr-o ***** de cabluri inclusiv de 230V, pana la diferitele apartamente.

Care sunt riscurile de "distrugere in masă", in caz de trasnet?

Mulțam anticipat.
    Last edited by studeer; 5th May 2010 at 07:46.
    S seor, efectos especiales!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Salut!
    Normativul I 20 - 2000 pentru Protectia Constructiilor Impotriva Trasnetelor :

4.5.2. Se poate utiliza, ca suport comun pentru PDA şi antenă, un catarg obişnuit n următoarele condiţii:
    - catargul este din ţeavă suficient de rezistentă şi nu necesită ancorare prin hobane;
    - PDA se fixează n vrful catargului;
    - vrful PDA depăşeşte cu cel puţin 2 m antena cea mai apropiată;
    - fixarea conductorului de coborre se face prin intermediul unui colier de legătură fixat direct pe tijă;
    - traseul cablului coaxial al antenei este n interiorul catargului sau ntr-un tub metalic

* PDA - Protectie cu Dispozitiv de Amorsare

Totusi , instalatia de protectie trebuia sa aiba coborare pe ambele laturi ale cladirii, conform normativului nu e corect facuta...

Comentariu: Se pare ca normativul se refera la antenele clasice pentru Tv Terestra, desi nu e specificat. Pentru antena de satelit , e posibil sa ai probleme suplimentare cu LNB -ul, care ar fi supus unui impuls electromagnetic considerabil in momentul cand loveste fulgerul in apropiere...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@Ox: da, e ceva dubios cu coborarea aia.
    @nirolf: am mai vazut montaj la maniera asta, nu stiu insa cata siguranta ofera, mi-e sa nu aduca mai multe necazuri decat rezolvari.

Sa mentionez ca toti participantii la instalatie au contract Digi? poate vine vreun doctor de la Digi cu o parere... ca de ceva concret nu ne-am lipit... instalatia asta trebuia facuta de o echipa Digi, cu quattro si multiswitch, dar ne-au propus sa ne punem cate o antena fiecare... probabil le-ar fi iesit mai multa spaga, iar noua un design superb spre inexistent.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default Paratrasnet

Ca sa fie totul OK antena trebuie sa fie in zona de protectie acoperita de paratrasnet. La http://www.paratrasnete-pda.ro/ gasiti un program de calcul a zonei de protectie. Atentie - e valabil doar pentru PDA (Paratrasnet cu Dispozitiv de Amorsare).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Asta e javra. Dupa ochiul meu chior si neantrenat pare a fi pda.

multzam @all

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)