Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Angry Receptie Digi in Cehia (Brno)

Salut tuturor! Am si eu o problema cu Digi-ul. Sper ca ma veti putea ajuta ptr ca nu ii mai dau de cap.

Se dau: antena Digi standard (75x80), LNB standard DigiLine (schimbat, fara rost ptr ca nu am observat nicio imbunatatire, ulterior cu un Skymaster cu aceleasi specificatii - 0,2 dB), receiver Hyundai HSS3169 (cu ultimul software 1,06). Locatie Brno, Cehia. Cu datele de mai sus am purces spre site-ul Satlex sa calculez azimutul, elevatia, inclinatia LNB ptr Intelsat 1002 (rezultat - AZIMUT aprox 202, inclinatie LNB - 14,5, elevatie aprox 31). Am montat antena conform gradelor mentionate mai sus (vezi poze atasate mai jos cu inclinatie LNB si grade montura)
    Dau scanare si nu imi gaseste nimic (semnal 10 - adica 0%). Introduc manual TP-urile si nu-mi gaseste semnal decat ptr. 4 TP-uri din cele mentionate pe site la DIGI si inca multe altele (care au semnal aproape 100%) dar niciunul care sa aiba programele romanesti din grila Digi:
    TP Digi - Orizontal -12643-75%
    12527-88%
    12607-98%
    12563-0%
    12723-0%
    12687-%
    11900-0%
    Vertical - 12687=0%
    12607=40%
    12717=0%
    12563=0%
    TP-uri non-Digi 11992-98%, 12070-98%, 12109-90%, 11914-90%, 11469-90%, 11778-90%, 12285-90% plus inca vreo 40 TP-uri cu semnal aproape 100%.
    Am purces la troubleshooting conform unor sfaturi postate pe aici pe forum: 1)miscat LNB in toate unghiurile posibile incet ca sa prind toate TP-urile - nimic,
    2)cautat satelitul Thor3 - semnal 10% - adica 0 - deci nu prind semnal pe Thor3 cu toate ca e aproape de Intelsat 1002.
    3) misc antena mai inspre dreapta si imi apare semnal full si sute de posturi pe Hotbird dar nu mai prind decat vreo 5-6 TP-uri Intelsat
    4) misc mai inspre dreapta si prind vreo 3 TP-uri Intelsat.

Va rog ajutati-ma: ce nu am facut bine. Am atasat pozele cu unghiurile poate nu le-am reglat cum trebuie. Mentionez ca daca ma iau dupa busola 202 grade azimut (pozitia corecta) ar fi in pozitia unde nu prind decat 3 TP-uri, iar pozitia unde prind TP-urile din lista de mai sus, ar fi aproape de pozitia hotbird, poate putin mai inspre stanga cum privesti din spatele antenei adica vreo 180 grade azimut, si nu 202 cat ar fi normal)

Si de ce nu prind Thor3?
    Multumesc

Antena

Gradatie montura A

Gradatie montura B
    http://img707.imageshack.us/i/monturab.jpg/
    Inclinatie LNB
    http://img88.imageshack.us/i/lnbx.jpg/

Vornic Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut. nu stiu cati instalatori au folosit la montaje gradatiile de pe monturi. Avand in vedere ca parca sunt facute cu dalta si ciocanul acele gradatii cred ca trebuie sa le iei in considerare mai mult cu scop orientativ. Daca zici ca prinzi Hotbird si Thor nu cred ca mai ai mult pana dai de Intelsat. Daca nu folosesti un dispozitiv de cautare a semnalului iti trebuie putina rabdare. La modelul 3169 refresh-ul la nivelul si caliatea semnalului se face destul de lent deci e posibil sa treci foarte usor de Intelsat fara sa ai semnal pe aparat.
    Privind antena din fata, cu semnal pe Hotbird, misca putin antena mai sus si mai spre dreapta. Vorba celor mi-au vandut mie un digi acum 5 ani: daca merge OTV-ul esti pe drumul cel bun...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Incearca cu asta...http://www.dishpointer.com/

Elevatia este undeva la 31...

Haiduc Expert
    Latitude: 44.202, Longitude: 27.322, Bărăgan City
    Posts Thanks / Likes

Succes! Daca zumesti pe adresa ta ai directia la precizie!

Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

timplar Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by velciu View Post
    Salut. nu stiu cati instalatori au folosit la montaje gradatiile de pe monturi. Avand in vedere ca parca sunt facute cu dalta si ciocanul acele gradatii cred ca trebuie sa le iei in considerare mai mult cu scop orientativ. Daca zici ca prinzi Hotbird si Thor nu cred ca mai ai mult pana dai de Intelsat. Daca nu folosesti un dispozitiv de cautare a semnalului iti trebuie putina rabdare. La modelul 3169 refresh-ul la nivelul si caliatea semnalului se face destul de lent deci e posibil sa treci foarte usor de Intelsat fara sa ai semnal pe aparat.
    Privind antena din fata, cu semnal pe Hotbird, misca putin antena mai sus si mai spre dreapta. Vorba celor mi-au vandut mie un digi acum 5 ani: daca merge OTV-ul esti pe drumul cel bun...
    thor si intelsat cam acelasi satelit
    dm500s Vu+Zero hss1170...ş maxim şasă cai frumoşi

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default thor-int

Quote Originally Posted by manol View Post
    ..... Introduc manual TP-urile si nu-mi gaseste semnal decat ptr. 4 TP-uri din cele mentionate pe site la DIGI si inca multe altele (care au semnal aproape 100%) dar niciunul care sa aiba programele romanesti din grila Digi:
    TP Digi - Orizontal -12643-75%
    12527-88%
    12607-98%
    12563-0%
    12723-0%
    12687-%
    11900-0%
    Vertical - 12687=0%
    12607=40%
    12717=0%
    12563=0%
    TP-uri non-Digi 11992-98%, 12070-98%, 12109-90%, 11914-90%, 11469-90%, 11778-90%, 12285-90% plus inca vreo 40 TP-uri cu semnal aproape 100%.
    .....Si de ce nu prind Thor3?
    .....
    Gradatie montura A
    Dupa parerea mea esti cu antena pe HotBird.
    Receptorul HSS de la Gigi nu este cea mai fericita
    alegere pentru un reglaj .... dar merge cu rabdare...
    Pune receiverul pe 11900 H 28000 5/6 si asa cum ai
    ant setata si ai semnal pe unele frecvente - care cred
    eu ca sunt de pe 13 est - misca usor la dreapta antena
    si elevatia mai mica cam cu 2 -3 grade.
    LNB-ul - la ora 5 cum privesti antena din fata.
    Bafta....si... cum mai e viata pe la ibm la Brno?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Privind antena din fata, cu semnal pe Hotbird, misca putin antena mai sus si mai spre dreapta.
    Este exact invers: daca esti pe Hotbird, privind din fata antenei, misc-o putin spre stanga (adica spre vest) si mai jos ca sa dai de Thor.
    Problema este: esti sigur ca este Hotbird ceea ce ai prins la un moment dat? Da-i o scanare pe un transponder de pe Hotbird si vezi daca intra canalele care trebuie. Apoi faci mutarea spre vest. Transponderul cel mai puternic din pachetul Digi este 11.900, apoi faci reglajul fin pe alt transponder.
    Nu te mai preocupa de diferenta intre Thor si Intelsat, intra amandoi satelitii pe o singura pozitie (distanta foarte mica intre ei, 0,2), daca antena este bine reglata.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default stai in spatele antenei?

stai in spatele antenei ? cind explici reglajul? daca e asa ai prins frecventele respective pe astra la 19 grade !apoi ai dat antena mai in dreapta si ai prins hotbird? asta e la 13 grade apoi mai ai de lasat antena in jos din gradatie citiva mm si te duci in dreapta dublu ca distanta intre astra si hotbird cu aproximatie si acolo la 1 grad vest sint ambii sateliti !distanta de 0,2 grade intre thor si intelsat nu e o problema sa ii prinzi pe ambii.....referitor la grade pe elevatie daca suportul antenei nu e montat in verticala perfecta nu se potriveste reglajul tau si il schimbi in sus sau jos depinde cit de strimb e pilonul de montaj!oricum de ai pilon drept cum am scris mai sus lasi antena mai in jos din gradatie milimetric pina la semnal maxim!succes ! ce programe vezi necodate pe frecventele ce ziceai ca ai semnal? germane? arabe ? bulgaresti sa ne dam seama ce satelit ai prins!si cit de departe e sistemul intelsat thor !

Vornic Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Este exact invers: daca esti pe Hotbird, privind din fata antenei, misc-o putin spre stanga (adica spre vest) si mai jos ca sa dai de Thor.
    Problema este: esti sigur ca este Hotbird ceea ce ai prins la un moment dat? Da-i o scanare pe un transponder de pe Hotbird si vezi daca intra canalele care trebuie. Apoi faci mutarea spre vest. Transponderul cel mai puternic din pachetul Digi este 11.900, apoi faci reglajul fin pe alt transponder.
    Nu te mai preocupa de diferenta intre Thor si Intelsat, intra amandoi satelitii pe o singura pozitie (distanta foarte mica intre ei, 0,2), daca antena este bine reglata.
    nu sunt eu mare montator de antene da din cate stiu eu DACA PRIVESTI ANTENA DIN FATA (adica stai in fata ei putand astfel sa citesti inscriptia Digi TV) satelitul thor (intelsat) se afla MAI LA DREAPTA (cu 12 grade) fata de satelitul hotbird.

Banned Master
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default ???

nu sunt eu mare montator de antene da din cate stiu eu DACA PRIVESTI ANTENA DIN FATA (adica stai in fata ei putand astfel sa citesti inscriptia Digi TV) satelitul thor (intelsat) se afla MAI LA DREAPTA (cu 12 grade) fata de satelitul hotbird.
    Cred ca este invers ,hotbirdul este mai la dreapta decit intelsat daca stai in fata antenei
    doar daca stai in spatele antenei ai dreptate

Vornic Teacher

Posts Thanks / Likes

Deci daca te pozitionezi in fata antenei ca in imagine unde este intelsat la stanga sau la dreapta fata de hotbird?
    (poza este de pe net)

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default nope....

...deci daca te pozitionezi in fata antenei ca in imagine unde este intelsat la stanga sau la dreapta fata de hotbird?...
    Eu zic sa te mai gandesti un pic....exemplul ales
    este o antena multifocus si este exact pe dos...e simplu....problema de geometrie clasa 7 a

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@velciu
    Nu confunda pozitia LNB-urilor cu pozitia satelitilor pe cer.
    Ca sa intelegi mai bine, LNB-urile se monteaza invers decat sunt pozitionati satelitii pe cer, fiindca semnalul se reflecta in parabola ca intr-o oglinda.
    Pozitiile satelitilor pe cer sunt date fata de meridianul 0. Adica daca te uiti la cer, 13E (Hotbird) este in stanga, in timp ce 1W (Thor) este in dreapta.

Vornic Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    @velciu
    Nu confunda pozitia LNB-urilor cu pozitia satelitilor pe cer.
    Ca sa intelegi mai bine, LNB-urile se monteaza invers decat sunt pozitionati satelitii pe cer, fiindca semnalul se reflecta in parabola ca intr-o oglinda.
    Pozitiile satelitilor pe cer sunt date fata de meridianul 0. Adica daca te uiti la cer, 13E (Hotbird) este in stanga, in timp ce 1W (Thor) este in dreapta.
    in explicatia mea raportarea pozitiei nu am facut-o fata de meridianul 0. am raportat pozitia lnb-urilor in functie de pozitia lui @manol (care oricum n-a mai scris nimic) fata de antena.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

in explicatia mea raportarea pozitiei nu am facut-o fata de meridianul 0. am raportat pozitia lnb-urilor in functie de pozitia lui @manol (care oricum n-a mai scris nimic) fata de antena.
    Nu conteaza pozitia lui @manol, oriunde ar fi, daca stai cu spatele la nord si te uiti spre cer, satelitii sunt asa: in stanga Hotbird si in dreapta Thor. Aici este vorba de pozitia satelitilor sus pe cer si nu de pozitia LNB-urilor pe antena.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)