Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Question Cumpar statie de tir maine.

Vreau sfaturi avand in vedere ca o sa o cumpar din zona Dedeman, Practiker, Metro.

Deci gasesc o statie (pe 22) si o antena in maxim 600 RON ?

Multumesc.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

http://www.voxcomp.ro/statii-radio-cb.php
    http://www.magazin-online.ro/statii-...100-antena.php
    http://www.statiimaxon.ro/statii-rad...ioane-si-2.php

despre ultima statie am citit numai de bine pentru o statie "buget"
    antena ML-145 este cea mai folosita (si eu am una pe masina)

daca vrei sa iei ceva mai profi te orientezi spre prezident dar costa mult si atat

cu oricare dintre cele din linkuri te auzi 10-15 km in conditii bune, important este ca la emisie antena trebuie calibrata

sper sa iti fie de ajutor
    jucaria mea

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Piata este plina de tot felul de jucarii dar trebuie sa tii cont de :

I Antena este 90% din succes, daca ai o antena buna ai si receptie cat si emisie. Cu cat antena este mai mare, randamentul ei este mai bun.

II Emisia - In principiu toate statiile sunt la fel, doar puterea difera. Puterea legala pentru CB este de 5 W ( dupa parerea mea mai mult decat suficienta), daca antena are randament bun in functie de relief poti avea legatura directa sigura pana la 40km.

III Receptia - Aici este marea buba, aici se vede diferenta intre statii ! Sunt multi producatori faimosi care promit marea cu sarea, uita-te in specificatii, vezi sensibilitatea data in micro volti ( sensibilitatea trebuie sa fie sub 1uV ) .

Sper ca nu te-am bagat in ceata prea tare

Succes si bafta la DX-uri

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

nu lua magaoaie....
    http://www.mondoplast.ro/Statie-Radi...520-pg_ft-2773
    vrei undita pe capota?
    mai ceteste...nu te grabi!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@Zgrongy 4 w e legal in CB, si oricum vrei sa auzi ce se intampla langa tine sau in apropiere, nu la o distanta care in romania cu drumurile ei o parcurgi in 20-30 de minute

@stal e super jucaria dar decat cu antena din dotare o sa fie mai mult de decor in masina, nu stiu ce o sa auda cu ea. tot la antena pe capota o sa ajunga si o sa fie dezamagit daca cumpara o "spagheta". dupa o sa vrea o antena mai mare. si mai e un dezavantaj cu statia portabila, o sa aiba 2 cabluri care atarna dupa ea cand o foloseste (cablu de antena si cablu de alimentare)
    jucaria mea

Platinum member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by faher View Post

@stal e super jucaria dar decat cu antena din dotare o sa fie mai mult de decor in masina, nu stiu ce o sa auda cu ea. tot la antena pe capota o sa ajunga si o sa fie dezamagit daca cumpara o "spagheta". dupa o sa vrea o antena mai mare. si mai e un dezavantaj cu statia portabila, o sa aiba 2 cabluri care atarna dupa ea cand o foloseste (cablu de antena si cablu de alimentare)
    paii eu o recomand din mai multe pct de vedere:
    1.cu macaroana ei in cusca faraday vezi max 1km...
    2. cu un sirio de 80 cm (chiar si 60) esti in limita a cam 4km (de remarcat ca acel 80 cm nu te da de gol ca ai cb pe masina ,amplificand anonimatul la nevoie)
    3.o detectie(sensibilitate) remarcabila
    4 cele doua cabluri se desfac dupa partea elicoidala,jos intr-o limba de sarpe (mufa de bricheta si intrarea rf)
    5.ocupa loc putin in masina si o poti folosi si in casa daca doresti(respectiv pe malul baltii la peste)
    6.puterea e tot 4w (limitele legale) (pardon variabila 1-4W)

nu o am personal dar am apucat sa ma ""distrez"" cu una si ...chiar mi-a lasat o buna impresie

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by faher View Post
    @Zgrongy 4 w e legal in CB, si oricum vrei sa auzi ce se intampla langa tine sau in apropiere, nu la o distanta care in romania cu drumurile ei o parcurgi in 20-30 de minute
    Daca tot se face o investitie sa-si ia ceva de calitate

Corect 4W

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stal View Post
    paii eu o recomand din mai multe pct de vedere:
    1.cu macaroana ei in cusca faraday vezi max 1km...
    2. cu un sirio de 80 cm (chiar si 60) esti in limita a cam 4km (de remarcat ca acel 80 cm nu te da de gol ca ai cb pe masina ,amplificand anonimatul la nevoie)
    3.o detectie(sensibilitate) remarcabila
    4 cele doua cabluri se desfac dupa partea elicoidala,jos intr-o limba de sarpe (mufa de bricheta si intrarea rf)
    5.ocupa loc putin in masina si o poti folosi si in casa daca doresti(respectiv pe malul baltii la peste)
    6.puterea e tot 4w (limitele legale) (pardon variabila 1-4W)

nu o am personal dar am apucat sa ma ""distrez"" cu una si ...chiar mi-a lasat o buna impresie
    nu m-am jucat cu asa ceva

interesant ce spui
    cablurile vin asa din dotare? sau se gasesc separat

am un prieten cu 2 masini care nu ar vrea sa cumpere 2 statii si asa ar folosi jukaria in functie de masina pe care este. 2 antene fixe calibrate pe fiecare masina de 80-100 cm si o singura statie, dar o sa fie nevoie de 2 cabluri de asta intrebam daca vin la pachet cu jukaria sau gasesc sa cumpar din alta parte
    jucaria mea

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Apropo de astea... cum se echilibreaza antenele astea? Adica m-a intrebat cineva si eu nu am stiut ce sa raspund. Chiar se echilibreaza? Cum?
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Cool

Quote Originally Posted by Zgrongy View Post
    Piata este plina de tot felul de jucarii dar trebuie sa tii cont de :

I Antena este 90% din succes, daca ai o antena buna ai si receptie cat si emisie. Cu cat antena este mai mare, randamentul ei este mai bun.

II Emisia - In principiu toate statiile sunt la fel, doar puterea difera. Puterea legala pentru CB este de 5 W ( dupa parerea mea mai mult decat suficienta), daca antena are randament bun in functie de relief poti avea legatura directa sigura pana la 40km.

III Receptia - Aici este marea buba, aici se vede diferenta intre statii ! Sunt multi producatori faimosi care promit marea cu sarea, uita-te in specificatii, vezi sensibilitatea data in micro volti ( sensibilitatea trebuie sa fie sub 1uV ) .

Sper ca nu te-am bagat in ceata prea tare

Succes si bafta la DX-uri

Bai, nea Zgroghea... Deci: amicul meu este cultivator de albine. Are un " cameooooon" (Mertz) de 7 tone cu stupi. Si doreste in afara de tahograf, fiutogfraf, mortigraf si alte avize de tip comunist, una bucata statie. Dar cred ca, cu voi, deja si-a looooooat-o.

Offff. N-auziti ca omul o vreeeeea azi? Si de la cele shopuri?

73
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by skycleaner View Post
    Apropo de astea... cum se echilibreaza antenele astea? Adica m-a intrebat cineva si eu nu am stiut ce sa raspund. Chiar se echilibreaza? Cum?
    Cu reflectometru.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by skycleaner View Post
    calibrarea antenei http://www.youtube.com/watch?v=jRWKZskxcs0 sau http://www.firestik.com/Tech_Docs/Setting_SWR.htm

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Vreau sfaturi avand in vedere ca o sa o cumpar din zona Dedeman, Practiker, Metro.

Deci gasesc o statie (pe 22) si o antena in maxim 600 RON ?

Multumesc.
    .................................................. .................................................. .
    Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Bai, nea Zgroghea..............

Offff. N-auziti ca omul o vreeeeea azi? Si de la cele shopuri?

73
    Usuroiatule , nu vazui nicaieri ca vrea acum 3 zile, am crezut ca vrei pentru tine si ma gandeam ca ai nevoie de un sfat sa nu cumperi orice petarda !

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Auzi,da,o statie de tramvai nu vrei.O vand pe aia de la capatul lui 14 din Pantelimon.Nu-ti trebuie autorizatie decat de la Ontanu.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

plus o automasturbație decât de la Onanu, colț cu prelungirea Băse, perpendicular pe miriștea Boque, viszavisz de Uliștea Drea,... doar ca să ai stație.

Sta-i-ar în gât lu' tot guvernu'.
    Last edited by studeer; 28th April 2010 at 17:43.
    Sí señor, efectos especiales!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)