Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13

Thread: licenta xp sp 3

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default licenta xp sp 3

Vand 1 licenta sistem operare XP sp 3 engleza oem sigilata si originala la superoferta 250lei ,relatii pm sau la tel.0723326379 mai pot face rost daca sunt doritori.

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by florian View Post
    Vand 1 licenta sistem operare XP sp 3 engleza oem sigilata si originala la superoferta 250lei ,relatii pm sau la tel.0723326379 mai pot face rost daca sunt doritori.
    Pe cine prostesti? Licentele OEM nu pot fi vandute decat de catre firmele care au acord cu Microsoft pentru asta. In plus, o licenta OEM nu poate fi vanduta decat odata cu un calculator. Nu in ultimul rand, in Romania trebuie sa prezinti si factura celor de la ORDA, daca vrei sa fii intr-adevar cu toate in regula.
    In space no one can hear you screaming.

Banned Master
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default licenta OEM

Quote Originally Posted by SpaceDebris View Post
    Pe cine prostesti? Licentele OEM nu pot fi vandute decat de catre firmele care au acord cu Microsoft pentru asta. In plus, o licenta OEM nu poate fi vanduta decat odata cu un calculator. Nu in ultimul rand, in Romania trebuie sa prezinti si factura celor de la ORDA, daca vrei sa fii intr-adevar cu toate in regula.
    salut, esti sigur ce spui?
    daca eu cumpar un calculator cu sistem de operare linux,ce fac ? mai cumpar inca unul sa am windows?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Daca vrei sa pui Windows pe un calculator, cumperi licenta Retail.
    OEM se vinde doar impreuna cu un computer nou.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes
    Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
    La fel si cand esti prost ...
    __________________________________________________ _____________________________________________

Replicator Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Satyca View Post
    salut, esti sigur ce spui?
    daca eu cumpar un calculator cu sistem de operare linux,ce fac ? mai cumpar inca unul sa am windows?
    Cumperi retail.
    In space no one can hear you screaming.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

licenta OEM se poate cumpara, si se instaleaza pe un calculator. se suna la Call Center Microsoft Romania, se spune codul si se activeaza. In mometul in care ai un control, trebuie sa arati factura, de la firma autorizata care distribuie licentele Windows. La noi in Romania merge si de la o firma de calculatoare, (ex. emag. pc garage, evomag, depozitul de calc) sunt multe..

in momentul instalarii, dezvirginarii, pe calculator, cd-ul acela, licenta aceea isi pierde valoare. Mai exact instalezi sistemul pe calc, il activezi, iar daca ti se strica calc, respectiv, arunci licenta cu tot cu calc..

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Idea e ca OEM poate fi instalata doar pe un calculator. Nu ca trebuie cumparat si calculatorul cu ea. Daca da factura reala, eu zic ca e OK.
    Totusi avand in vedere ca un Windows7 OEM e aprox 400 de lei eu zic ca nu se merita sa dai 250 pe un sistem de operare destul de vechi.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru lamuriri baieti ,dar eu credeam ca ne aflam pe un forum de pasionati de tehnica ,implicit de calculatoare si nu este nevoie de detalieri gen "okazii" pentru cine nu stie licenta oem este programul(sistemul de operare) legat definitiv de cele trei componente ale calculatorului -procesor -placa baza -placa video.Se poate face upgrade la cate o componenta dar nu si la doua in acelasi timp pentru a nu fi nevoit sa ai o discutie telefonica cu cei de la microsoft ro.In privinta pretului consultati cea mai buna oferta. http://www.price.ro/preturi_microsof...683_182225.htm

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cam mari preturile de pe price.ro. Incercati si aici:
    http://www.emag.ro/sisteme_operare2/stoc?ref=vc_cat

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default xp

Quote Originally Posted by florian View Post
    M-ai este vreun fraier in ziua de azi sa cumpere CD original cu Windows XP ? .... cind il poate descarca GRATIS de pe siteuri de tip torrent Demonoid.com si the pirate bay, au cd originale gratis si cu chei de licenta...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by colonelul View Post
    M-ai este vreun fraier in ziua de azi sa cumpere CD original cu Windows XP ? .... cind il poate descarca GRATIS de pe siteuri de tip torrent Demonoid.com si the pirate bay, au cd originale gratis si cu chei de licenta...
    Eu sunt unul din "fraieri" care mai cumpara. Ai descoperit si tu torrentele si crezi ca esti cel mai destept?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Thumbs up Salut prieteni

Dupa cum au fost discutiile pe acest post se pare ca ai dreptate, extrem de putini mai sunt afectati de mesajul din dreapta jos cel cu "esti victima a software-ului contrafacut" si a posibilelor alte probleme .Eu am luat decizia de a lua OS. oficial dupa ce m-am trezit cu partitia C rasa de pe hard impreuna cu toate datele importante.Si nu, nu este nici o problema daca nu vrea nimeni o licenta legala de So la aproape jumatate de pret ,ii gasesc locul pe un laptop pe care am Vista, dar voiam sa mai reduc din costuri ca sa fac mai usor suportabila cheltuiala cu Vu+duo

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)